Komputery z Z80 > CP/M - kompatybilne

Terminal do FDD3000, czyli bajzel na kółkach

(1/7) > >>

trojacek:
Za namową jednego z naszych forumowych kolegów, zacząłem zaglądać do kodu Timex Terminala 3000, celem jego prostej transplantacji na TC2048. Generalnie chodzi o to, by mieć 80-kolumnowy terminal na TC2048/2068. Może się to uda, może nie, a może urodzi się jakiś ulep z kodem z różnych źródeł ;). Z robotami ruszę gdzieś w lipcu, bo wtedy powinienem mieć trochę wytchnienia :).

Na razie tylko deasembluję i przyglądam się rezultatom, no i odkopałem kilka ciekawych postów znalezionych na forum.
Na przykład pomysł sklonowania TT3000: https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=4693.msg82695#msg82695.

W deasembowanym kodzie widzę trzy zestawy fontów, w tym jeden z 32 ramkami. Widać też, że do komunikacji z FDD używany jest port #BF (czyli inny, niż w interfejsie M-397), jak również port ten, wraz z liniami A15-A8, obsługuje dodatkowe (nieistniejące w TC2048) rzędy klawiszy.

Tak więc mój pierwotny pomysł - by ROM TT3000 wrzucić w płytę TCC2048 - spalił na panewce. Nawet po zmianie portu do FDD to nie zadziała, bo będzie brakować klawiszy kursorów, Shift, Control i innych. Innymi słowy, trzeba wystrugać coś na bazie kodu z TT3000 i kodu z któregoś z emulatorów terminali (czyli programów wgrywanych do TC2048 lub ZX Spectrum).

Tak więc mamy trzy rodzaje terminali:
• TT3000, wyświetlający w 80 kolumnach (fizycznie licząc od trzeciej do 82), 3 zestawy znaków i ramki,
• Emulator terminala firmy Timex dla TC2048/2068, wyświetlający w 64 kolumnach,
• Emulator terminala firmy Polbrit dla ZX Spectrum, wyświetlający w 64 kolumnach, ale z matrycą 8x4 piksele (256x192), oferujący polskie znaki, kolorowanie tekstu, możliwość korzystania z grafiki, obsługę lokalnego portu drukarki (jakiś interfejs Centronics), dodawania własnych driverów (przypinanie własnych snippetów do określonych escape-kodów).

Żeby było weselej, wygląda na to, że każdy terminal obsługuje inny zestaw kodów sterujących - zarówno tych podstawowych (o kodach 0..31), jak i escape-kodów (czyli sekwencji po kodzie 27). Coś tam z ANSI, coś z VT100 lub VT52, trudno powiedzieć :) Dlatego właśnie zależy mi na zobaczeniu instrukcji obsługi od TT3000, która niestety zniknęła spod linka, którego kiedyś podawałem.

I tak zupełnie przy okazji - @Pear, wspominałeś, że miałeś bibliotekę graficzną rozszerzającą Timex Terminal Emulator, znalazłeś ją może? :)

pear:
Znaleźć to nie problem, ale zgrać to już bardziej.
Jest na 3" dyskietce pod TOS-em, a źródła są oryginalnie w assemblerze ZEUS.
Zabij, nie pamiętam jak to się obsługiwało.

trojacek:
Nie szkodzi, że Zeus, coś się wykombinuje, tylko znajdź ten plik (czy pliki), pliiiiz :)

KWF:
ZEUS jest pod Windowsa: http://www.desdes.com/products/oldfiles/index.htm

Tygrys:
pear - a możesz udostępnić obraz tej dyskietki?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej