ZX Spectrum > WSPÓŁCZESNE KLONY

Sizif 512 Rev C1 a kompatybilność

<< < (23/33) > >>

damik:
Drobna uwaga odnośnie Sizifa512 z dołączoną płytką EXT.

W sumie to oczywiste, ale warto wspomnieć że WIFI nie zadziała jeśli nie zablokujemy w MagicMemu opcji TSFM+MIDI bo inaczej modułu ESP8266 system będzie szukał na portach układu YM na płycie EXT zamiast na porcie AY na płycie Sizifa gdzie jest on standardowo podpięty. ;)

Atlantis:
Dotarła do mnie dzisiaj przesyłka z brakującymi elementami, w związku z czym mogłem skończyć montaż dwóch egzemplarzy Sizifa w wersji D1.
Niestety po złożeniu okazało się, że obydwa mają identyczną przypadłość - raz na jakiś czas podłączenie zasilania nie daje oczekiwanego efektu. Na ekranie pojawiają się śmieci, najczęściej kolorowa szachownica. Poprawiłem luty przy buforach i CPLD, jednak niczego to nie zmieniło.

Mój wcześniejszy Sizif (wersja C1) się tak nie zachowuje - działa za każdym razem. Mogę go podłączać wiele razy pod rząd i zawsze wystartuje.
Zacząłem sprawdzać różne rzeczy i w końcu zabrałem się za mierzenie napięcia na linii 5V. Okazuje się, że działający Sizif (C1) ma tam około 4.94V. Natomiast w przypadku tych D1 napięcie jest nieco niższe - 4.85V-4.89V (w zależności od egzemplarza). Próbowałem podmienić rezystory w dzielniku przy przetwornicy, ale nie udaje mi się trafić na takie egzemplarze, które dałyby nieco wyższe napięci (serio, co to w ogóle za pomysł, żeby dawać tam przetwornicę ADJ, zamiast 5.0?).

Myślicie, że tutaj może leżeć przyczyna, czy powinienem szukać gdzie indziej?

Układy CPLD z Chin, zaprogramowały się bez problemu.

Uzix:

--- Cytat: Atlantis w 2023.05.17, 17:53:50 ---(serio, co to w ogóle za pomysł, żeby dawać tam przetwornicę ADJ, zamiast 5.0?).

--- Koniec cytatu ---
You can use 5.0 or ADJ by your choice. To use LM2596-5.0 you need to install R1 - 0 (zero) Ohm and remove R2, C1. This is already noted on rev.E1 schematic.

Atlantis:

--- Cytat: Uzix w 2023.05.17, 18:44:37 ---You can use 5.0 or ADJ by your choice. To use LM2596-5.0 you need to install R1 - 0 (zero) Ohm and remove R2, C1. This is already noted on rev.E1 schematic.

--- Koniec cytatu ---

Ok, thank you for clarification. This will simplify things in the future.
probably this effects has nothing to do with voltage (4.85V is inside specs anyway) because for now problem disappeared after I switched CPUs between two boards. This is weird, but it disappeared in each one of them.

Atlantis:
Ok, mam kolejną zagadkę. Przyszła do mnie dzisiaj ostatnia paczka z brakującymi częściami, w związku z czym mogłem skończyć składać ostatniego Sizifa 512 (rev. E1).
Po podłączeniu zasilania niestety nie pojawia się menu główne, a jedynie charakterystyczna mozaika. Ponowne podłączanie zasilania lub wciskanie przycisku reset nie mogaga - za każdym razem efekt jest ten sam, co najwyżej zmienia się kolor obwódki ekranu.

Próbowałem już następujących rzeczy:

* Zmierzyłem napięcia zasilania - są ok.
* Podmieniłem CPU na cztery inne egzemplarze, z czego jeden działał także w innym Sizifie - na każdym układ zachowuje się tak samo.
* Podmieniłem RAM-y oraz FLASH-e pomiędzy tym egzemplarzem oraz innym (poprawnie działającym) Sizifem E1. Wadliwie działający egzemplarz nadal nie chciał wystartować, a ten poprawny nadal działał prawidłowo.
* Usunąłem z podstawki układ AY-3-8910 - bez zmian.
* Poprawiłem luty przy układzie CPLD i buforach - nie pomogło.
* Zrobiłem wizualną inspekcję płytki - nie dostrzegam niczego podejrzanego.
* Skasowałem i ponownie zaprogramowałem Alterę. Programator wykrył ją prawidłowo, programowanie i weryfikacja przebiegły poprawnie, ale nic się nie zmieniło.
Ktoś mógłby po podpowiedzieć jak to dalej debugować? Kilka lat temu (gdy składałem Sizifa w wersji C) miałem bardzo podobny przypadek, wtedy jednak winę podnosił egzemplarz Z80, który z jakiegoś powodu nie lubił się z tą konkretną konstrukcją. Wymiana na inny pomogła. Tutaj jednak sprawdziłem już kilka CPU.
CPLD kupione na Aliexpress, ale u tego samego sprzedawcy, co w przypadku poprzedniego egzemplarza. Bufory zresztą tak samo. Mam jeszcze jeden egzemplarz CPLD i kilka buforów w zapasach, jednak chciałbym się upewnić, zanim zacznę grzać płytkę hot airem...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej