ZX Spectrum > HARDWARE

Videoface (Romantic Robot)

(1/3) > >>

KWF:
W jednym z postów kol. retromaniak zamieścił schemat digitizera do ZX Spectrum. W sumie interfejs o którym nie miałem pojęcia, że istniał i pozwalał na skanowanie ruchomych obrazów ze źródeł z wyjściem kompozytowym (PAL lub SECAM). Dostępne opisy w sieci są lakoniczne i niekompletne, a sam interfejs rzadko pojawia się na serwisach aukcyjnych. Aby nie przepadło to co znalazłem, opis oraz szczegóły techniczne zamieściłem na naszej wiki: Videoface Digitiser.

Jeśli któryś z forumowiczów ma w swoich zasobach ten interfejs, prosiłbym o kontakt przez PW.

KWF:
Zbudowałem sobie ten interfejs. Nie było tak prosto, bo schemat w sieci jest niekompletny, a w kilku miejscach błędny.

Krótki filmik, jak to cudo działa można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=k9CNnm2Zklg

damik:
Fajna i ciekawa zabawka, ale jakość obrazu nie poraża, może kwestia odpowiedniego przygotowania sygnału i digitalizowanej sceny ;)
Kiedyś dawno w Katowicach w pewnym domu towarowym był taki punkt gdzie jeden gość digitalizował obraz z kamery na ZX Spectrum i potem drukował na zamówienie chyba nawet kalendarze.

KWF:
On pewnie digitalizowal obrazy statyczne, wiec łatwiej, a tu masz ruchomy obraz PAL skanownay z częstotliwością 4 klatek na sekundę. Próg działania (piksel biały czy czarny) można zmieniać przez pokrętło "kontrastu". Zero zaawansowanej logiki, algorytmów ditheringu, procesorów o mocy obliczeniowej większej niż samo ZX Spectrum. Ten interfejs nie ma nawet własnego ROM czy RAM. Wszystko załatwia program z taśmy, który ma 4KB i korzysta tylko z pamięci dostępnej w speccy.

paroos:
Jak dla mnie efekt całkiem fajny :)
Też wcześniej o takim nie słyszałem.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej