Autor Wątek: problem divide plus  (Przeczytany 5571 razy)

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
problem divide plus
« dnia: 2015.10.18, 18:35:27 »
Witam, dzisiaj pobawiłem się trochę swoim nowym nabytkiem. Sinclair 128k ZX Spectrum +2 (aka szarak) z divide plus.

Wszystko działało ok, aż postanowiłem dograć sobie więcej gierek na kartę pamięci. Po nagraniu tego co chciałem, przekładam kartę z laptopa do divide - włączam, niby wszystko ok, logo divide jest, ale jak tylko wcisnę ten guzik z tyłu na divide plus to zamiast tytułów gier widzę jakieś krzaki i nagle wszystko się wywala, robi się dyskoteka z kwadracików, itd...  Nie wiem co robić? Czy to jakiś w miare znany problem czy nie... może jakiś update firmware zrobić, ale nie wiem jak?
Licze na waszą pomoc, pozdrawiam.

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #1 dnia: 2015.10.18, 18:39:00 »
Spróbuj zlacze przeczyścić w zx spectrum.
moje marzenie: Timex 2048 128K

martin381

  • *****
  • Wiadomości: 1213
  • Miejsce pobytu:
    JAROCIN
  • Gdzie jestem.....dokąd zmierzam....dokąd
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #2 dnia: 2015.10.18, 18:49:49 »
Miałem tak kiedyś po dogrywaniu , niestety coś się pochrzaniło i musiałem zrobić format i nagrać od nowa kartę.
Spectrusie  i akcesoria(rożne  , przechodnie , nie tylko komputerki) , miałem w rękach ISSUE 1 , Harlequin , poszukuję spektrusia którego zmajstrowałem 28 lat temu , AX81 , ZXUNO , ICOM IC7000  call sign SQ3PLR

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #3 dnia: 2015.10.18, 19:00:16 »
Bateria jest w Divide? Sprubuj wlaczyc ZX trzymajac spacje, rozpozna karte od nowa.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #4 dnia: 2015.10.18, 19:19:51 »
Bateria jest w Divide? Sprubuj wlaczyc ZX trzymajac spacje, rozpozna karte od nowa.

Pomogło, dzięki wielkie !!!

VELESOFT

  • ****
  • Wiadomości: 272
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #5 dnia: 2015.10.18, 20:00:21 »
System ESXDOS on DIVIDE PLUS can work incorect if battery is connect.

zmiennik

  • *
  • Wiadomości: 11
  • Miejsce pobytu:
    UK
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #6 dnia: 2015.10.18, 22:39:14 »
Velesoft have you received a PM from me?

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.08.12, 20:38:32 »
Sorry, że tutaj...

DivIDE plus, nie chciał odpalić, okazało się, że CF zgubił dane. Format, kopiuj dane sys plus kilka plików... Odpalił, ale  chyba padła bateria CR2032 (już wymieniłem), przy starcie RTC error. Pobrałem program Velesofta do ustawiania zegara, ale się okazuje że różne urządzenia mają RTC na różnych portach.

Na jakim porcie działa RTC w DivIDE i czy ten błąd wyskakuje przez niepoprawną datę, czy RTC nieobecne / zepsute (nie pamiętam czy kupowałem z tym bajerem, no ale skoro jest bateria...)

do wyboru mam:
xx03
7x3B
CxEF
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.08.12, 21:51:43 »
A nie brakuje po prostu rtc.sys?

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.08.13, 09:11:52 »
No właśnie brakuje. Myślę sobie: "i po problemie!". Otóż nie. Szukam po necie RTC.SYS, w żadnym esxdos'ie nie ma. W końcu znalazłem na stronie Velesofta... I znowu 3 wersje do wyboru, dla różnych portów :0 Tak więc dla jakich portów powinienem wybrać? Tych co MB-02 (#xx03), czy innych? (#7x3B lub #CxEF).

Przy okazji taka dygresja. Niby dobrze, że ludzie robią, powstaje dużo różnego sprzętu itd, ale rozjechało się to na tyle różnych "standardów", że jest bardzo kłopotliwe dla przeciętnego użytkownika, który po prostu chciałby z tego korzystać. Za to dużo czasu traci na rozwiązywanie takich właśnie dziwnych problemów :(
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.08.13, 09:31:59 »
Ja mam dosłownie pusty plik RTC.SYS - tak mi doradzono. Dzięki temu nie mam komunikatu o błędzie przy starcie. Ot, taka zaślepka.
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: problem divide plus
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.08.13, 09:43:40 »
Dzięki! W sumie też jakieś rozwiązanie :)
Na początek postaram się podstawić te wszystkie po kolei, a jak nie zadziała to wstawię pusty plik. Mam nadzieję, że nic nie popsuję "nieodpowiednimi portami".
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...