Autor Wątek: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.  (Przeczytany 10138 razy)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #15 dnia: 2016.11.08, 12:49:15 »
No właśnie... do zabawki za 40 trzeba kupić kabelek za 30 ;)
Ale to kabelek pasujący także do wielu innych zabawek :)

Cytuj
Jeśli masz w kompie/laptopie port równoległy...
Nie mam.
No dobra. Wiem co i jak - zobaczymy co z tego wyniknie :)
Może przed ewentualnym zakupem poczytaj sobie dokumentację tego scalaka (zwłaszcza user guide'y)
Jak dziś zajrzałem do 'Clocking Resources User Guide' to się zacząłem zastanawiać czy nie lepiej rzucić ten pomysł i wyjechać w Bieszczady ;)
W każdym razie życzę dobrej zabawy i informuję że nie biorę żadnej odpowiedzialności jeśli po godzinie zabawy dojdziesz do wniosku że to nie to (za bilety w Bieszczady też nie zwracam ;) )
Machines should work. People should think.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #16 dnia: 2016.11.08, 13:28:09 »
No właśnie... do zabawki za 40 trzeba kupić kabelek za 30 ;)
Ale to kabelek pasujący także do wielu innych zabawek :)

Wiem.

Cytuj
Cytuj
Jeśli masz w kompie/laptopie port równoległy...
Nie mam.
No dobra. Wiem co i jak - zobaczymy co z tego wyniknie :)
Może przed ewentualnym zakupem poczytaj sobie dokumentację tego scalaka (zwłaszcza user guide'y)
Jak dziś zajrzałem do 'Clocking Resources User Guide' to się zacząłem zastanawiać czy nie lepiej rzucić ten pomysł i wyjechać w Bieszczady ;)

Ale co?... To, że się na milion sposobów ustawia mnożniki, dzielniki, syntezę i inne cuda? I, że pewnie z jednego źródła zewnętrznego ciężko będzie wydusić wszystkie ewentualnie potrzebne zegary?

Cytuj
W każdym razie życzę dobrej zabawy i informuję że nie biorę żadnej odpowiedzialności jeśli po godzinie zabawy dojdziesz do wniosku że to nie to (za bilety w Bieszczady też nie zwracam ;) )

Ale ja żadnej odpowiedzialności od ciebie nie oczekuję. A już zwrotu tym bardziej, zwłaszcza, że jeśli już to na pewno nie w Bieszczady - nie lubię gór ;)

Na razie to wszystko to takie trochę wąchanie się z koncepcją. A i tak mam tonę innych rzeczy, które leżą i czekają na zajęcie się zanim znajdę sobie inną zabawkę więc jak znam życie nic z tego wąchania nie wyniknie ;)

Ale mimo wszystko dzięki za podpowiedzi :)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #17 dnia: 2016.11.08, 15:28:39 »
Cytuj
Może przed ewentualnym zakupem poczytaj sobie dokumentację tego scalaka (zwłaszcza user guide'y)
Jak dziś zajrzałem do 'Clocking Resources User Guide' to się zacząłem zastanawiać czy nie lepiej rzucić ten pomysł i wyjechać w Bieszczady ;)
Ale co?... To, że się na milion sposobów ustawia mnożniki, dzielniki, syntezę i inne cuda? I, że pewnie z jednego źródła zewnętrznego ciężko będzie wydusić wszystkie ewentualnie potrzebne zegary?
Ale zasoby i sieci o zasięgu lokalnym, globalnym, w podziale na typy buforów i poszczególne bramy plus obrazek przypominający wojskową mapę taktyczną podczas zamieszek w mieście z użyciem sprzętu ciężkiego i artylerii... ;)
Czytanie o PLL i DCM było po tym prawdziwą przyjemnością :)
Machines should work. People should think.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #18 dnia: 2016.11.08, 16:44:39 »
Mist ostatnio zrobil sie calkiem ciekawy, moze tani nie jest, ale przy cenach retro gratow drogi tez nie. Troche stary FPGA, ale za to dobrze wyposazony w interfejsy.

PROTON

  • ****
  • Wiadomości: 478
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #19 dnia: 2016.11.13, 12:59:40 »
Mnie się udało koedyś kupić kilka różnych koparek Bitcoin na FPGA, m innymi takie jak na zdjęciach.  Jest to płytka ZTEX 1.15d http://www.ztex.de/usb-fpga-1/usb-fpga-1.15.e.html Najmocniejszy Spartan6 XC6SLX150, niestety wymaga pełnej płatnej wersji Xilinx ISE.
Co ciekawe nie wymaga programatora, można programować po przez mikrokontroler (Cypress CY7C68013A) na płytce. Ten Cypress to 8051 z obsługą USB, bardzo dobre są biblioteki do niego, łatwo się go programuje (kompilator SDCC).

Ostatnio przerzuciłem się na układy Altery, konkretnie na płytkę MAXimator:  https://kamami.pl/zestawy-uruchomieniowe/561438-zestaw-maximator-maximator-expander-kamami-usb-blaster.html

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #20 dnia: 2017.01.12, 19:01:32 »
A tymczasem borem  lasem, wypatrzyłem AX309 i zasadzam się na nią na Aliexpress (będzie zniżka z okazji black friday  :) )
A se "demko" napisałem ;)
Number of occupied Slices 1,057 1,430 73% a to w zasadzie tylko dwa nagie procesory.
Ciasno...
Machines should work. People should think.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #21 dnia: 2017.01.12, 19:10:42 »
Muzyczka mi się nie odtwarza ;)
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1366
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #22 dnia: 2017.01.12, 20:58:37 »
Bo jeszcze AYgreka nie wkompilowałem ;)
edit:
1057 + 90 ula (teoretycznie) + 140 AY (teoretycznie)... razem 1287.
Zostaje 143 na resztę.
Mało miejsca, kruca bomba... :)
« Ostatnia zmiana: 2017.01.12, 22:03:51 wysłana przez steev »
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.08.17, 15:13:59 »
Czy to odnosi się także do EPM1270, wykorzystywanych w Sizifie 512?

To się odnosi do wszystkich CPLD.
• Altera poszła w ręce Intela, których już nie rozwija tej technologii.
• Xilinx po CoolRunnerze II chyba już nic nie wypuścił.
• Microchip po przejęciu Atmela, robi podobnie jak Intel z Alterą - nic nowego nie wypuszcza.
• Cypress trzymał się długo, ale po Ultra 37000 też chyba nic nie wypuścił.
• Jak widzę, jeden jedyny Lattice w miarę długo ciągnął temat CPLD (ispMACH 4000 to chyba ostatnia seria), próbując też łączyć cechy CPLD z FPGA (MachXO2/3).

Tak więc pozostają wyprzedawane stany magazynowe. Dziś nie opłaca się przestawiać maszyn na produkcję starych układów, bo przez te kilkanaście lat dokonał się przełom w technologii krzemu. Ale może jakieś stare maszyny kupiły gdzieś Chiny i stąd tanie chipy na Ali :D Tak więc myślę, że niektóre CPLD będzie można jeszcze kupić przez najbliższe kilka lat. Pytanie, czy będą to te "pożądane", czy dość mało popularne wśród hobbystów Cypress i Lattice. Bo jak ktoś przez lata korzystał z Alter, Xilinxów czy Microchipów, raczej niechętnie będzie się przenosił do innej "stajni".

Rolę CPLD bezboleśnie przejmują układy FPGA, które zarazem "potrafią" znacznie więcej. Przy okazji wymagane napięcia zasilania pojechały ostro w dół, będąc dość daleko od 5V - co dokłada problemów z konwersją poziomów.
« Ostatnia zmiana: 2021.08.17, 15:23:55 wysłana przez trojacek »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.08.17, 15:30:48 »
Może hobbyści poszliby w stronę tych innych układów, ale najczęściej rosły koszty, bo albo soft był tylko dla firm lub płatny, albo kabelki do programowania kosztowały krocie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.08.17, 16:07:21 »
No niestety. Każdy producent był swoim zamkniętym światem, z bardzo trudną i kosztowną migracją do innych "światów". Z maleńkimi wyjątkami (np. częściową zgodnością ATF15xx z EPM7xxx).
A jak widzę, kierunek rozwoju jest taki, że każdy kawałek bardziej zaawansowanej logiki będzie zastępowany czymś typu RPi zero.

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 517
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.08.17, 16:24:19 »
Albo Arduino Nano, co moim zdaniem jest lepsze.
Tańsze i bardziej uniwersalne. Dzięki temu może przetrwa dłużej.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #27 dnia: 2021.08.17, 16:47:42 »
Albo Teensy. Albo coś jeszcze mniejszego/uniwersalniejszego.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #28 dnia: 2021.08.17, 17:18:20 »
Zastępowanie "surowej" logiki jest co najmniej niewydajne i energożerne.
Próbowałem używając Teensy (nie pamiętam ile to było dokładnie MHz 30 może 40 może więcej) i nie potrafiłem się wstrzelić w wyłapanie piksela generowanego na ekranie, a to raptem kilkanaście kiloherców.
CPLD wystarczyło taktowanie zegarem wziętym z synchronizacji obrazu.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: CPLD/FPGA - luźne rozmowy.
« Odpowiedź #29 dnia: 2021.08.17, 17:24:06 »
@Pear, no i wyobraź sobie, że za X lat masz do wyboru:
• super hiper turbo Teensy za 20 złotych,
• leżak magazynowy CPLD za 200 zł.
Co wybierasz?