ZX Spectrum > NAPRAWY

Spectrum 48 uszkodzony TR4 (oby tylko)

(1/7) > >>

Bluefish:
Niedawno kupiłem Spectruma 48K niestety nie działającego. Trochę poszukałem i udało się ustalić że padł TR4 (jest tylko rezystancja między dwoma biegunami). Dioda D15 ma na końcówkach taki czarno-niebieski nalot i wygląda jakby była przegrzana ale po wylutowaniu i sprawdzeniu w kierunku przewodzenia 466 mV a w kierunku zaporowym zamknięta więc chyba spoko. Kondensatory mają zawyżone pojemności ale ESR w normie więc dla świętego spokoju zrobię pełny recap. Po podłączeniu zasilania na ekranie śmieci i wszystkie 8 pamięci strasznie się grzeje a napięcia na pamięciach to odpowiednio 4,92, 7,5 i -0,5 V. Niestety nie mam pasującego tranzystora (kupię we wtorek lokalnie) ale póki co mam do was pytanie czy jest sens go wymieniać bo czytałem że jeśli pamięci są uwalone to i tak się on zaraz usmaży. Czy lepiej wymienić od razu z tym Tr4 od razu cały ram? Jakieś pomysły jak do tego podejść?

damik:
Wylutuj delikatnie by nie uszkodzić płyty wszystkie pamięci 4116 i wstaw tam podstawki, a najlepiej te stare pamięci wytnij od góry i wylutuj pin po pinie bo nie ma co dziadować a uratujesz tak to biedne PCB.
Potem uruchom przetwornicę bez pamięci by podawała w miarę właściwe napięcia i wstaw tam najlepiej nowy komplet 4116, potem możesz kombinować która ze starych się wywala i drenuje przetwornicę.
Tak będzie najprościej bez cięcia ścieżek przy układach pamięci :)
 

m0b:
Zależy jakim dysponujesz sprzętem/umiejętnościami. Jeśli masz doświadczenie w wylutowywaniu wielonóżkowych układów ze słabej jakości płyt, wylutuj cały zestaw pamięci - może któraś żyje. Jeśli nie masz, to tak jak damik napisał, wytnij je i wylutuj pin po pinie. Jeśli rzeczywiście wszystkie robią się gorące, to możesz się nawet nie zastanawiać i wycinać od razu, chyba że jesteś do nich jakoś bardzo sentymentalnie przywiązany ;)

Bluefish:
Mam rozlutownicę z pompką więc wylut nie będzie problemem. ROM już jest w podstawce i mam już diag rom  nagrany na 27C256. Sama płyta jest w idealnym stanie więc nic ścieżki raczej nie odkleją się przy wylucie. Niestety nie mam póki co pamięci na podmianę (zamówiłem z Ali, tyko że przyjdą dopiero w maju). Spróbuję je posprawdzać wkładając tylko po jednej na raz do pierwszego gniazda.

m0b:
Możesz użyć też 1-napięciowych układów, jeśli masz do nich dostęp. Są moduły zastępujące dolny RAM oparte na układzie SRAM. Bez dolnego RAM możesz też komputer uruchomić z DiagROMem - sprawdzisz podstawowe rzeczy, czyli działanie CPU i ULA.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej