Komputery z Z80 > AMSTRAD

Tricki na Amstradzie

<< < (27/29) > >>

ZbyniuR:
Czy próbowałeś sie już reklamować na zagranicznym forum albo amstradowej grupie na FB?

McArti0:
nie. nie mam czasu. :o 8) rozkminiałem AY. efekty samplowe są rachityczne.

ZbyniuR:
A w ilu bitach próbujesz sample?

McArti0:
Docelowo chciałem na niepełnych 6bitach. mieszając wszystkie 3 kanały. Ale utknąłem na CZYSTYM odtworzeniu fali prostokątnej niskich częstotliwości. Mam jakieś artefakty i harmoniczne. Nie wiem też, który emulator robi najlepszego AY.


--- Kod: ---;*********************** SAMPLER ********************
org #a050

di

ld b,#f4
out (c),e

ld bc,#f6c0
out (c),c

ld bc,#f600
out (c),c

xor a
DL equ $+1
ld hl,23000 ; dlugosc sampla
ld b,#f4
exx
push hl
start equ $+1
ld hl, #2000 ; start
ld a,(hl)
push bc
ld bc,#f680
push de
wait_time equ $+1
ld e,10 ; opoznienie

exx

nop
nop
nop
.petla

out (c),a  ;----- Dana -------
exx ;ld bc,#f680

out (c),c
;--------------------
ld b,e
.wait2
djnz wait2
;--------------------
ld b,#f6
ld a,(hl)
inc hl
exx  ;ld b,#f4

dec l

jp NZ,petla-3
dec h

jp NZ,petla

ld bc,#f600
out (c),c

exx
pop de
pop bc
pop hl
exx

ret
--- Koniec kodu ---

ZbyniuR:
Z tego co wiem to sampla w AY odtwarza się manipulując rejestrem głośności który jest 4bitowy (starsze bity wysłane tam są ignorowane). W CPC dzięki temu że ma wyjście stereo da sie na upartego 5bit puścić w ten sposób że ze sampla 8bit starsze 4 puszcza sie jednocześnie w kanale lewym i prawym, a 5bit (ten nieco młodszy) puszcza sie jako 1 najmłodszy bit w kanale środkowym. Dzięki temu że środkowy kanał jest słyszalny w obu głośnikach ale o połowę ciszej niż kanały lewy+prawy puszczone razem. Czyli sporo roboty z tym 5ym bitem a niewielka różnica w jakości dźwięku. Większy wpływ na jakość ma częstotliwość próbkowania, choć tą nie można za bardzo szastać bo mamy mało pamięci. 4bitowy sampel upchniesz po 2ie wartości w bajcie, a 5go tak łatwo nie wciśniesz, chyba że trzymasz próbkę jako 8bit. Choć skoro już mamy taką próbkę to można to puścić przez port drukarki. Jest 7bitowy ale 8bit puszczamy na pinie sygnału strobe. Tylko nie jestem pewien czy to bit najstarszy czy najmłodszy. Z jednej strony normalnie te 7bit są młodsze, ale jak źle zesynchronizujesz ten starszy 8bit to wyjdzie kicha. A z drugiej strony jeśli w tych 7bit puścisz starsze bity to trzeba każdą wartość przesuwać, co zużywa moc procka, ale ewentualne nieprecyzyjne zesynchronizowanie 8go tym razem najmłodszego bitu nie będzie aż tak zniekształcało dźwięku. Takie puszczanie przez port drukarki wymaga podłączonego Digiblaster-a (to taki Covox do CPC który sobie bierze ten 8bit ze strobe). Z emulatorów na pewno dobrze go emuluje JavaCPC, jego autor lubił sie tym bawić, co do pozostałych to nie mam pojęcia czy jakiś ma taką opcję. Bo jeśli chodzi o emulacje AY-ka to nie sądzę aby był skomplikowany i pewnie każdy emulator robi to równie dobrze.

Z obu tych metod tzn tej 5bit na AY-ku oraz tej 8bit na drukarce korzystają programy DigiTracker oraz Protracker. Drugim sie mało bawiłem i nie pamiętam, ale 1szy ma dodany programik do konwertowania Amigowych modułków, byle sie mieściły w 64K ramdysku.

Skąd bierzesz sampelki?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej