ZX Spectrum > PROGRAMOWANIE

Pentagon i inne rosyjskie klony

(1/3) > >>

matofesi:
Szukam sobie informacji na temat programowania elementów specyficznych dla rosyjskich klonów. Jak na razie znalazłem jakieś wiki (http://speccy.info/) w którym jest kilka opisów sprzed roku czy dwóch. A może znacie jakieś strony, gdzie byłyby dokładne opisy extra trybów graficznych, zarządzania pamięcią itp. Najlepiej oczywiście jakby były po angielsku, choć z rosyjskim też sobie poradzę.

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Yo,
być może postaram się coś dostarczyć (chociaż nie zarzekam się ws. dostępnego języka).
Jeśli chodzi o urządzenia rozwinięte, to jednak wszyscy trzymają się trzeciej generacji Pentagona, czyli SL.
1Mb ramu (do czterech), 256*192 16 kolorów z palety 64 kolory (bez atrybutów, ew. 320*200, ale nie wiem, ile on ma kolorów wtedy, coś jakby mniej). Dźwięk pozostawiono bez zmian, ale nowsze spectrumy mają więcej slotów NEMO, więc programuje się karty - głównie GeneralSound lub tenże w wersji NEO sprzed 3 lat. Dochodzi ew. programowanie TSFM (może podadzą jakies porty), chociaż on jest zakładany zamiast AY.
Na tej zasadzie działa więcej spectrumów, więc tworzy się niejaki standard.
Prócz Pentagona SL jeszcze ZX Evolution i ATM Turbo. Nie wiem nic nt. zgodności ZXM Phoenix.
Jak coś będę miał, to dam znać oczywiście.
Pozdrrrrrrr.
Y

YERZMYEY/HOOY-PROGRAM:
Na razie:

_______________________________
DimkaM:
"Po angielsku, ale bardzo stare, plik OpenOffice:
http://pentevo.googlecode.com/svn/docs/zxevo_base_configuration_eng.odt
Nowe dane, ale po rosyjsku, plik OpenOffice:
http://pentevo.googlecode.com/svn/docs/zxevo_base_configuration.odt
PDF: http://nedopc.com/zxevo/rom/zxevo_base_configuration.pdf   "
_______________________________

matofesi:
Na razie poczytałem to, co znalazłem a potem ściągnąłem źródła (jeszcze do nich nie zaglądałem, bo muszę znaleźć chwilę, żeby opracować metodę wyrwania zawartości z plików TRD) NedoDemo i The Link - oba są jak widzę i jak podejrzewałem pisane w C. Dodanie pamięci i mocy procesora (zwłaszcza w TheLink, który poza normalnym procesorem pracującym w trybie turbo używa do obliczeń Neo General Sound z Z80 taktowanym na 24 MHz) powoduje, że programowanie takiej maszyny w C staje się zdecydowanie sensowniejsze - łatwiej przedstawia się w takiej sytuacji bardziej skomplikowane algorytmy obliczeniowe.

Swoją drogą po przeczytaniu jak zorganizowana jest pamięć w trybie 16 kolorów jakoś nie potrafię jeszcze wyobrazić jak miałoby się to dać sensownie programować... Organizacja wygląda bowiem następująco:
- ekran zajmuje 24 kB w czterech blokach po 6 kB po dwa na jednej stronie pamięci
- są oczywiście dwa ekrany
- na ekranie (i jak rozumiem chodzi o blok 6kB) pamięć ma organizację taką jak oryginalny Spectrum czyli 3 tercje i kolejne linie z przeplotem co 8
- w pojedynczym bloku 6kB jeden bajt koduje dwa piksele ekranu - w pierwszym bloku piksele 1 i 2, w drugim 3 i 4, w trzecim 5 i 6, w czwartym 7 i 8 i znowu w pierwszym 9 i 10 itd.
- pojedynczy bajt kodowany jest mniej więcej tak jak dotychczas atrybuty - od najmłodszego bitu 3 bity na kolor jednego piksela, 3 bity na kolor drugiego i na najwyższych dwóch bitach BRIGHT dla pierwszego i drugiego piksela (tu różnica - normalnie najwyższy bit to FLASH)

I to zasadniczo tyle... na oko straszna sieczka. Ale patrząc na w.w. dema czy gry robione przez Alone Codera (jak rozumiem to on jest autorem całego rozwiązania) efekty są na prawdę przyjemne.

Pozostałe tryby są równie smaczne - np. 384x304 dodaje do normalnej pamięci ekranu dodatkowe bloki kodujące border - osobno górny i dolny, osobno lewy z prawym.

Całość na oko wygląda tak, że goście po prostu doklejają elektronikę realizującą dodatkowe tryby do już istniejącej - w ekstremalnych wypadkach lutując po prostu na pająka do płyty Pentagona (jako zaletę w opisie Pentagona (jednego z tych starszych modeli) znalazłem, że nie ma w nim ULA więc można się nie przejmować, że jak się coś źle podłączy to się spali i można się podpinać spokojnie do wszystkich dostępnych sygnałów ;)).

matofesi:

--- Cytat: YERZMYEY/HOOY-PROGRAM w 2012.02.21, 11:46:03 ---Na razie:

Nowe dane, ale po rosyjsku, plik OpenOffice:
http://pentevo.googlecode.com/svn/docs/zxevo_base_configuration.odt

--- Koniec cytatu ---

O. O coś takiego mi chodziło. Przejrzałem... nawtykali w ten sprzęt jak biednemu do torby ;) Nic dziwnego, że daje się tego używać prawie jak peceta ;)

To teraz jeszcze tylko brakuje mi sprzętu na którym mógłbym tych informacji poużywać... ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej