Autor Wątek: ZX Spectrum +2A Naprawa ?  (Przeczytany 12199 razy)

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« dnia: 2020.04.20, 18:23:45 »

Witam serdecznie,

Napisałem ten post z nadzieją na pomoc,moja wiedza na temat zaistniałego problemu jest co najmniej niewystarczająca i moje nostalgiczne zakupy dawno mnie przerosły.

Od dłuższego czasu przymierzałem się do zakupu "jakiegoś" Spectrum,poczytałem trochę na ten temat i zdecydowałem się na model ZX Spectrum +2.
Tak naprawdę taką maszynę mam w rękach pierwszy raz,w czasach mojej podstawówki takich jeszcze nie było ... ( albo takiego modelu nie widziałem - wtedy też miałem ostatni kontakt z jakimkolwiek Spectrum ).

W końcu udało się coś wyrwać w rozsądnych pieniądzach i niezłym stanie ( tak myślałem ).
Po tygodniu dodatkowej kwarantanny sprzęt rozpakowałem i podłączyłem poprzez przewód RGB....i.....Obraz jest !
Niestety - to "prawie wszystko"... po wyborze "Basic 48" komputer się restartuje albo widać na białym tle napis Amstrad ? - po naciśnięciu jakiegokolwiek klawisza następuje ponowny restart.Nie ma możliwości wprowadzenia żadnych poleceń.
Czasem przy którymś z kolei restarcie jest taki efekt że na ekranie widać wpisujące się same polecenia - jakby samoistne naciskanie klawiszy...

W tym miejscu chciałem zaznaczyć że jestem laikiem w sprawach elektroniki ( znam podstawy ) i w sprawach systemu/budowy Spectrum również. Ten zakup był podyktowany nostalgią do starych czasów.
Tak naprawdę sprzęt przed podłączeniem rozkręciłem ( zrywając sticker gwarancyjny ) oczyściłem z pajęczyn i całego syfu - w środku znalazłem część przycisku reset ( obudowa od przycisku na jednym pinie trzymała się druku - nie znalazłem ruchomej blaszki z przełącznika,plastikowy przycisk jest ).

Nie chciałby niczego więcej popsuć , całkowicie zgadzam się z "myślą" jaka była zawarta w pierwszym poście "Apel do Amatorów" - ja się po prostu na tym nie znam.

Mam gorącą prośbę do kolegów - czy ktoś może podjąć się naprawy mojego sprzętu ?
W razie pytań - jestem do dyspozycji.


Pozdrawiam,

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2020.04.20, 18:52:11 »
Witaj!
Zacząłbym od wyczyszczenia klawiatury, to nie jest jakiś rocket science i z pewnością dasz radę sam. A może się okazać, że wszystkie problemy zniknęły...
... przynajmniej te związane z komputerem.

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2020.04.20, 19:06:29 »
Same złącza taśm klawiatury przeczyściłem,nie rozbierałem samej klawiatury...ale w trybie "kalkulatora"sprawdzałem wszystkie klawisze - działają b.pewnie i nie wykazują tendencji do samoistnego "naciskania się" ( zresztą sam kalkulator również działa poprawnie ).Czy uszkodzona klawiatura może wpływać na takie zachowanie się komputera ? Z moich obserwacji wynika że Basic nie chce się "do końca" uruchomić...Nie widziałem też na żadnych screenach w necie napisu "Amstrad ?"

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2020.04.20, 19:17:20 »
Klawiatury w modelach +2 i +3 mają to do siebie, że zagarniają dużo syfu pod klawisze, włażą w to robaki, pojawiają się larwy... Warto zdjąć wszystkie klawisze, wrzucić do mycia, zdemontować folię, przeczyścić, umyć całą górną połówkę obudowy (po odkręceniu wszystkiego, co się da).
A ten napis "Amstrad ?" to może po prostu ROM jest zwalony, nie masz tam przypadkiem wsadzonego EPROM-a?

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2020.04.20, 19:25:55 »
Nie wiem dokładnie które kości to ROM,ale żadna kość na płycie nie jest EPROM-em.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2020.04.20, 19:29:17 »
Oznaczone są: 40092 i 40093. Na lewo od Z80.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2020.04.20, 19:38:33 »
Na pewno nie EPROM - nie mają "oczka" na jednej kości nalepka "F5" albo coś w tym rodzaju...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2020.04.20, 19:46:13 »
Nie wszystkie EPROMy maja oczko. One-Time Programmable wyglądają jak zwykle układy scalone. Amstrad właśnie takie montował w +2/+3.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2020.04.20, 19:53:31 »
Dokładne oznaczenie kości - AMI 8815MAE 40092U i 40093U
 

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2020.04.20, 20:20:18 »
AMI - dostawca
8815 - piętnasty tydzień 1988r.

4009xU - ROM w wersji angielskiej, nr wersji 4.1
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2020.04.20, 21:23:30 »
Naprawiając ten komputer i gmyrając w firmware warto rozważyć modyfikację ROM'ów obsługującą dysk twardy lub karty CF w wielu wariantach interfacków do wyboru.
http://worldofspectrum.org/zxplus3e/

Mam tak przerobione 2 sztuki tych kompów i sprawdza się to bardzo fajnie :)

Dodatkowo można na HDD lub kartę wgrać interface graficzny https://www.youtube.com/watch?v=3nXEOa1cKAA

Można by też dodać kontroler dyskietek naszego kolegi z forum jako kartę dołączaną w gniazdo z tyłu obudowy.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=5547.0

BTW. W tych modelach lubią czasem puszczać luty na  tzw. ASICu czyli jedynym układzie SMD (taka stonoga - odpowiedniki ULA) w tym kompie.
Warto pooglądać to pod dobrym szkłem powiększającym lub mikroskopem warsztatowym.
« Ostatnia zmiana: 2020.04.20, 21:46:04 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2020.04.20, 22:41:04 »
Bardzo ciekawe projekty - szczególnie "Amigowy Workbench" mnie zaskoczył...Nie wiedziałem że są takie projekty... SUPER :-).
Jednak to "śpiew przyszłości" - maszyna musi być najpierw postawiona na nogi...

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2020.04.21, 08:17:28 »
Proszę, wrzuć fotkę "pacjenta", szczególnie ten rozsypany przycisk "reset".

Swoją drogą takie zachowanie +2A/B lub +3 może wynikać z pękniętych lutów ASICa (ULI).
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

sadycho

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    Gdańsk
« Ostatnia zmiana: 2020.04.21, 10:14:03 wysłana przez sadycho »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Spectrum +2A Naprawa ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2020.04.21, 16:49:02 »
Luty ASIC'a trzeba by zobaczyć od drugiej strony płytki, odwrotnie niż na foto ;)
Zrób zdjęcie drugiej (spodniej) strony płyty tego komputera.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.