Autor Wątek: ZX48K nie ładuje z taśmy  (Przeczytany 4485 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX48K nie ładuje z taśmy
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.10.04, 00:34:41 »
Chyba gdzieś w sieci widziałem jakiś fix na taką usterkę.
Trzeba by poszukać.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48K nie ładuje z taśmy
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.10.04, 08:21:08 »
Coś takiego.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX48K nie ładuje z taśmy
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.11.13, 20:17:14 »
Miałem tę przyjemność załapania się na kwarantannę i przez 2 tygodnie nie mogłem ruszać się z domu. Przy okazji innych rzeczy i z nudów, oraz aby nie robić niczego co jest ważniejsze, sprawdziłem układ z mojego poprzedniego posta w ZX Spectrum 16K (płyta w wydaniu 2). Zbudowałem mini płyteczkę, która idealnie pasuje w miejsce IC26. Z podstawki biorę +5V, GND i A0. Pozostały 4 druty do podłączenia: EAR,  o nim za chwilę, /IORQ i D6. D6 poszedł z podstawki pod górny RAM (IC21, noga nr 2), /IORQ prosto z procesora (noga nr 20), A0 z IC24 (noga nr 5). Co do sygnały EAR sprawa troche pogmatwana i próbowałem wziąć sygnał z dwóch różnych miejsc (oba zaznaczyłem na schemacie):
1/ z kondensatora C32; wylutowałem mu nogę od strony ULA i tam podłączyłem się. Przy wydaniu komendy LOAD "", ramka zmieniała kolory z czerwonej na jasnoniebieską, jak powinna, ale nie było stabilnego odczytu nawet dla pilota,
2/ wylutowałem kondensator C32 z drugiej strony i tam wpiąłem się z ostatnim drucikiem i jest sukces częściowy, ponieważ nie mogłem wczytać nic poza obrazkiem startowym, a na ekranie pojawiały się artefakty

Zbocznikowałem diodę na minipłytce różnymi kondensatorami od 1nF do 100nF i raz lepiej, raz gorzej z plikamy odtwarzanymi przez TZXduino. Niektóre wczytują się poprawnie bez artefaktów. Gra REVERSI wczytuje się do końca, ale z błędem, ponieważ startuje, ale po wybraniu opcji gry, albo zawiesza komputer, albo go resetuje. Układ wejściowy trzeba by dopracować albo wymienić tranzystor w tym układzie na jakiś niskoszumowy i/lub wymienić diodę na zwykłą sygnałową. Na mojej płytce jest dioda Schottky'ego BAS85 i tranzystor MMBT2222A. Jeśli ktoś chciałby pobawić się tym układem, mam dwie płytki i bufory do nich do oddania, więc zapraszam na PW.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76