Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

[RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.

<< < (2/3) > >>

KWF:
Proszę bardzo.

JLS:
Mam terminal zrobiony wg pojektu z linku:
https://hackaday.io/project/159973-z80-mbc2-a-4-ics-homebrew-z80-computer/log/157603-uterm-preview-a-vt100-terminal-for-the-z80-mbc2
Co prawda jest on  przeznaczony do Z80-MBC2, ale bez problemu mozna go podłączyć do RC2014.
I jeszcze może zasilać RC2014.
Na monitorze VGA tekst wyświetlany jest w kolorze zielonym.
Klawiatura to zwykła od PC typ PS2, lub korzystając z  konwertera  USB/PS2 można podłączyć  taką z USB.

tapy:
Dość ciekawą konstrukcją jest wykorzystanie ESP32 i biblioteki FabGL, gotowiec dla RCBus* jest dostępny tu i ja również mam w planach zrobienie czegoś podobnego.

*RCBus to rozszerzona i unowocześniona szyna RC2014™, oraz nazwa nie łamiąca zastrzeżonych znaków towarowych. Nie posługujemy się już określeniem RC2014™ w stosunku do modułów, zestawów nie produkowanych przez twórcę tego standardu. Również nie ma co robić darmowej reklamy wobec mocno ograniczonego i przestarzałego już systemu. Umarł król, niech żyje król!

Atlantis:

--- Cytat: SAJ w 2023.03.16, 10:26:37 ---Jesli chcesz to zrobic w formie terminala, tylko wpietego na stale, to jest kilka rozwiazan, troche na ATMegach, jedno na malym raspberry pi i inne w/g potrzeb jak tam kto sobie zyczy.
--- Koniec cytatu ---

Tak, wiem - to byłoby najprostsze rozwiązanie i faktycznie jest sporo takich projektów do przesyłania danych miedzy UART-em oraz klawiaturą i telewizorem CRT albo monitorem VGA. Jednak prawdę mówiąc nie przepadam za konstrukcjami mieszającymi współczesne mikrokontrolery z komponentami retro. Trochę dziwnie to wygląda, gdy obok starego Z80 albo 6502 pracuje współczesny ARM, który równie dobrze sam mógłby ogarnąć generowanie obrazu i obsługę jakiegoś interpretera BASIC-a. O ile z CPLD/FPGA nie mam problemu, bo tam jednak odtwarzamy oryginalną logikę, to emulowanie tego na dodatkowym CPU stanowi dla mnie jeden krok za daleko. ;)


--- Cytuj ---Jesli to ma byc np sprzetowa karta graficzna, to mozesz np przeniesc rozwiazanie z zx spectrum czyli czesc ukladu ULA  odpowiadajaca za generowanie obrazu na bazie ktoregos obszaru pamieci w formie CPLD
--- Koniec cytatu ---

To z kolei dla mnie trochę zbyt duża komplikacja. ma to sens, jeśli celem jest odtworzenie ZX Spectrum. W swoich projektach do tej pory korzystałem z oryginalnych układów z epoki, konkretnie z dwóch konkretnych układów: TMS9918 oraz 8242. Ten pierwszy jest dość popularnym kontrolerem obrazu, używanym chociażby w komputerach MSX. Jego największą zaletą jest to, że nie "marnuje" pamięci systemowej na VRAM - pamieć obrazu znajduje się na zupełnie osobnej magistrali obsługiwanej przez sam układ, a dane są przesyłane przez rejestr w systemowej przestrzeni adresowej. Drugi układ jest kontrolerem klawiatury PS/2, używanym we wczesnych pecetach. Obydwa bardzo łatwo podłącza się do magistrali 8080/Z80. Sam używałem tych układów w moim komputerku na MCY7880.

https://hackaday.io/project/161333-polon-7880

Pomyślałem, że może ktoś już zaprojektował podobny moduł dla systemu RC2014. Jeśli coś takiego nie powstało, to pewnie sam to kiedyś zrobię. Trzeba by też odpowiednio zmodyfikować BIOS. Po pierwsze konieczne będzie dodanie przerwania do obsługi klawiatury, po drugie znaki generowane przez system trzeba będzie kierować do odpowiedniego rejestru TMS9918 zamiast do UART-a.

 i dolozyc obsluge klawiatury "pozyczajac" np rozwiazanie z Mistera. Najprosciej zaimplementowac klawiature np PS2 przez wlasnie CPLD lub jakis mikrokontroler z ukladem matrycy takim jak np mt8808 lub mt8816. Grafika i klawiatura nie musza byc w tym samym module.--- Cytuj ---Jelsi jako terminal, to tu masz przyklad:
https://rc2014.co.uk/modules/pi-zero-serial-terminal/
Mozesz tez np przerobic ten jako modul do Twojej konstrukcji
https://geoffg.net/terminal.html
--- Koniec cytatu ---

Tak, ale to są jednak urządzenia biorące sygnał z UART-a i na jego podstawie generujące obraz oraz w drugą stronę - pobierające znaki z klawiatury PS2/USB i zamieniające je na sygnały szeregowe dla UARTa. Ja myślę o czymś innym - prawdziwej karcie graficznej i prawdziwym kontrolerze klawiatury, siedzących bezpośrednio na magistrali systemowej i obsługiwanych przez BIOS. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania: zwalniamy UART do innych zastosowań.
Nie mówiąc już o tym, że używanie RPi Zero (czyli komputerka o mocy obliczeniowej w okolicach Pentium II/Pentium III) w roli peryferium do ośmiobitowego komputerka na Z80 wydaje mi się nieco absurdalnym pomysłem. ;)--- Cytuj ---Powod jest prosty, wtyczka 2.1 lub 2.5 jest tania i 2A lub 3A zasilacz do LEDow z kitaja tez. Razem w 15stu zlotowkach masz gotowe mocne i stabilne zasilanie. Jesli wolisz 9V i dodatkowe ogrzewanie w postaci 7805 to proszze bardzo.
--- Koniec cytatu ---

Dlatego zwykle stosuję przetwornice impulsowe. Chociaż w kilku swoich projektach z przyczyn historyczno-sentymentalnych zastosowałem stabilizator liniowy na sporym radiatorze. ;)

tapy:
Idąc w tym kierunku, to również masz gotowca w postaci modułowego MSX - całość tutaj
Gdzieś również widziałem "prawdziwy" kontroler klawiatury na 8042, na szybko jedynie wpadł mi ten projekt - https://hackaday.io/project/184729-smart-ps2-keyboardmouse-for-rc2014

Rozumiem, że używanie współczesnych komponentów może się kłócić z wyobrażeniem retro, ale od tego się nie ucieknie - w monitorze masz zdecydowanie bardziej wydajny procesor niż Z80, użycie zwykłej karty SD lub CF zawierającej wewnątrz bardziej złożony komputer niż cały system Z80 w którym zostałby użyty,...  Wiem, że każdy indywidualnie określa tą granicę, lecz system na Z80 nadal nim pozostanie dopóki nie zaczniemy zastępować procesora emulowanym środowiskiem, użycie nawet najnowszego wielordzeniowego ARM jako peryferiów, nie zmieni sposobu działania i wydajności Z80 CPU.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej