Autor Wątek: Usuwanie smrodu  (Przeczytany 4556 razy)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #15 dnia: 2020.10.23, 16:28:56 »
To musi być ziarnista, czy zmielona ?

zmielona wyłącznie do mechanicznych rzeczy, co by móc potem czyścić np. zębatki czy inne :)

oczywiście w ziarnach :)
dużo sprzętu mało czasu.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #16 dnia: 2020.10.23, 17:56:37 »
Podobne działanie, w zakresie zapachu, ma też soda oczyszczona (normalna ze spożywczego).
Wystarczy rzecz wstawić do zamkniętego pojemnika, obok postawić pojemnik wielkości pudełka zapałek i nasypać do niego sody. W tajemniczy (dla mnie: nie-chemika) sposób działanie rozciąga się na cały pojemnik. Nasypana porcja sody zachowuje swoją funkcję tygodniami - mało się "zużywa". Można używać wielokrotnie, zmieniając np. co miesiąc/dwa.
Pojemnik nie musi być super-szczelny: udało mi się zlikwidować zapach bebechów magnetofonu Unitra wstawiając po prostu do środka obcięty kubeczek po jogurcie z 2cm warstwą sody i zamykając obudowę! Otwory wentylacyjne zakryłem, ale dostęp powietrza był - przez kieszeń kasety, od spodu, itp.
Po tygodniu zostało tylko delikatne wspomnienie po zapachu :D

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #17 dnia: 2020.11.13, 23:52:25 »
Soda się nie sprawdziła - ponad tydzień leżenia w pudełku i nic się nie zmieniło. Może spróbuję jeszcze z kawą, albo trzeba będzie się przyzwyczaić.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #18 dnia: 2020.11.14, 08:35:51 »
Jeżeli masz dostęp do ozonatora - to polecam. Ja to robię tak, że małe elementy wrzucam do worka  - podłączam ozonator i daję mu popracować. Potem pozwalam ozonowi popracować i jeszcze nie zdarzyło mi się, żeby proste reakcje chemiczne nie zdziałały cudów :)

Kacper

  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Miejsce pobytu:
    Zielonka
  • i am Groot
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #19 dnia: 2020.11.14, 09:01:44 »
Do mycia a już szczególnie po fajkach polecam środek do "mycia szyb kominkowych"
Traktuje tym wszystkie sprzęty które przynoszę że śmietników  :P i nie zdarzyło mi się żeby jakiś syf lub
Brud został. Miska, spryskiwacz, poczekać chwilę i pędzelek
Raz użyjesz nie pożałujesz a będziesz miał przyjaciela na dłużej. Plastików mi jeszcze nie uszkodził ale trzeba uważać na metalowe elementy np aluminium bo z tym płynem reaguje. I używamy rękawiczek bo wysusza ręce.. Swoje kupowałem w leroyu ew w castoramie.
Ostatnio kupiłem "Ludwika" i też daje radę

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #20 dnia: 2020.11.14, 11:37:28 »
Soda się nie sprawdziła - ponad tydzień leżenia w pudełku i nic się nie zmieniło. Może spróbuję jeszcze z kawą, albo trzeba będzie się przyzwyczaić.
To dziwne. Ale ani trochę? U mnie zawsze jest efekt... Drobiazgi nawet w kilka godzin.
Może trzeba na jeszcze dłużej? Miesiąc?

Drugim prostym sposobem, który stosowałem, jest wywietrzenie. Tylko to raczej na lato...
Stawiam w otwartym oknie przed wentylatorem (mam taki zawodowy 100-watowy) i "wywiewa" zapachy w diabły.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #21 dnia: 2020.11.15, 23:43:10 »
@Phonex: Jakiejś wyraźnej różnicy nie stwierdziłem, choć oczywiście po tygodniu nie jestem w stanie stwierdzić, czy nie śmierdzi trochę mniej. W każdym razie nie ma efektu mocnego osłabienia zapachu. Teraz może położę na balkon - tydzień wietrzenia :)

@PABB: Niestety ozonator jest poza moim zasięgiem, chyba że sobie zafunduję ozonowanie samochodu i przez przypadek zostawię w środku klawiaturę ;) Nie zaszkodzi to jej?

@Kacper: Trochę się jednak obawiam, że chemia kominkowa zniszczy napisy na klawiszach - no chyba, że testowałeś i potwierdzasz brak reakcji :)

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #22 dnia: 2020.11.16, 07:44:47 »
... żadnemu z elementów, jakie ozonowałem nie zaszkodziło (pewnie poza drobnoustrojami, roztoczami itp :))

romeks

  • ***
  • Wiadomości: 239
  • Miejsce pobytu:
    Toruń
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #23 dnia: 2020.11.16, 08:42:40 »
W sumie to bardzo dobrze, że czujesz zapachy  ;)
ZX 81;Timex 1000; ZX 48; ZX +; ZX +2; ZX MAX 48; CPC 464; CPC 6128; 65XE; 600XL; C64C; C16; C+4,
Travel Mate 4000 WinDX2 (Win3,11); PC 486SX (Win95).

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #24 dnia: 2020.11.16, 09:33:49 »
 :)

Teraz może położę na balkon - tydzień wietrzenia :)

Koniecznie z wentylatorem, nawet małym, jeżeli ma się wywietrzyć jeszcze w tym roku. Bez wentylatora trwa to z 500 razy dłużej. (Oszacowanie z sufitu, ale kiedyś bez wentylatora wietrzyłem kasetę chyba tydzień. Z wentylatorem efekt był po kilku minutach).
« Ostatnia zmiana: 2020.11.16, 09:40:02 wysłana przez Phonex »

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Usuwanie smrodu
« Odpowiedź #25 dnia: 2020.11.16, 11:39:44 »
W sumie to bardzo dobrze, że czujesz zapachy  ;)
Sugerujesz, żeby włączyć klawiaturę do narodowego programu walki z covid? Taki tester węchu leżący przy każdym respiratorze? Musiałbym zamówić z 1200 replik klawiatur na Retro Radionics, tylko skąd teraz ściągnąć "Popularne", albo "Radomskie" w celach wędzarniczych? ;)