Autor Wątek: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)  (Przeczytany 8470 razy)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #60 dnia: 2022.11.09, 11:19:14 »
Dzięki za komentarz.

Cytuj
Ben?

Przeklikałem sklep -- super-sklep!

Tylko szkoda że w UK...


 ???
EE chyba nic się nie zmieniło w ostatnim czasie:

ByteDelight is located at the following address: Netherlands, 5627 NL Eindhoven, Isèrelaan 6.


tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #61 dnia: 2022.11.09, 11:20:08 »
Ben = https://www.bytedelight.com/, to Holandia o ile dobrze pamiętam.

DivIDE_AY miał Lotharek z dwoma portami joya.
dużo sprzętu mało czasu.

perinoid

  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #62 dnia: 2022.11.09, 11:21:36 »
Jeśli jeden port joya by ci wystarczył to Zaxon właśnie robi partyjkę "DivNano+Kempston+TurboSound" - czyli zamiast drugiego portu joya masz drugi kanał w stereo.
A jeśli się upierasz na dwa porty joya to Lotharek ma https://lotharek.pl/productdetail.php?id=319
Zielono mi... w temacie Spectrum. Ale zawsze się można douczyć.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #63 dnia: 2022.11.09, 11:48:24 »
Lotharek to zdaje się na PL już nie sprzedaje, czyli raczej szukać u jego dystrybutorów.
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #64 dnia: 2022.11.09, 12:05:04 »
Jeśli jeden port joya by ci wystarczył to Zaxon właśnie robi partyjkę "DivNano+Kempston+TurboSound" - czyli zamiast drugiego portu joya masz drugi kanał w stereo.
A jeśli się upierasz na dwa porty joya to Lotharek ma https://lotharek.pl/productdetail.php?id=319

Szczerze mówiąc, to wolałbym mieć 2 porty joya bo uważam że powinny być w każdym komputerze (domyślnie, do gry w dwie osoby, domyślnie, szczególnie w przypadku gier stricte na 2 osoby).

Chyba dla mnie rozwiązaniem jest zakup tego combo u Bena bez AY z przelotką + AY.

Nad tym AY się jeszcze zastanowię, bo rozumiem że sprawa jednoznaczna nie jest.  Posłucham, zobaczę.

BTW To dziwne że toastracki były aż tak spieprzone; AY do podmiany, Composite do podmiany...

Cytuj
Lotharek to zdaje się na PL już nie sprzedaje, czyli raczej szukać u jego dystrybutorów.

Od kilku miesięcy jakoś, dystrybutor Lotharka w PL (od roku) czyli Retrohax nie jest już dystrybutorem.  Więc z tego co się orientuję póki nie ma nowego, Lotharek sprzedaje normalnie.

EDIT* Lotharek / karta CF, nie interesuje mnie.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #65 dnia: 2022.11.12, 01:28:38 »

Szczerze mówiąc, to wolałbym mieć 2 porty joya bo uważam że powinny być w każdym komputerze (domyślnie, do gry w dwie osoby, domyślnie, szczególnie w przypadku gier stricte na 2 osoby).

a policzyłeś ile gier na ZX Spectrum umożliwia granie na dwa joysticki jednocześnie? :) Do ZX bardzo popularne było granie na klawiaturze, to trochę odwrotnie niż na Atari, tam królowały joysticki, bo były wbudowane dwa porty i z tego co pamiętam jednocześnie nie odczytasz kilku klawiszy tylko jeden.
dużo sprzętu mało czasu.

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #66 dnia: 2022.11.13, 11:19:05 »
Dzięki za sugestie.

Jednak u mnie gra na klawiaturze praktycznie odpada. Komputery u mnie leżà na stoliku pod TV - gracze siedzà z joystickami na łóżku obok.

Nawet jeśli tych gier jest 20 czy 10 to sprawię sobie to rozszerzenie — bo jest gotowe.

Bardziej się zastanawiam nad AY (do toastracka), pewnie ktoś przyjdzie z AY do mnie i zobaczę różnicę, wtedy do DIVMMC dokupię sobie AY — bo jest taka możliwość.

***

A teraz to samo pytanie dot. Amstrada 6128

- composite uzyskam przez montaż RGB4All
- a jak z ładowaniem softu via np. microSD — jakie sà rozszerzenia?

EDIT* Rapidusa czy VBXE pod Atari, też kupuje się dla 10-20 produkcji
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #67 dnia: 2022.11.13, 12:08:36 »

A teraz to samo pytanie dot. Amstrada 6128


Tak formalnie proponowałbym, aby to pytanie zadać w odpowiednim wątku w dziale Amstrad:

https://www.speccy.pl/forum/index.php?board=20.0

lub, żeby moderatorzy przenieśli od tego fragmentu dyskusje do działu Amstrad - "bo chaos gdzieś zaczyna majaczyć na forum"  ;D

DiskDoctor

  • **
  • Wiadomości: 80
  • Miejsce pobytu:
    Rzeszów
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #68 dnia: 2022.11.13, 12:56:06 »
Dobrze.
ZX Spectrum 128K + Unrainer + Stereo + DivMMC /// Amstrad CPC 6128 + CRTC 0 / 1 + reset + USB Floppy Emulator

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #69 dnia: 2022.11.15, 00:29:32 »
EDIT* Rapidusa czy VBXE pod Atari, też kupuje się dla 10-20 produkcji

Tak, kupuje się czasem rozszerzenia, aby zobaczyć jedno demo na oryginalnym sprzęcie i konfigu. Ja tak kupiłem dla MSX2.

VBXE kupiłem dla dobrego RGB, Atari 8bitowe nie ma w ogóle RGB jako wyjścia wideo. Rapidusa nie kupiłem, nikt na to nie pisze nic ciekawego.

Z rozszerzeniem na dwa porty joysticka jest jeden myk - o którym chyba nikt nie wspomniał - w sensie technicznym nie da się chyba podłączyć dwóch interfejsów Kempston, żeby działały jednocześnie... Czyli będą się kłaniać przejściówki - i w sumie wracamy do tego, że to co ma szarak jest wystarczające- jego dwa porty joyów będą działać przez przejściówki z joyami z Atari.
dużo sprzętu mało czasu.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #70 dnia: 2022.11.15, 19:03:29 »
W standardzie Kempstona może działać tylko jeden joystick (na porcie 31). Drugi joystick będzie w  np. standardzie Sinclaira. Kempston obsługuje jeden „fire”. Wszystko inne odstępstwem od standardu Kempstona.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #71 dnia: 2022.11.15, 20:58:41 »
Dlatego tez tego pana parę dni temu sprowadziłem do ziemi w wątku też o Amstradzie. On chce mieć jak on sobie wymyślił a nie tak jak jest i powinno być. Tak jak pisałem, kolejny  bohater we własnym domu sobie coś tam oczekuje. Tym razem w Retro bo i na tym sie pewnie zna ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #72 dnia: 2022.11.15, 23:47:36 »
W standardzie Kempstona może działać tylko jeden joystick (na porcie 31). Drugi joystick będzie w  np. standardzie Sinclaira. Kempston obsługuje jeden „fire”. Wszystko inne odstępstwem od standardu Kempstona.

Tak, to miałem na myśli, nie da się "zdublować" Kempstona, co sprowadza temat do tego, że drugi joy będzie w innym standardzie czyli i pinoutcie. A jest tego trochę:
- Kempston
- Sinclair / Interface 1
- Fuller
- Protek/AGF udający standard Cursor (klawisze 5-8 i 0 jako fire - jak na oznaczeniach klawiszowych)
- Sinclair/Amstrad czyli pinout pod SJS1

Wracając do meritum: ZX Spectrum 128k +2 mający dwa porty daje się w prosty sposób przejściówką dostosować do pinoutu Kempstona czyli kolega od Atari będzie mógł stosować sobie joysticki jakie już zapewne ma.
dużo sprzętu mało czasu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #73 dnia: 2022.11.16, 11:04:17 »
Kempstona zrobil jakis oszczedny samotnik, a Sir Sinclair nie lubil gier.
Co ciekawe Kempston w wersji Pro dodal dwa porty Sinclaira i wyszly w sumie trzy :-)
TC2068 mial jeszcze inny standard portow.
Jest w czym wybierac.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3188
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Kupuję moje pierwsze ZX Spectrum (i Amstrad)
« Odpowiedź #74 dnia: 2022.11.16, 11:11:08 »
ten standard z TC/TS2068 pominąłem, bo poza nimi chyba nie występował w interfejsach. Kempston Pro ma trzy gniazda, ale tylko dwa działają jednocześniej z tego co pamiętam - musze zerknąć w domu, bo mam ten fejs z manualem i pudełkiem :)
dużo sprzętu mało czasu.