Autor Wątek: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)  (Przeczytany 8484 razy)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #45 dnia: 2022.11.07, 22:39:23 »
retro to moda, styl, przedmiot odwołujący się do przeszłości.
Dokładnie. Płyty winylowe nadal mają swoich zwolenników, mimo marnej dynamiki (w porównaniu z CD), zniekształceń, szumów, trzasków i dźwięków szorowania igły w rowku przypominającej jazdę ET22 po torach Warszawy Centralnej... Choć nadal mam napęd płyt winylowych Fonica gotowy do pracy (nawet zbliża się przegląd)
Cytuj
W zasadzie dążąc do 100% retro powinieneś więc wybrać np. Superfo HQ128 lub ZX Omni 128,   który będzie wyglądał i działał jak ZX Spectrum  a jednocześnie będzie miał wyjścia i Component i  Composite  :P
Dokładnie, zwłaszcza że godziny pracy ULA zwłaszcza w 128 są już policzone, a w/w są nadal retro - większość układów jest z tamtych lat, a przy okazji część klonów na pokładzie ma np. Kempstona czy DivMMC co znakomicie ułatwia życie i nie wymaga niewygodnych "pociągów" przystawek.

Co do TV to zabawa w composite, a zwłaszcza w wejście antenowe raczej jest bez sensu, jeśli jest opcja RGB. Choć moje pierwsze próby z CPC464 były z TV co miał SCART a nie miał RGB :) Ale przy zabawie z ZX81 obraz był przez modulator, a proste pominięcie modulatora (najprostszy układ z tranzystorem) nie dawało obrazu :)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #46 dnia: 2022.11.08, 01:24:06 »
Nigdy nie miałem oporów przed takim modyfikowaniem sprzętów WEWNĄTRZ aby stały sie bardziej użyteczne. I nie muszą być ładne bo są zasłonięte, a estetyka jest dla mnie ważna. Dlatego jestem zwolennikiem przerabiania DYSKRETNEGO. Jeśli dorabiamy jakieś złącza czy przełączniki to na tylnej ściance, bez krojenia obudowy na zewnątrz, a jedynie wykorzystując istniejące już otwory. Tak aby dało sie przywrócić ich oryginalne zastosowanie i wygląd. :)

Około roku '98 w dwa lata po sprzedaży pierwszego 6128 (duża stacja, 100 dysków, myszka) za 150 nowych złotych, kupiłem sobie drugiego 6128 gołego za 20 zł. Miałem wtedy A1200 ze zasilaczem od PC i RGB do TV, oraz jednocześnie z PSXem podłączonym do tego samego TV przez czincze. I najprościej było mi podłączać nowego towarzysza dostosowując go do posiadanej infrastruktury. Więc przerobiłem CPC tak że wyciągnąłem kabelek 12V, a z tego samego otworka zaczął wystawać kabel z wtyczką jakie mają twardziele 3.5", bo i tak sterczały mi stosowne kabelki ze zasilacza. A po wymontowaniu głośniczka i potencjometra, wstawiłem w dziurę po tym ostatnim dwa czincze z wyjściem mono dźwięku i mono obrazu. Więc obudowa CPC nie ucierpiała i nie musiałem sięgać do tyłu TV by go podłączać. Zachowując możliwość jednoczesnego podłączenia A1200 i 6128 z obrazem wybieranym przełącznikiem. :)

A w tym pierwszym 6128 w dziurze po potencjometrze miałem przełącznik ABBA, pasował idealnie, niczego nie musiałem piłować. A przełącznik power dostał sprężynkę i inne kabelki i stał sie resetem. Bo moim zdaniem robienie dziur na kable czy przełączniki, albo malowanie kompa w kwiatki itp to jest tzw wiejski tuning. No chyba że komuś sie trafi obudowa już tak styrana, że przywrócenie oryginalnego wyglądu wymaga cudu, to można ją jakoś z głową zmodyfikować aby nie straszyła. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #47 dnia: 2022.11.08, 08:32:24 »
Popieram. Bez krojenia ale z modyfikacjami.
Na fot. dodatkowe gniazdo szaraka bez ingerencji w obudowę.
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #48 dnia: 2022.11.08, 08:43:21 »
No dobra, niech już Wam będzie.

retro - moda, styl, coś a' la vintage
vintage - 100% stare graty

Przy czym tak jak pisałem wcześniej; sądzę że nawet 90% "retro-maniaków" nie używa poprawnie tej (tych) definicji.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #49 dnia: 2022.11.08, 12:51:14 »
wg. mnie słowo Vintage (wintydż) brzmi bardziej zagranicznie, zdaje sie że jeszcze go nie spolszczono. A znaczeniowo myślę że jest w pełni zamienne ze słowem Retro, co znaczy tyle samo co starocie, coś staromodnego. A o definicje nie ma sie co spierać bo język jest tworem żywym. Każde pokolenie wymyśla sobie i używa własne słowa oznaczające coś fajnego, coś kiepskiego, oraz coś starego (choć to ostatnie jedni wymawiają z pogardą a inni z fascynacją), bywa że używa sie do takich określeń słów już istniejących, nadając im nowe znaczenie, albo obcego przekręconego, a moda na ich używanie zwykle nie trwa dłużej niż pokolenie. I nie ma co z tym walczyć. Nie podoba sie to nie używaj, ale wątpię by udało sie narzucić innym sposób ich używania. Raczej będą unikali nas - niż takiego ich stosowania jakiego zbyt stanowczo będziemy sie domagać aby zaprzestali. Każdy sobie przyjmuje własne definicje, choć w środowisku fanów starych komputerów słowo Retro kojarzy sie ze starą elektroniką. Ale to słowo trafiło do polski ze 100 lat temu, i wtedy kojarzyło się z ciuchową modą, stylem architektury oraz staromodnym/klasycznym wzornictwem przemysłowym przedmiotów codziennego użytku.
Moim zdaniem słowem które bardziej pasuje do czegoś co naprawdę jest stare, a nie tylko w starym stylu jest słowo zabytek. Czyli jest to coś czego już sie nie produkuje i można to kupić jedynie używane albo fałszowane. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #50 dnia: 2022.11.08, 13:04:02 »
.... albo fałszowane. ;)

w moim rozumieniu:   klony  lub repliki ;)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #51 dnia: 2022.11.08, 13:24:51 »
Moim zdaniem słowem które bardziej pasuje do czegoś co naprawdę jest stare, a nie tylko w starym stylu jest słowo zabytek.

Ja bym użył słowa klasyk :)

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #52 dnia: 2022.11.08, 16:09:15 »

OK, czyli podsumuję.  Określenie na np. ZX Spectrum 48K:

- klasyk
- zabytek
- vintage

jest w pełni prawidłowe, a określenie

- retro

ma szersze znaczenie bo zarówno obejmuje ZX, ale też współczesne klony (naśladujące) ZX.

*** *** ***

Pytanie z innej beczki, czyli z tej starej, bo dotyczące mojego nowego Spectruma.  Ustaliłem już model (128K), pora na rozszerzenia.  Należy móc wgrać dema i gry plus programy na jakieś współczesne medium i to medium podłączyć.  Jako alternatywa magnetofonu oczywiście.

Kolega mówił że do swojego Spectruma (nie znam modelu niestety) kupił DivIDE.  DivIDE wspiera karty CF, trudnodostępne, drogie.  Jest jeszcze DivMMC, które mnie się osobiście podoba (dla kart SD/microSD).  Ale są warianty:

- DivMMC + AY
- DivMMD + Kempston

Pytanie czy jak będę miał Spectrum 128K, to:

1.  Potrzebuję zewnętrzny AY (bo wiem, że 128K ma AY)
2.  Potrzebuję Kempston do standardowych joysticków (a jeśli tak, to czy 1 port czy 2)?
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #53 dnia: 2022.11.08, 20:19:25 »

Kolega mówił że do swojego Spectruma (nie znam modelu niestety) kupił DivIDE.  DivIDE wspiera karty CF, trudnodostępne, drogie.  Jest jeszcze DivMMC, które mnie się osobiście podoba (dla kart SD/microSD).  Ale są warianty:

- DivMMC + AY
- DivMMD + Kempston

Pytanie czy jak będę miał Spectrum 128K, to:

1.  Potrzebuję zewnętrzny AY (bo wiem, że 128K ma AY)
2.  Potrzebuję Kempston do standardowych joysticków (a jeśli tak, to czy 1 port czy 2)?

Od końca,

standard Kempston ma jeden port joysticka. Są interfejsy z dwoma ale wtedy jeden port to kempston, a drugi emuluje standard sinclair dla joysticka w standardzie kempston/atari. No i jest oczywiście Sinclair interface 2 i jego klony który obsługuje 2 joysticki ale w standardzie Sinclair.

Ja używam dwóch interfejsów produkcji Zaxon'a

1) Zaxon DiVMMC AY:
IMO zalety
- podwójny czytnik kart SD (ESXdos)
- port Kempston
- audio stereo AY
- przycisk Reset (przy ZXS 128, nie ma takiego znaczenia jak przy ZXS48  ;) )
- możliwość konfiguracji ZXS 128/48, odwracanie zegara
- możliwość wyłączenia czytnika kart, przy aktywnym Kempston i AY
IMO wady
- jest nieprzelotowy
- ma stosunkowo duże gabaryty

2) Zaxon Just Nano SD Kempstron
IMO zalety
- czytnik kart SD (ESXdos)
- port Kempston
- jest przelotowy
- ma małe gabaryty
- możliwość konfiguracji ZXS 128/48, odwracanie zegara

IMO wady
- brak Reset (ZX Spectrum 128 ma )
- brak AY (ZX Spectrum 128 ma)
- brak możliwości wyłączenia (w zasadzie nie odczułem tego braku)

Oba mogę polecić divMMC AY głównie wykorzystuje z ZX48/+/Timex i ich klonami (ze względu na AY i reset), a Just Nano z ZXS128 i jego klonami.
Obiektywnie muszę jednak przyznać że przy oryginalnym ZX Spectrum 128 lepszy dźwięk uzyska się korzystając z divMMC AY
Wybór w przypadku ZX Spectrum 48 - zdecydowanie DivMMC AY ... chyba że masz niezależny interfejs audio który chcesz podłączyć do złącza krawędziowego - wtedy lepszy będzie Just Nano SD. W przypadku ZX Spectrum 128 raczej Just Nano (przelotowość i gabaryty) ... chyba, że priorytetem jest dźwięk wtedy divMMC.

Gdybym dziś miał kupić, to zapytałbym Zaxona o dostępność wariacji Just Nano, mianowicie
Just NanoSD Kempston TurboSound ("On board, DIV MMC, kempston interface and emulated 2x Ay Turbosound based on AVR-ay project.") - który mógłby być dla Ciebie najlepszym wyborem.

https://www.sellmyretro.com/offer/details/just-nano-sd-turbosound-edition-60524?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #54 dnia: 2022.11.08, 21:19:12 »
Serdeczne dzięki za wyjaśnienia.

Nęci mnie ten Zaxon Just Nano SD Kempstron.

Co do AY, to ludzie pierwotni w latach 80-ych jakoś żyli z tymi AY ze Spectruma 128K.  Atari na przykład, POKEY, fałszuje generalnie, ale to...  Jest piękne, it's beautiful!

Nie wiem -- jeśli różnica pomiędzy AY z 128K a AY z rozszerzenia jest druzgocąca, kupię wersję z AY a tak to nie.

Druga sprawa - Kempston

Cytuj
standard Kempston ma jeden port joysticka. Są interfejsy z dwoma ale wtedy jeden port to kempston, a drugi emuluje standard sinclair dla joysticka w standardzie kempston/atari. No i jest oczywiście Sinclair interface 2 i jego klony który obsługuje 2 joysticki ale w standardzie Sinclair.

Strasznie to zawiłe, nawet dla mnie.

Ganeralnie ja chcę
- grać w gry na 2 joysticki
- chcę mieć interface jak najbardziej wystandaryzowany (żeby użyć joy'a od Atari, względnie Joycarta od Larka)

Wydawało mi się że na ebay & C.O., widziałem DivXXX z dwoma portami joy DB9.  Więc coś takiego _chyba_ istnieje, co piszę wyżej.

Można prosić o komentarz tutaj?

Co do Zaxona, to na 99% zakupię taki czy inny interface (raczej to co wymieniłem na górze posta), pomiędzy 15 a 31 XII, więc warto podpytać.

BTW czy są jeszcze jakieś rozszerzenia warte wspomnienia?  Pytam bo lubię wypasać swoje retro kompy na maxa (Amiga ma WARPa, a Atari ma U1MB+VBXE+Rapidus+Stereo+AVG+FujiNet).
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1068
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #55 dnia: 2022.11.08, 21:44:46 »
Przy czym tak jak pisałem wcześniej; sądzę że nawet 90% "retro-maniaków" nie używa poprawnie tej (tych) definicji.
Podobnie jak większość "postępowych" krótkofalowców nie potrafi poprawnie napisać jednostki częstotliwości ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #56 dnia: 2022.11.08, 21:56:57 »
Nie wiem -- jeśli różnica pomiędzy AY z 128K a AY z rozszerzenia jest druzgocąca, kupię wersję z AY a tak to nie.

Dla mnie i moich zastosowań nie jest duża, wręcz wolę właśnie taką niedoskonałą jak była za młodu  ;D  Aczkolwiek jest zauważalna (jakość i stereo) i dla purystów lub twórców retrosceny może być istotna.

Cytuj
Druga sprawa - Kempston
Ganeralnie ja chcę
- grać w gry na 2 joysticki
- chcę mieć interface jak najbardziej wystandaryzowany (żeby użyć joy'a od Atari, względnie Joycarta od Larka)

Wydawało mi się że na ebay & C.O., widziałem DivXXX z dwoma portami joy DB9.  Więc coś takiego _chyba_ istnieje, co piszę wyżej.

Zapewne piszesz o interfejsie od Ben'a (ByteDelight) DivMMC Enjoy! Pro One

https://www.bytedelight.com/?page_id=2553

tu są dwa porty, ale nadal możesz skonfigurować jeden kempston - czyli standard Atari, a drugi w innym emulowanym, tzn. ZX będzie widział że to Sinclair, a Ty będziesz używać joysticka w standardzie Atari(=Kempston). Standard sinclaira jest o tyle fajny że przypisuje kody klawiszy numerycznych.

Więc o ile dana gra obsługuje dwóch graczy, będziesz mógł wybrać np. dla jednego kempston, a dla drugiego sinclair (lub klawiaturę) lub cursor i grać na dwa joysticki.
W załączeniu interfejs i konfiguracja.

Ja w takim przypadku wykorzystuje Just Nano na ZX Spectrum +2 (przejście z joysticka Kempston na port Sinclair załatwia prosta przejściówka zmieniająca kolejność pinów) mam wtedy 3 porty 1x kempston i 2 x sinclair
« Ostatnia zmiana: 2022.11.08, 23:28:53 wysłana przez tomi »

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #57 dnia: 2022.11.09, 08:50:25 »
Tak, to ten, dziękuję za informacje.

Zdecydowanie zależy mi na 2x portach do joya.

No i jeśli jeden podłącze zwykły (Atari/Amiga), to drugi jak dokupię Joycart od Larka, to zakładam że jak Larek ma te swoje kartridże pod każdy system, to że ten kartridż pod Spectrum to jest właśnie, ten standard Spectrum/Sinclair.

Co do AY jeszcze...  Rzeczywiście jak to jest stereo i nieco lepsze, to może kupię to AY w carcie.  W takim przypadku zapewne, zakupię to rozwiązanie powyżej + rozwiązanie gdzie jest sam AY (producent napisał "Throughput edge connector", więc to jest możliwe).

Są rozszerzenia z samym AY?

A może jest jakieś rozszerzenie, gdzie jest komplet: SD/MMC + 2 joy'e + AY?
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #58 dnia: 2022.11.09, 08:54:31 »

Co do AY jeszcze...  Rzeczywiście jak to jest stereo i nieco lepsze, to może kupię to AY w carcie.  W takim przypadku zapewne, zakupię to rozwiązanie powyżej + rozwiązanie gdzie jest sam AY (producent napisał "Throughput edge connector", więc to jest możliwe).

ale serio - z jednego AYka o tym stereo to tak mówimy z lekkim naciąganiem. Oczywiście - jest to ciekawszy efekt niż wyjście MONO.

Są rozszerzenia z samym AY?

Są, Lotharek robił, Ben robił, Zaxon robił.

A może jest jakieś rozszerzenie, gdzie jest komplet: SD/MMC + 2 joy'e + AY?

Ben?
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #59 dnia: 2022.11.09, 11:09:56 »
Dzięki za komentarz.

Cytuj
Ben?

Przeklikałem sklep -- super-sklep!

Tylko szkoda że w UK...

Natomiast, tam nie znalazłem żadnego rozwiązania mającego jednocześnie
- AY
- microSD/SD/MMC
- 2 porty joy

No chyba, żeby dokupić

- DIVMMC ENJOY! PRO ONE WITH CASE (SD/MMC, 2x joy, passthrough)
- ZX-AY *WITH PCB CASE* (AY)

i połączyć.

Jak wspominałem, wolę kupić 1 cart niż 2, choćby z powodu, że będzie taniej (i tak dopłacę cło+vat w wysokości +25% ceny).  Lecz jak rozumiem, może być problem z dostępnością.

Przy okazji, znalazłem Ethernet.  Do czegoś to się przydaje?  Do Atari małego mam FujiNet, który jest trochę takim ułomnym internetem, pozwala jedynie na ściąganie / odpalanie np. gier z serwerów a' la FTP.  I to jest już bardzo OK.  Na zlocie Commodore w tym roku widziałem z kolei soft - chat.  Też fajne, ale może za mała motywacja jednak, by kupić.

A Spectrum?  Jakie są aplikacje wykorzystujące dostęp do sieci?

EDIT*

MMC/2x joy/AY jest u Lotharka, ale karta CF zamiast MMC (wolę tego uniknąć jednak).
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator