Autor Wątek: wątek dla sympatyków fantastyki  (Przeczytany 52117 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #135 dnia: 2021.12.28, 15:46:55 »
Ja tam czekam na zakończenie (w końcu) w 11 sezonie The walking dead :)
Ciekawe, czy się Rick pojawi :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #136 dnia: 2021.12.28, 17:02:09 »
Nie zawsze tak jest. Nowy Wiedźmin netfliksa mnie się podoba...

Mnie też się podoba. Ale dobrą ekranizacją bym go nie nazwał.
Za to jako serial "fantasy" jest jednym z najlepszych, jakie można teraz obejrzeć.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #137 dnia: 2021.12.28, 17:29:26 »
Zależy co rozumieć pod pojęciem "dobra ekranizacja".
Czy wierna książce? to akurat nie jest najważniejsze, przynajmniej dla mnie Sezon Burz to totalny bełkot jeśli chodzi o książkę, a popularność książki również zawdzięczały tym k**** ,chu*** , rzyci, oraz innym kwiecistym bluzgom. Tutaj ograniczyli się do "faków" w odpowiednich momentach - ale te momenty są wybrane idealnie - właśnie w stylu Sapkowskiego.
Tutaj (serial) akcja i ciągłość fabuły bardziej się klei, i owszem, serial jest jednym z najlepszych.
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #138 dnia: 2021.12.28, 23:39:15 »
Pewnie każdy ma inne kryteria.
Również zgadzam się, że wierność treści książki to nie jest dobra droga, a chyba wręcz przeciwnie.

W moim przypadku liczy się chyba immersyjność. Dobre książki mają ją na bardzo wysokim poziomie.
I ciężko jest zekranizować je w taki sposób, żeby obejrzenie pozwalało zanurzyć się w uniwersum książki i odebrać je w podobny sposób jak w książce.
Zawsze to będzie bardziej lub mniej spłycone.
U Sapkowskiego wg mnie na bardzo wysokim poziomie stoją dialogi. Bardzo naturalne.
To one w głównej mierze budują postaci, które mają dużo indywidualności. Nawet te drugoplanowe.

Serial nie powinien próbować robić tego na silę, książką i tak nie zostanie.
Dlatego nowy serial mi się podoba. Robi to co gry.
Korzysta z uniwersum, ale historię buduje z użyciem narzędzi charakterytycznych dla sztuki filmowej.

PS. Sezonu Burz unikał bym jako przykładu reprezentatywnego dla serii Wiedźmin :D
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #139 dnia: 2022.01.05, 13:00:36 »
Od paru miesięcy należę do grupy fanów SF na FB. I strasznie tam przeżywali czekanie na Diune i Matrixa, a ja nie mam dostępu do żadnej platformy streamingowej, więc nie wiem kiedy obejrzę, ale bardziej chciałbym zobaczyć nowy TopGun oraz "Nie patrz w górę", albo te nowsze seriale Trekowe. :)

A jak ktoś lubi popatrzeć na ładnie narysowanych kosmitów:  https://davian-art.com/gallery
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #140 dnia: 2022.01.05, 20:09:12 »
(...)  ja nie mam dostępu do żadnej platformy streamingowej, więc nie wiem kiedy obejrzę (...)

A to z wyboru czy z konieczności? :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #141 dnia: 2022.01.05, 23:17:47 »
przeżywali czekanie na Diune i Matrixa, a ja nie mam dostępu do żadnej platformy streamingowej, więc nie wiem kiedy obejrzę, ale bardziej chciałbym zobaczyć nowy TopGun oraz "Nie patrz w górę"

Na Matrixie byłem, nie podoba mi się, ale wysiedziałem do końca.
Diuna to trudny materiał do sfilmowania, moim zdaniem oczywiście.  Jeśli będą to robić tak, jak w ostatnim filmie, to jeszcze prawie czterdzieści odcinków zostało.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #142 dnia: 2022.01.06, 12:37:45 »
@paroos - Z wyboru. Po prostu darmowe źródła oferują tak wiele rzeczy do oglądania że i tak życia nie starcza by co ciekawsze przejrzeć, zwłaszcza gdy ma sie szerokie zainteresowania. A że jakieś głośne komercyjne tytuły pojawią sie w nich za parę lat albo wcale nie jest dla mnie wystarczającym powodem by za nie płacić. No i mam naturę kota, lubię chadzać własnymi drogami, także w poznawaniu światowej kultury, która jest tak ogromna jak ocean a długość naszego życia wystarcza by zapoznać sie ze zaledwie paroma jej kropelkami, ale nikt mnie nie przekona że koniecznie muszę sie zapoznać akurat z tymi najgłośniej reklamowanymi. Czesem odkrywam perełki o których nigdy nie słyszałem, a do których bym nie dotarł gdybym oglądał tylko to co sie reklamuje. :)

@Artu2tu - Przed laty przeczytałem 4 i pół książek Diuny ze 6 oryginalnych. Z czego dwa pierwsze uznałem za dobre ale nie wybitne. Opinie jakie spotykam w necie raczej nie chwalą reszty ani spinofów, więc szanując swój czas co najwyżej zapoznam się z ich skrótami co mi zajmie maks kilka minut na tom, a nie godzinę czy więcej. Filmy też zwykle nie są chwalone przez tych co czytali książki. Gdy patrzę na tą dziecinną twarz aktora grającego Paula nie umiem sobie wyobrazić abym potrafił sie z nim utożsamić. Za stary jestem. Myślę że zrobiono to raczej dla młodych którzy nie sięgną po książkę. Znalazłem jakiś rok temu namiary na serial Diuna w cda chyba, czekają w długiej kolejce, i jak dobrze pójdzie to za kilka lat do nich dotrę by obejrzeć a może tylko poprzewijać. :)

Diuna nie ma drugiego dna, nie spodziewam się w niej niczego odkrywczego. Aktualnie czytam już drugi raz w tym miesiącu (tak mi sie spodobała) "Misja" Michel Desmarquet, autor i bohater zostaje porwany przez kosmitów, poznaje zasady wg jakich żyją, co pozwala mu spojrzeć na naszą planetę z innej perspektywy, pomagają mu też poznać jego własne przeszłe wcielenia które przeżył w prahistorii Ziemi, i to jest coś!!  A nie jakaś tam Diuna, w której dwie frakcje biją sie o kupę wielkiej glizdy. Sorry ale dla mnie to nie jest ciekawe. :)
Ale Matrixa4 sobie obejrzę jak gdzieś trafię darmo, bo lubię Keanu, a że tam też nie ma drugiego dna to już wiem i nie mam wielkich oczekiwań. :)

« Ostatnia zmiana: 2022.01.06, 12:47:40 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #143 dnia: 2022.01.06, 13:33:06 »
Ależ Paul właśnie był nastolatkiem. I w filmie jest troszkę "za stary". Przeczytałem wszystkie książki, włącznie z tą, która była pierwowzorem i... Podoba mi się. Nawet bardzo, do tego stopnia, że za kilka lat znów je sobie przypomnę - zresztą - ciekawe doświadczenie, pozwala na odkrywanie literatury z innej perspektywy.

Co nie zmienia faktu, że nie samą Diuną człowiek żyje - dziękuję za namiary na dobrą książkę, właśnie się za czymś rozglądam.

Snerg "Robot" -  polecam.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #144 dnia: 2022.01.06, 14:30:42 »
Tak naprawdę Diuna wcale nie jest o wojnie między dwoma ugrupowaniami, to jest raczej tło do głównego przekazu.
Ale jeśli ogólnie książka nie trafia, to nie ma co męczyć na siłę.
Niektórzy kochają władcę pierścieni albo mroczne materie, inni nienawidzą. Na świecie musi być różnorodność :)

PS. Również dziękuję za polecenie z poza 'mainstreamu' :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #145 dnia: 2022.01.06, 19:21:39 »
Nie dziękujcie z góry bo może się wam nie spodobać. Choć to niedawno to już nie pamiętam kto mi to polecił, znalazłem na chomiku, txt ma 470KB czyli jest gruba, a jednocześnie tak mała że można zassać nawet bez logowania.

Co do wieku Paula to faktycznie nie pamiętam ile miał lat, czytałem to mając ok 20. Ale czułem że jest bystry, jakoś tak dojrzały i miał jakąś charyzmę, a ten aktor wygląda jak wystraszony wymoczek.

Za bardzo spłaszczyłem fabułę?  No dobra jest tam mały twix, pewien zakon próbuje choć nie do końca udolnie przewidywać i manipulować historią i bogatymi rodami tak aby stworzyć przyszłego władcę który złapie wszystkich za mordę. A no bo ta kupa jest po to żeby mieć władzę nad światem. Czyli głębsza głębia niż w DragonBallu. :)

Aha gdzieś czytałem że Diuna to takie SF dla Arabów. hehe no jakoś trzeba tą kulturę wciągnąć do cywilizowanego świata żeby młodzi marzyli o kosmicznych lotach zamiast o bombach i hurysach po śmierci. ;)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #146 dnia: 2022.01.07, 10:43:35 »
Za bardzo spłaszczyłem fabułę?  No dobra jest tam mały twix, pewien zakon próbuje choć nie do końca udolnie przewidywać i manipulować historią i bogatymi rodami tak aby stworzyć przyszłego władcę który złapie wszystkich za mordę. A no bo ta kupa jest po to żeby mieć władzę nad światem. Czyli głębsza głębia niż w DragonBallu. :)

Aha gdzieś czytałem że Diuna to takie SF dla Arabów. hehe no jakoś trzeba tą kulturę wciągnąć do cywilizowanego świata żeby młodzi marzyli o kosmicznych lotach zamiast o bombach i hurysach po śmierci. ;)

Nie wiem czy przeczytałeś całość, nie tylko 6 tomów ale i resztę (na podstawie luźnych notatek Herberta). Co prawda nie polecam szczególnie tej "reszty" bo pisał to zawodowy najemny pisarz (tzw. literacka prostytutka) K.J.Anderson na zlecenie Christophera Herberta (bo ten za grosz pisać nie umie). Tam jest lepiej wyjaśnione o co w tym wszystkim chodzi - o odwieczną walkę człowieka z maszynami.
Czyli mamy Matrix i Diunę prawie o tym samym  ;D
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #147 dnia: 2022.01.07, 14:56:24 »
Wspominałem że przeczytałem 4 i pół tomu i reszty nie zamierzam. Ale było tam coś o historii tego uniwersum że przed laty jakaś wojnę z maszynami z trudem wygrali, ale potem zakazano budowania myślących maszyn, stąd tak cenią Mentatów czyli ludzi wytrenowanych na komputery. A z elektroniki to mają tylko odtwarzacze dźwięku i obrazu. Choć jest jakaś planeta której mieszkańcy po cichu budują wszelkie elektroniczne cudeńka i handlują tym na nielegalu. A czy wyszła im z tego kolejna zadyma to nie wiem.

Chyba każde liczące sie w kulturze SF uniwersum ma swoją wojnę z cywilizacją robotów lub cyborgów sterowanych sztuczną inteligencją. W Star Treku mają Borgi, w Battlestar Galactica mają Cylonów, w Gwiezdnych Wrotach mają Replikatory, w Dr Who - Cybermani, w Babylon 5 też jakieś cyborgo-zombiaki, w Terminatorze wiadomo, nawet w "Był sobie Kosmos" największym wrogiem są Roboty. itd itp ...

Skąd by nie patrzeć mamy przes..ne z tymi robotami. Ale może te wszystkie wstawki to tylko echa prawdziwych wydarzeń?  :o  Że co? że żartuję?

Jest taka stronka Wingmakers (Uskrzydlacze) mają też polską wersję. Części ich materiałów nie trawię i odpadam, ale poczytajcie sobie wywiady z niejakim Dr Nerudą:
https://wingmakers.pl/kapsula-czasu/wywiady-z-dr-neruda.html
Albo jeśli wolicie bardziej beletrystyczną formę tej samej historii to książkę:
https://wingmakers.pl/kapsula-czasu/projekt-starozytna-strzala.html
(ja wolę wywiady bo wg mnie są mniej nudne). Sprawa dotyczy pilnujących nas dobrych kosmitów przed mającą na nas chrapkę cywilizacji rządzonej przez sztuczną inteligencję, do tego podróże w czasie itp. Sami twierdzą że nie wszystko co tam udostępniają jest prawdą, bo chcą rozpowszechnić te informacje aby oswoić ludzkość z tym co nas czeka, a także by ta historia obudziła wspomnienia z poprzednich wcieleń ludzi którzy urodzili sie tu aby w tych przemianach pomóc, a to wszystko zanim to SI szperające po naszym necie ich namierzy i uciszy.
Człowiek to czyta i na myśl o tym - A co jeśli to prawda? - włos się jeży i nie wiesz czy możesz spać spokojnie.

Albo z innej bańki. Informatorzy twierdzący że są emerytowanymi pracownikami Tajnych Programów Kosmicznych którzy uważają że tam sie dzieją TAKIE RZECZY, że ludzie muszą sie o tym dowiedzieć. Cała sprawa zaczęła wychodzić na jaw dzięki wywiadom które prowadził z nimi David Wilcock. Jakiś czas temu wywalili go z TV i już sie tak nie udziela, ale pałeczkę przejął jeden z jego pierwszych informatorów Corey Goode, dostarczając tzw aktualizacje, a czasem też Dr Sala który gości na swoim kanale innych. Na szczęście mamy też polskich zapaleńców którzy tłumaczą wszystkie te materiały z najdalej kilkutygodniowym opóźnieniem. Dostępne do czytania na   kosmiczneujawnienie.com  albo do słuchania na kanale o tej samej nazwie na YT.

Czego tam nie ma? - Kosmiczne federacje, starożytne podziemne cywilizacje, naziści w kosmosie, tajne projekty techniczne i genetyczne we współpracy z obcymi, podróże w czasie ... no i oczywiście odwieczna kosmiczna sztuczna inteligencja która stara sie złapać za mordę każdą biologiczną cywilizację którą sie da. Po paru latach mamy już chyba kilkadziesiąt godzin audycji do słuchania, i nie wiem jak by tu w paru zdaniach przekazać choćby zarys całej tej afery. Może skupię sie na jednym z wątków...  Od niepamiętnych czasów różnej maści kosmiczni szubrawcy porywali sobie ludzi: na mięso, do niewoli, jako seks zabawki, itp.  Ale wg tego co mówią ci informatorzy od lat 80ych nasi tajniacy mają już na tyle zaawansowane kosmiczne pojazdy i broń, że bez ich pozwolenia obcy już nie mogą sie tu kręcić. Czyli fajnie no nie? - A no nie. Bo nadal dostają to czego chcą (dlatego nadal giną ludzie), tyle że już nie za darmo, muszą płacić udostępnianiem kolejnych technologii. Bo ci źli dogadują sie z jakimiś kosmicznymi flądrami aby trząść okolicznymi układami gwiezdnymi, i gotowi są dla władzy poświęcić resztę ludzkości, a ci dobrzy kombinują jak tamtych pokonać, a te technologię ujawnić i zamienić naszą planetę w to co znamy z filmów Star Trek. :)

Kiedyś myślałem że Science Fiction jest super, ale odkąd odkryłem takie rewelacje to Science Fiction to nuda, a najlepsze w tym jest to że odkładasz czytadło, rozglądasz sie po pokoju i nadal jesteś w tym samym uniwersum.
Bo to zmienia kąt pod jakim patrzysz na rzeczywistość. Choć jeśli dla kogoś to za dużo, to może coś takiego:

Grupa Bilderberg kojarzycie? - To ci od rządzenia światem. Jeden z nich niejaki Jan van Helsing napisał książkę pod tytułem "Ręce precz od tej książki". ok 630KB czytania. Można znaleźć na chomiku, każdy rozdział o czymś innym. Tematyka od pozytywnego myślenia, przez arkę przymierza, hrabiego Saint Germain, aż po Nowy Porządek Świata. O kosmitach prawie nic, ale znowu nie można spokojnie zasnąć. ;)

A nie tam Diuna czy Matrix, bo po nich śpi sie jak po dobranocce. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

aqqman

  • ***
  • Wiadomości: 162
  • Miejsce pobytu:
    Milky Way
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #148 dnia: 2022.01.07, 15:41:09 »
Okej, nie zapędzajmy się w religię bo z tego może wyjść różnie, mówmy o SCi-FI(ction). Zawsze to bezpieczniej  ;D

Obejrzałem niedawno Startrek Picard - uważam że dobry, po tych wszystkich kiepskich enterprisach i nieudanych eksperymentach, ten jest na miarę Next Generation, nie tylko dlatego że gra Patrick Steward (że też chłop jeszcze może  :D ).
Porządnie zrobiony serial.
cyt. 7of9 jako "królowa" Borg: "WE ARE BORG"
2 x TC2068 na sterydach:
- TC2160 - 160kBRAM
- TC2176 - 176kB RAM - 2xscreen, 2xROM
FDD3000

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: wątek dla sympatyków fantastyki
« Odpowiedź #149 dnia: 2022.01.07, 15:55:43 »
A gdzie ja o religii wspomniałem?  Przecież arka przymierza to elektronika od kosmitów. Nie wiedziałeś?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)