Komputery z Z80 > AMSTRAD

Sposób zapisu danych na kasecie cpc 464

(1/1)

gabriel0:
Witam.
Interesuje mnie w jaki sposób zapisywane są dane na kasetach. Konkretnie z czego się składają, typu "nagłówek - nazwa pliku - dane- sumy kontrolne" i jakie ma znaczenie długość takich danych bądź ilość bitów. Czemu np akurat są zapisane przez ileś sekund a nie dłużej/krócej.
Po wpisywaniu amstrad tape file format wychodzą tylko formaty pod emulatory itp.
Nawet nie bardzo wiem czego szukać i pod jakimi nazwami.
Pozdrawiam.

KWF:
W opisie formatu TZX/CDT jest rozdział poświęcony zapisowi na taśmie. Może warto od niego zacząć? Wujek Google też może być pomocny, jeśli zapyta się go o "frequency-shift keying".ZbyniuR:
Ja bym po prostu nagrał coś pod emulatorem do pliku CDT i przeanalizował co w nim jest. A potem to samo z wersją tego samego w pliku audio pod lupą żeby jeszcze te czasy wyczaić.
CPC domyślnie dzieli pliki na taśmie na 2KB bloki i przed każdym jest sygnał startowy którego częstotliwość ustawia komputer na odbiór z właściwą prędkością.. CPC potrafi nagrać na taśmie nazwę pliku o długości aż do 256 bajtów. A nagłówki mają tak samo jak na dysku 128bajtów, i są częścią pierwszego bloku. To tyle co wiem. (pewnie z instrukcji obsługi bo nie studiowałem jakoś specjalnie tego tematu). A z tego by wynikało że nazwa musi być jakoś osobno przed tym blokiem z nagłówkiem. Ale głowy za to nie dam.

gabriel0:

--- Cytat: KWF w 2021.12.17, 07:17:48 ---W opisie formatu TZX/CDT jest rozdział poświęcony zapisowi na taśmie. Może warto od niego zacząć? Wujek Google też może być pomocny, jeśli zapyta się go o "frequency-shift keying".

--- Koniec cytatu ---
Dzięki tej odpowiedzi znalazłem wyczerpującą lekturę pod tym linkiem http://cpctech.cpc-live.com/docs/cdt.html
Tape-Image (.CDT) file format
Jest to wyczerpujące cały temat.
Dziękuję.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej