Komputery z Z80 > AMSTRAD

Amstrad CPC6128 po francusku

<< < (2/3) > >>

ZbyniuR:
Od roku '88 CPC na rynek niemiecki już sie nazywały Amstrad a nie Schneider, choć miały te blachy i porty z tyłu jak Schneidery. Ale pod koniec produkcji starych CPC (przed Plusami) w '90 zbyt optymistycznie oszacowano ich popyt w Niemczech, tymczasem nadal dobrze schodziły we Francji, i tam puszczono te niemieckie dodając im tylko francuską naklejkę na stację dysków. I wtedy Francuzi pierwszy raz zobaczyli Amstrady z angielską klawiaturą. Nie raz czytałem o tym na zagranicznych forach jacy byli tym zdziwieni. :)

damik:
Mój CPC464 był kupiony około roku 1985 pod koniec wakacji w normalnym francuskim sklepie i miał układ QWERTY.
Co ciekawe klawiatura była taka sama niska i kolorowa jak na fotce kolegi @tomi a tabliczka z logo Amstrad nad nią była chyba po francusku.
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6413.msg95051#msg95051

Schneider'y miały szaro-czarne klawiatury i ciekawe czy też były zmieniane na kolorowe w CPC464 na rynek francuski.

tomi:

--- Cytat: ZbyniuR w 2023.03.05, 20:32:35 --- Ale konsekwencją zmiany wyglądu tej pionowej krechy jest że Amsdosowe komendy takie jak |cpm, |user, |drive, itp, trzeba wpisywać jako ùcpm, ùuser, ùdrive. Choć ich działanie sie nie zmieniło. Ten znaczek choć z nowym wyglądem nadal jest w tym samym miejscu, ale jak nie miałeś wcześniej CPC to nie wiesz w jakim, albo myślisz że to nie może być ta krecha której szukasz.

--- Koniec cytatu ---

Dziękuję za rozwiniętą odpowiedź.


Czyli w przypadku AmsDosowych komend, komendę poprzedzam wciskając na klawiaturze UK klawisz po prawej od literki "P", a na klawiaturze FR klawisz po prawej od lierki "M", bo tu  klawisz "|" po prawej od "P" nie zadziała. Czy dobrze zrozumiałem? Jeśli tak to faktycznie dziwne  :)

Reszta choć wymaga patrzenia na klawiaturę, wydaje się do ogarnięcia :)

Jeśli chodzi o samą wymianę to raczej planowałem zdobycie raczej całej klawiatury z jakiegoś uszkodzonego  CPC6128 w wersji UK niż naklejki. Ale może się przyzwyczaję AZERTY. Jako alternatywę rozważam jeszcze cpc464, ale widzę że ma ograniczenia jeśli chodzi o obsługę urządzeń umożliwiających ładowanie plików z kart SD czy pendraka.
 

tomi:

--- Cytat: damik w 2023.03.05, 21:48:17 ---Mój CPC464 był kupiony około roku 1985 pod koniec wakacji w normalnym francuskim sklepie i miał układ QWERTY.
Co ciekawe klawiatura była taka sama niska i kolorowa jak na fotce kolegi @tomi a tabliczka z logo Amstrad nad nią była chyba po francusku.

--- Koniec cytatu ---

Pewnie to taki jak w załączniku - takich faktycznie jest dużo więcej oferowanych niż w układzie AZERTY - ale chciałem pokazać tylko, że taki "AZERTY" też znalazłem :)

damik:
Mój miał niebieski ENTER ;)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej