ZX Spectrum > SOFTWARE

Kopiowanie programów

(1/3) > >>

dick202:
Witam.
Moje pytanie może być dla niektórych dziwne - jestem nowicjuszem w sprawach ZX Spectrum.
A brzmi następująco: czy można skopiować np. grę z jednej kasety na drugą bez kopiera?
Wychowałem się na C64 - i tam, po wgraniu programu z kasety trzeba było wpisać RUN, żeby uruchomić program.
Zamiast wpisać RUN wystarczyło wpisać SAVE - i nagrywało na inną kasetę.
A w ZX program odpala się samodzielnie.
Jak to rozwiązać? Da się zrobić bez kopiera?
Chcę sobie zrobić kopie zapasowe takich rzeczy, jak "Bruce Lee" czy "REVERSI"
Z góry dziękuję za podpowiedź i pozdrawiam

andy:
Jeśli są 2 przyzwoite magnetofony to można przegrać, ale lepiej użyć Compress copy czy New format copy. Po latach kaseta traci niestety na sygnale (warto kasety raz na rok przewijać). Znając długość bloku można zrobić SAVE"blok"CODE adr, len, ale to trochę zabawy....Screena też trzeba oszukać nieco. Z loaderem SAVE"gra"LINE n. Przede wszystkim kopier daje porządny sygnał. Ostatecznie jeśli się kaseta pewnie wgrywa to nagrać na PC do WAV.

matofesi:
Tak po prostu to się niestety nie da. Niektóre programy z prostymi loaderami można ręcznie przerzucać ale to mordęga. Różnica między C64 a Spectrum jest taka, że tam zasadniczo większość programów ładowała się w jednym bloku - kawałek kodu startowego w BASICu i cały kod maszynowy - dlatego po załadowaniu można było mu kazać to samo zapisać jeszcze raz. Na Spectrum większość programów składa się przynajmniej z dwóch bloków a często jest ich więcej. Bloki standardowo poprzedzane są nagłówkiem (dodatkowy krótki - 17 bajtów - blok danych), który pozwala interpreterowi BASICa zidentyfikować  m.in. typ danych (program w BASICu, kod maszynowy, zmienne itp.) ich ilość i nazwę i zareagować stosownie do tych informacji. Takie bloki można próbować kopiować "ręcznie", ale trzeba z nagłówka najpierw wyciągnąć potrzebne do tego informacje. Gorzej jeśli loader w BASICu ma w sobie zaszyty kod maszynowy ładujący dalszy ciąg pozbawiony nagłówka - tak robiła to duża większość programów z lat 80. m.in. w celu utrudnienia "ręcznego" przegrywania danych. W takiej sytuacji musiałbyś najpierw przeanalizować loader a potem próbować po kawałku wczytywać dane i zrzucać z powrotem używając stosownych procedur maszynowych z ROMu.

Podsumowując wykład - daj sobie spokój i ściągnij jakieś COPY-COPY albo inny podobny program. A w ogóle zamiast robić kopie zapasowe z taśmy na taśmę ściągnij po prostu z WoSu odpowiednie pliki TAP albo TZX i przechowuj je w takiej formie a w razie potrzeby zrzucisz na taśmę odpowiednim programem.

dick202:
Dzięki.
Tak własnie wykminiłem pliki *.tap
Sciągnąłem sobie też TAP-PLAYER - plug-in do WinAmpa.
Jak to działa Panowie? Testowaliscie?
Daje się zarówno wgrać bezpośrednio do ZX-a jak i nagrać na kasetę?

matofesi:
Oczywiście. Musisz tylko znaleźć odpowuednie ustawienia dźwięku dla twojego zestawu a potem już z górki :)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej