Komputery z Z80 > TIMEX

Timex Terminal 3000 - jak go sklonować.

<< < (3/3)

trojacek:
Mogę to wyjaśnić za tydzień, jak wrócę do PL.
Jak pisałem - jeden bit to stan caps locka, jeśli dobrze pamiętam. Niektóre edytory mają możliwość prezentacji jego stanu. Drugi może być (spekulacja) zapalany przy wyborze alternatywnego zestawu znaków (w TT3000 jest to zestaw znaków portugalskich).

steev:
Chętnie porównam spekulacje ;)
Wg. mojego rozgryzu, odczyt tego bitu służy do skanowania klawiszy specjalnych (esc, tab, caps, ctrl, shift, del, home, enter)
Zapis (któryś) przypuszczalnie steruje LEDem capslocka.

Maryjan:
Tak się zastanawiam. Skoro powstał klon Timex TC2048, to droga do sklonowania terminala wydaje się otwarta.
Pytanie tylko, czy istnieje jakiś czytelny schemat tego terminala ?

trojacek:

--- Cytat: steev w 2022.01.15, 00:40:11 ---Wg. mojego rozgryzu, odczyt tego bitu służy do skanowania klawiszy specjalnych (esc, tab, caps, ctrl, shift, del, home, enter)

--- Koniec cytatu ---

Matryca jest rozszerzona, to fakt. W sumie kiedyś opisałem swoje rozkminy:

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6297.msg93624#msg93624

A w szczególności:
--- Cytuj ---3. Matryca klawiatury to niezła kombinacja :) W zasadzie trzon jest odziedziczony po Spectrum/TC2048, do tego wspomniany port #nnBF (nn to stan niski wystawiany na jednej z linii A8-A15 - brzmi znajomo?) dla 8 dodatkowych klawiszy specjalnych, no ale jak zacząłem liczyć klawisze, doliczyłem się kolejnych 8 :D Otóż kody klawiszy nie są odczytywane po 5 bitów (D0..D4), tylko... po 6 (bo jeszcze dodatkowo D6). Szósta linia została wykorzystana, bo przecież terminal nie wykorzystuje magnetofonu, zatem wejście EAR jest w SCLD wolne :)
--- Koniec cytatu ---

Oraz:
--- Cytuj ---4. Jak już wspominałem, port #BF jest wykorzystywany do komunikacji z FDD. Do wysyłki służą bity 0..3 (czyli młodszy "nibble"), a bity 4 i 5 służą do sterowania przesyłem (natomiast bit 7 steruje diodą LED w klawiszu CAPSLOCK). W drugą stronę - z FDD do TT - jest tak samo (przy czym na bicie D7 pojawia się dodatkowo stan klawisza, zaadresowanego jedną z linii A8-A15, jak opisywałem powyżej).
--- Koniec cytatu ---

Czyli jest coś z tym LED-em od CL ;)


--- Cytat: Maryjan w 2022.01.15, 01:04:14 ---Tak się zastanawiam. Skoro powstał klon Timex TC2048, to droga do sklonowania terminala wydaje się otwarta.
Pytanie tylko, czy istnieje jakiś czytelny schemat tego terminala ?

--- Koniec cytatu ---

Nie ma. Ale też go zbytnio nie potrzeba. Na zdjęciach w sieci widać dokładnie, jakie układy są dołożone do SCLD. Jest CPU, ROM, 2xDRAM plus kilka TTL-i, które zastępują interfejs M397 plus logika rozszerzonej klawiatury.

steev:

--- Cytat: trojacek w 2022.01.15, 01:30:05 ---
--- Cytat: steev w 2022.01.15, 00:40:11 ---Wg. mojego rozgryzu, odczyt tego bitu służy do skanowania klawiszy specjalnych (esc, tab, caps, ctrl, shift, del, home, enter)

--- Koniec cytatu ---
Matryca jest rozszerzona, to fakt. W sumie kiedyś opisałem swoje rozkminy:
https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=6297.msg93624#msg93624

--- Koniec cytatu ---
FSCK!
Moje google-fu najwyraźniej osłabło, bo nie znalazłem tego wpisu (a szukałem!) :/

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej