Autor Wątek: Opus Discovery  (Przeczytany 86205 razy)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #285 dnia: 2019.03.16, 19:11:56 »
Moje interface, które posiadam, wchodzą w złącze przelotowe bezproblemowo.
Nawet w obudowie.
No chyba, ze ktoś ma jakiś interface w baardzo "szerokaśnej" obudowie.
To może być wtedy problem.

Ale są przecież "przedłużki" złącza krawędziowego.
A nawet, rozgałęźniki :)

Przykładowe podłączane przeze mnie interface.

« Ostatnia zmiana: 2019.03.16, 19:32:43 wysłana przez Maryjan »
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #286 dnia: 2019.03.16, 19:55:44 »
Maryjan pomyśl czy zamiast tego mostka nie zmieścisz diod. Te okrągłe mostki są chyba do max 2A. Mamy tu do zasilenia komputer, interfejs i przynajmniej jeden napęd a one przy mniej niż 1A robią się mocno gorące.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #287 dnia: 2019.03.16, 20:05:52 »
Testowałem na swojej wersji płyty ver. 01.
Jest standardowo gorący, tak jak w klonach, gdzie jest taki sam układ zasilania (np. Just Speccy 128).
Podłączyłem dwa napędy fdd 3'5 zasilane 5V, interface Multiface 128, podłączyłem to wszystko do ZX-a, zasiliłem zasilaczem 12V 3A.
Działało godzinę i się nic nie stało.

Poza tym w tym układzie, jaki bym mostek nie wstawił, będzie gorący.
Zawsze, można w to miejsce wstawić zwory,albo wyłącznik.

Ogólnie zasilanie przewidziałem na tandem Gotek + napęd 3'5 cala, ZX Spectrum i jakiś interface.
Nie widzę zbytnio zastosowania złącza EXT w klonie Opus-a do czegoś innego niż interface z AY, lub jakiś inny do zgrywania pamięci na dyskietki (np. Multiface). 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #288 dnia: 2019.03.16, 20:18:17 »
Warto też w nowej wersji płyty Opus'a pogrubić ścieżki od zasilania w obwodzie zasilacza i doprowadzenia napięcia do ZX'a.
Przy tak cienkich jak w wersji 0.1 mogą być spadki napięć przy większych obciążeniach np przy 2 lub więcej stacjach dyskietek.

Odprowadzenie ciepła ze stabilizatora też można by poprawić bo w wersji 0.1 był to mały pad pod układem połączony 1mm ścieżynką z resztą masy płyty.

Może jeszcze warto pod układem zrobić siatkę np 16 przelotek do drugiej warstwy by zwiększyć rozpraszanie ciepła do obu warstw miedzi.
Przy okazji ułatwisz lutowanie tego układu, bo można będzie przelać cynę przez przelotki od drugiej strony stabilizera ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.03.16, 20:48:27 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 749
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #289 dnia: 2019.03.16, 20:33:27 »
Testowałem na swojej wersji płyty ver. 01.
Jest standardowo gorący, tak jak w klonach, gdzie jest taki sam układ zasilania (np. Just Speccy 128).
Podłączyłem dwa napędy fdd 3'5 zasilane 5V, interface Multiface 128, podłączyłem to wszystko do ZX-a, zasiliłem zasilaczem 12V 3A.
Działało godzinę i się nic nie stało.

A skoro przetestowane to OK. Fajnie wyszło. Można rzucać gerbery na produkcję ;) Jeszcze tylko kawałek obudowy by się przydał.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #290 dnia: 2019.03.16, 22:59:33 »
Warto też w nowej wersji płyty Opus'a pogrubić ścieżki od zasilania w obwodzie zasilacza i doprowadzenia napięcia do ZX'a.
Przy tak cienkich jak w wersji 0.1 mogą być spadki napięć przy większych obciążeniach np przy 2 lub więcej stacjach dyskietek.

Odprowadzenie ciepła ze stabilizatora też można by poprawić bo w wersji 0.1 był to mały pad pod układem połączony 1mm ścieżynką z resztą masy płyty.

Może jeszcze warto pod układem zrobić siatkę np 16 przelotek do drugiej warstwy by zwiększyć rozpraszanie ciepła do obu warstw miedzi.
Przy okazji ułatwisz lutowanie tego układu, bo można będzie przelać cynę przez przelotki od drugiej strony stabilizera ;)

Właśnie, to był efekt pracy nad projektem na dwóch komputerach i przenoszenie plików na pendrive :)
Po prostu, do produkcji poszła przedostatnia wersja projektu PCB.
Dlatego min. nie ma otworów montażowych.

Ale i tak traktowałem tą wersję, jako poligon doświadczalny, bo nie byłem pewien schematów, a oryginału nie miałem.
Że udało się uruchomić z kilkoma krosami kynarem, to już sukces.

W nowej wersji już poprawiłem ścieżki zasilania.
LM 2596 na tej płytce się nie grzeje. Widocznie osiągnąłem taką "sprawność" tej przetwornicy, że nie ma strat :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #291 dnia: 2019.03.16, 23:52:23 »
@Maryjanie
Moim skromnym zdaniem wyszło naprawdę SUPER i mój Szacun dla Ciebie, jednak można jeszcze kilka drobiazgów poprawić i kilka dodatkowych krosów nie zmienia tego faktu.

W przypadku zastosowania nieco innych elementów indukcyjnych lub większego obciążenia w postaci dodatkowych napędów czy podłączonych jednocześnie dodatkowych IFejsów może się to już lekko grzać.
Jak to się mówi, lepiej dmuchać na zimne i zrobić lekko na wyrost zakładając najgorszy scenariusz :D
« Ostatnia zmiana: 2019.03.17, 00:23:23 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #292 dnia: 2019.03.17, 11:38:07 »
Co do pcb to nie ma co mówić wyszło super.
@Maryjan na pewno przetestował ze wszystkim co może być przydatne.
Zastanawiam się czy nie dało by się do FlashFloppy dodać do istniejącego formatu (ODP) na 178kb, nowego formatu plików na 800kb?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #293 dnia: 2019.03.17, 12:21:03 »
Dzięki :)

Co do formatu 800k, to trzeba by spróbować zgrać taką dyskietkę do obrazu pliku, jakimś programem na PC.
Po czym wgrać na pendrive i sprawdzić, czy FlashFloppy taki obraz obsłuży.
Można tez próbować przekonwertować na system plików HxC, który FlashFloppy też obsługuje.

Niestety, ostatnio mam mało czasu.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #294 dnia: 2019.03.17, 15:10:09 »
@Maryjan
Sprawdzałeś już może czy Multiface128 gada z tym Opusem ?
Podobno ma z tym działać tylko nie wiem czy z tym romem, a jeśli z jakimś innym to czy jest on dostępny.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

jackfinch

  • ****
  • Wiadomości: 426
  • Miejsce pobytu:
    uk
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #295 dnia: 2019.03.18, 07:01:12 »

Podłączyłem dwa napędy fdd 3'5 zasilane 5V, interface Multiface 128, podłączyłem to wszystko do ZX-a, zasiliłem zasilaczem 12V 3A.
Działało godzinę i się nic nie stało.



Z tego co pisze wcześniej to chyba działa.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #296 dnia: 2019.03.18, 11:23:38 »
@jackfinch
A czy to było testowane statycznie czy podczas operacji kopiowania pomiędzy dwiema stacjami kiedy pracują silniki ?
Czy stabilizator był w tym czasie zimny, ciepły czy gorący ?
Jakiego typu i firmy były stacje dyskietek? 
Pobór prądu może się różnić w zależności od modelu napędu i producenta.

Ja testowałem tylko z jednym fizycznym napędem ALPS'a DF354H i Gotekiem bez dodatkowego interfaca w slocie Opusa - wtedy było w miarę OK, stabilizator był letni. Wszystko u mnie działało bardzo stabilnie :)
Cewkę/dławik mam bardzo podobny, SMD jak u Maryjana ale po grubości drutu nawojowego nie wygląda mi to na 3Amperowy. Może uda mi się to sprawdzić dokładniej w katalogu, to dam potem ew znać.

Z dwoma napędami nie mam tego jak teraz sprawdzić, bo muszę dopiero wykombinować sobie drugą sztukę stacji dyskietek.  :-X

Prawdopodobnie powinno być wszytko OK, ale warto by to może jeszcze dokładniej sprawdzić by potem nie było trzeba kolejnej wersji PCB robić  :D
« Ostatnia zmiana: 2019.03.18, 11:46:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #297 dnia: 2019.03.18, 14:32:48 »
Sprawdzałem z dwoma napędami ALPS-a (5V 1A) oraz Chinony, Sony, Teac i Panasonic.
Wszystkie one pracowały bez uwag.
Podczas kopiowania "dysk to dysk" LM miał temperaturę otoczenia.

Z zasilacza na Opus-ie (5V) jest zasilany sam interface, napędy i złącze EXT dla zewnętrznych interface.
Sam ZX jest zasilany ze swojego zasilacza i przetwornic, poprzez Opus-a.
Jest tak, jak w oryginale.
W nowej wersji płytki, ścieżka 9V ma taką szerokość, że powinna przenieść z 3A prądu.

Nie znalazłem w swojej kolekcji ZX-a, z którym by ten interface dyskowy nie współpracował.
Działa nawet z wynalazkiem takim jak Chrome (po uprzednim wyłączeniu +D na płycie).

System ten jest dlatego ciekawy, że jest bardzo mocno zintegrowany z architekturą ZX Spectrum i Interface 1.
Więc tam, gdzie pracuje IF 1, tam będzie pracował Opus.

Jeśli będą jakieś problemy, to wynikną one z usterek w samym komputerze, do którego będzie podłączany klon Opus-a.
Niepewny styk złącza krawędziowego, procesor "kompatybilny inaczej", niepewne napięcia przetwornicy etc.

Niestety, ciężko jest przewidzieć, kto jaki napęd będzie podłączał.
Dlatego, najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie napędów zewnętrznych.
Ewentualnie, zasilanie ich z zasilacza zewnętrznego.

Ja osobiście, jestem zadowolony z tego klona.
Ale jeszcze się taki nie urodził, co by każdemu dogodził :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #298 dnia: 2019.03.18, 15:50:51 »
Powiem tak, to działało poprawnie i stabilnie nawet z moim przeoranym Spectrum+ z płytą 3B przerobionym na 128K w/g czeskiego projektu na GAL'cu bez żadnego problemu. (fotka kilka postów wyżej)
Poza problemami z napędem Samsunga nie odnotowałem żadnych innych niespodzianek podczas moich testów, ale podobno Samsungi tak często mają... :o
Przepraszam, jeśli moje pytania mogły wydawać się upierdliwe, ale jak czegoś dokładnie nie sprawdzisz przed... to potem różne kwiatki mogą powychodzić ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Opus Discovery
« Odpowiedź #299 dnia: 2019.03.18, 18:55:35 »
Nie wiem, czy to użyteczne info w tym kontekście, ale Samsungi mają to do siebie, że trzeba je modować:

http://eab.abime.net/showthread.php?t=30944
https://www.ppa.pl/forum/elektronika/34962/stacja-pc-smsung-sfd-321b-lfbl1-do-amigi-przerobka