Autor Wątek: ZX-UNO VGA 2M  (Przeczytany 9127 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
ZX-UNO VGA 2M
« dnia: 2021.06.13, 22:50:17 »
Chodzi mi ostatnio po głowie złożenie tego uniwersalnego komputerka opartego na FPGA.
Mam pytanie do osób, które z niego korzystały. Jak wygląda kwestia kompatybilności i jakości core'ów do poszczególnych platform? Zakładam, że może to działać lepiej niż programowa emulacja. bo w końcu FPGA ma więcej wspólnego z repliką odtworzoną z układów scalonych, niż z implementacją starego sprzętu w formie algorytmu na mikroprocesorze. Z drugiej strony ma to pewne ograniczenia i np. nie ma szans, żeby w FPGA wiernie odtworzyć SID-a z C64 (z uwagi na analogowe obwody w tym układzie). Jak to działa w praktyce?
Przyznam, że to co mnie szczególnie ciekawi to działanie na tym PC XT. :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.06.14, 09:53:00 »
Jak chcesz miec dobre PC to tylko Mister. W zasadzie Mister zdominowal emulacje wszystkiego co wchodzi w FPGA.
Uno ma okropny interfejs - kompatybilnosc Core jest podobna, bo w wiekszosci to porty. Roznice sa tez w I/O, bo nie wszystko sa sie zrobic w samym FPGA, np generacja obrazu PAL RGB/CVSB/VGA albo obsluga kontrolerow. Interfejsy retro to chyba najwieksza bolaczka wszelkich kitow FPGA.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.06.14, 10:24:10 »
Jak chcesz miec dobre PC to tylko Mister. W zasadzie Mister zdominowal emulacje wszystkiego co wchodzi w FPGA.

Chyba jednak za drogi, jak na urządzenie mające być "punktem wejścia" w świat rekreacji starych platform w FPGA (nie przepadam za terminem "emulacja" w tym kontekście).


Cytuj
Roznice sa tez w I/O, bo nie wszystko sa sie zrobic w samym FPGA, np generacja obrazu PAL RGB/CVSB/VGA albo obsluga kontrolerow. Interfejsy retro to chyba najwieksza bolaczka wszelkich kitow FPGA.

Wiesz, mi tak naprawdę na tym aż tak bardzo nie zależy. Wystarczy mi, że będę mógł do tego podpiąć klawiaturę PS/2 i monitor VGA i pobawić się w odpalanie programów z różnych platform. Do bardziej złożonych zadań, gdy faktycznie potrzebne są fizyczne interfejsy czy hardware z epoki mam swoją kolekcję komputerów retro (w tym kilka pecetów) oraz parę współczesnych sprzętowych klonów i własnych konstrukcji na układach retro. Na warsztacie mam m.in. Sergey's XT, któremu muszę tylko znaleźć odpowiednią obudowę. ;)

ZX-Uno ma pełnić funkcję małego pudełeczka, które można na szybko wyjąć z szuflady, podpiąć do monitora i klawiatury i bawić się w odpalanie softu retro. Na programową emulację w stylu RetroPie jednak jestem nieco uczulony. ;)
« Ostatnia zmiana: 2021.06.14, 10:46:25 wysłana przez Atlantis »

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.06.14, 12:46:57 »
Uno jest slabsze, PC Core ma tylko 8086 (dokladnie chyba 80186), Mister ciagnie 80486, poza tym development na Uno jest mniej aktywny niz Mister. Co do emulacji... Do gier DosBox jest na tyle dobry, ze zadne FPGA go nie dogania. PC to skomplikowany system - zawsze latwiej bedzie emulowac to co potrzebne nic drutowac w FPGA.

Red

  • **
  • Wiadomości: 94
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.06.14, 13:34:58 »
Jak interesuje cię PC to może zainteresuj się projektem Piotra Gozdura poszukaj w wyszukiwarce googla "DIY-A586 v1.6 by piotr_go"(co by nie dawać linka do innego portalu). Całkiem przyjemnie to działa :) Jest to odpowiednik 80186 z 8MB RAM. Przy core amigi można używać stacji dyskietek i oryginalnej klawiatury.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.06.14, 15:00:12 »
Chyba jednak za drogi, jak na urządzenie mające być "punktem wejścia" w świat rekreacji starych platform w FPGA

For the "entry point" and familiarization with FPGA -zx uno \ uno vga - quite an acceptable solution and cheap.
MiSter is almost perfect, but expensive.
There is also something in between - ZXDOS+, which is somewhat better than uno, and more affordable. I recommend.
ps If anything - I have all of the above devboards, I have something to compare with :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.06.15, 13:16:00 »
Zalezy jak patrzec - polsrodki sa tanie, ale sa tez polowicznym rozwiazaniem. Mister obecnie jest niejako standardem o najwiekszych mozliwosciach i wsparciu. Jednoosobowe FPGA sa fajne do czasu az autor sie znudzi. Takich projektow bylo juz dziesiatki. Na Mistera tez pewno czas przyjdzie - zwlaszcza jak skonczy sie dostepnosc DE10-Nano, ale na dzis uwazam, ze to najlepsze uniwersalne rozwiazanie, w tym jako PC.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.06.15, 17:42:25 »
Swoją drogą, mam jedno pytanie:
W spisie elementów ZX-Uno 2M VGA wymienione są trzy cewki/dławiki 0805 L1, L2 oraz L3. Ich wartość jest opisana jako "1k". Co to za elementy? Przecież wartości większości elementów indukcyjnych ma wartości (wielokrotnie) mniejsze od 1 Henra, a nie idące w tysiące... Już jeden Henr to sporo zwojów, a nie mały element SMD. Czyżby zaszła jakaś pomyłka?

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.06.15, 18:23:42 »
Zapewne są to koraliki ferrytowe (ang. ferrite bead) o impedancji 1 kilooma przy częstotliwości 100 MHz.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.06.24, 21:09:25 »
Zapewne są to koraliki ferrytowe (ang. ferrite bead) o impedancji 1 kilooma przy częstotliwości 100 MHz.

Wielkie dzięki, faktycznie miałeś rację.
Komputerek powoli powstaje. W międzyczasie chciałbym zapytać o kilka rzeczy:
1) Jak wygląd procedura uruchamiania? Jakim wsadem i jakim narzędziem mam zaprogramować flash? Do tej pory korzystałem z CPLD, które miły wewnętrzną pamięć na konfigurację. Mam rozumieć, że flash zostanie wykryty przez programator do Xilinxów i będę mógł go zaprogramować za pomocą ISE IMPACT? Czy też konieczne jest wgranie wsadu przed wlutowaniem flasha, w jakimś zewnętrznym programatorze?
2) Macie jakieś sprawdzone źródło pamięci SRAM do tego układy w rozsądnej cenie?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.06.24, 22:58:33 »
Hmm, normalnie. Składasz , podpinasz prawdziwy programator , programujesz flasha. I gotowe .  Bieda programatory  które ty lubisz nie zaprogramują ci tego flasha.  Da sie to obejść .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.06.24, 23:14:25 »
Hmm, normalnie. Składasz , podpinasz prawdziwy programator , programujesz flasha. I gotowe .  Bieda programatory  które ty lubisz nie zaprogramują ci tego flasha.  Da sie to obejść .

Mam [usunięty link do allegro] taki programator kupiony parę lat temu w Kamami[/url]. Z CPLD Xilinxa nigdy nie miał problemów. Jest szansa, że sobie poradzi?

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.06.24, 23:35:09 »
Mam podobny, ale od chińczyka. Bez problemu programuje flashe w obu moich płytkach (hm, może dlatego, że one też od chińczyka ;) )
Machines should work. People should think.

azesmbog

  • *
  • Wiadomości: 38
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.06.26, 08:51:57 »
both options are possible.
or first we program the flash memory in the programmer and install it on the board, or through the xilinx programmer we fill in the service firmware, and we already program the flash in it.
a cheap USB-Blaster from China is very suitable as a programmer, but probably it is possible with a native proprietary programmer;)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX-UNO VGA 2M
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.06.29, 19:07:08 »
Hmm... Widzę, że sprzedawcy na Allegro mają opcję programowania flasha.
Który plik z repozytorium na GitHubie powinienem podesłać do wgrania?