Autor Wątek: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak  (Przeczytany 9692 razy)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« dnia: 2019.01.08, 21:32:42 »
zdobyłem taką płytę główną do Amstrada, po poszukiwaniach w sieci znalazłem że jest z komputera klasy PC konkretnie model PC1512DD
myślałem o pozbyciu się jej, nawet zdążyłem wystawić ogłoszenie ale zrezygnowałem
myślę że wypadało by się przyjżeć bliżej co to za cudo

pytanie moje do Was jest takie
1. czy ktoś ma taki cały komputer i używa tz co na tym "lata" z gier czy dem
2. jak bardzo jest kompatybilny z CPC6128
3. jak nie to chociaż czy układy znajdujące się na płycie to gdzieś mogę wykorzystać do retro gratów
4. jak odpalić taką płytę? gdzie ma zasilanie, jakie
5. czy mogę podłączyć poprzez scart do lcd 711 lub tv 14" ?
6. czy konkretnie ta płyta ma jakieś braki co unieruchomienie jej uruchomienie

mam takie 2szt i chciałbym przynajmniej jedną odpalić i zobaczyć co to takiego i co z tym się je
moje marzenie: Timex 2048 128K

misiek2

  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Miejsce pobytu:
    lubelskie
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.01.08, 21:49:04 »
https://pl.wikipedia.org/wiki/Amstrad_PC_1512 Zgodnie z podaną tam informacją dot. wyposażenia "monitor, zawierający zasilacz dla samego komputera". Znajomy taki miał. Siedziała tam karta cga. Graliśmy na tym głównie w Alley Cat, Digger, Pengo. Fajne czasy. Z cpc ma niewiele wspólnego, najwyżej nazwa producenta. 
ZX Spectrum 128+ (toastrack), Timex 2048, Just Speccy 128, Sizif 512, N-GO, Masakrator FM, Divide 5.7c, Divide 2k14, ZX-UNO 2mb, Amstrad CPC 464 + DDI3 z 512 kb ram

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.01.09, 00:18:23 »
Na tej płycie głównej jest specyficzny układ graficzny, kompatybilny z CGA (16KB) i TGA (32KB), oraz dodatkowy tryb 640x200 w 16 kolorach (64KB). I powinien się dać podłączyć przez RGB do PALoskiego monitora lub TV. O pinologię trzeba zapytać kogoś kto takiego ma, podobnie ze zasilaniem.



Procek 8086 taktowany 8MHz. Płyta ma sterownik IDE. Jako twardziela da się podłączyć kartę CF przez przejściówkę. Dodawano do niego pakiet z DOSem, okienkami GEM od firmy DRI, (to ci co wymyślili CP/M i TOSa do Atari ST), z pakietem biurowym i programem graficznym. Myszka wymaga przejściówki bo wtyczka musi mieć chłopczyki zamiast dziewczynek, ale opis pinów jest jak w Atari. Joystick 2gi Fire ma w nietypowym miejscu tak jak w CPC.

Tu są opisy pinów, zasilanie i video na samym dole strony.
https://www.seasip.info/AmstradXT/1512tech/section1.html
Zasilanie potrzebuje +5V, -5V, +12V i -12V. Hmm sporo tego.
Przy monitorze jest na jednym z pinów "Composite H & V sync" - ale czy to jest zwykłe Composite?
Instrukcje obsługi można znaleźć w necie w PDF.

Na TGA było sporo gier ładniejszych niż na CGA.
https://www.mobygames.com/attribute/sheet/attributeId,31

Dla przykładu Lemingi i OutRun na CGA i TGA (Tandy):
   

   

Nie był kompatybilny z CPC. No chyba że uruchomiłeś jakieś programy pod CPM 86, to być może, ale tam nie było nic rozrywkowego.


« Ostatnia zmiana: 2019.01.09, 00:58:10 wysłana przez ZbyniuR »
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

nietoperz

  • ****
  • Wiadomości: 400
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.01.09, 12:16:35 »
Na płycie nie ma żadnego kontrolera IDE.

Też mam taką płytę: po podłączeniu zasilania wypluwa obraz, który najprościej wyświetlić korzystając z konwertera GBA8200. Potrzebna klawiatura bo nie przejdzie to etapu ładowania systemu (zrobiłem jej emulator, już nie pamiętam czy to była specyficzna dla Amstrada czy XT, da sie znaleźć w sieci). Zatrzymałem się na etapie braku stacji 5.25" 360KB.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.01.09, 13:20:48 »
Wiem że to mało pożyteczne, ale trafiłem na stronkę z testami tego kompa z IKSa i Bajtka. :)
http://www.primostudio.pl/nfsk/komputery/amstradpc1512.html
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.01.10, 23:02:17 »
W miedzy czasie dostelem kolejne te same plyty z tego pomelu wiec bede mial porównanie. Mam nadzieje ze ktoras odpali.
moje marzenie: Timex 2048 128K

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.01.11, 11:18:38 »
Jeśli tam siedzi 8086 to można chyba wymienić na NEC V20 czy V30 (V20 był chyba od 8088), wtedy jest sprzętowa kompabitylność z CP/M zgodnym z 8080 / Z80. Aczkolwiek chyba wtedy uruchamia się taki program-emulator który przerabia plik wykonywalny z CP/Ma pod DOSa(ale nie zmienia architektury procesora) i można uruchamiać oprogramowanie.
 

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.01.11, 11:48:01 »
...wtedy jest sprzętowa kompabitylność z CP/M...

Jak ?

Z tego co wiem, to Amstrad PC nigdy nie mial natywnej mozliwosci obslugi CP/M, bo byl robiony pod DOS, gdzie DOS jest uwazany za nastepce CP/M, co narzuca kolejne pytanie: Po co ?

Polecam poczytac:

http://www.retrotechnology.com/dri/howto_cpm.html

Ze specjalnym naciskiem na:

Cytuj
you have to FIND a CP/M specific to that hardware, or "port" CP/M to it yourself

Powyzsze zdanie sugeruje, ze:

... można uruchamiać oprogramowanie.

nie koniecznie by bylo takie proste.

Czy moze jakos fundamentalnie sie myle ?
« Ostatnia zmiana: 2019.01.11, 12:08:51 wysłana przez sajmosia »

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.01.11, 13:31:22 »
Mało precyzyjnie się wyraziłem - mój błąd.

Przez sprzętową kompabitylność chodziło mi o to, że NEC V30 i NEC V20 jako procesor obsługiwały polecenia 8080 - źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/NEC_V20#V30
Używając CPMulatora można było używać programów z CP/Ma. Źródła: https://en.wikipedia.org/wiki/CPMulator
Chociaż to moja opinia, to moim zdaniem robił to podobnie zachowując się jak system/nakładka na system: "Any calls to the CP/M operating system were intercepted and translated to DOS operating system calls. The program would leave 8080 emulation mode, make the operating system call, translate the results to CP/M standards and returned to emulation mode and continue the original program. "

Zasadniczo sens był tego taki(moim zdaniem), że użytkownicy posiadali sporo oprogramowania na CP/M do którego byli przyzwyczajeni, a zakup nowego oprogramowania to nowe koszty i czas na naukę obsługi. Dlatego dzisiaj jeszcze w sklepach można zobaczyć wiele jeszcze DOSowych(a przynajmniej podobnych) aplikacji.
« Ostatnia zmiana: 2019.01.11, 13:38:26 wysłana przez pgru »

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.01.11, 16:18:52 »
Nie dam głowy że to co tu rozkminię jest w pełni poprawne, ale w PC1512 jest 8086 czyli procek ze 16 bitową magistralą, bo taką ma ten komputer szynę na płycie głównej, a 8088 oraz wspomniany powyżej NEC V30, są zgodne programowo z 8086 ale pracują na magistrali 8bitowej. NEC jest dodatkowo zgodny z 80186, czyli z prockiem następnej generacji nadal pracując na 8bitowej płycie głównej. Więc jest to interesujący procek dla tych co mają taką starą płytę, a chcą nowszy soft z 80186 uruchamiać. A to nie taki przypadek.

Zdaje się że wszystkie powyższe są zgodne wstecz z 8080. Choć tego jestem najmniej pewny, w tym moim rozważaniu. Do tego 1512 dodają oprócz DOSa także CPM 86. I na mój rozum właśnie po to go dali aby stary CPM-owy soft na tym chodził z powodów o których pgru wspomniał.

Po co mieszacie Jackowi w głowie skoro po pierwsze musi wpierw uruchomić sprzęt, a nie modyfikować go w coś czego jeszcze nie było. Bo raczej się wtyka proca ze szerszą magistralą do płyty z wąską niż odwrotnie. Tym bardziej że jak wspomniał w pierwszym poście interesują go gry i dema, a nie programy biurowe. :)

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.01.11, 20:30:49 »
 ;D no tak, raczej będzie tylko odpalenie płyty i próba doprowadzenia do uruchomienia systemu
fajnie się rozwinął ten wątek, sporo się dowiedziałem ale pewnie nie tylko ja. jak zwykle mogę na Was odzew liczyć  :)
już mam 4 szt takie same
moje marzenie: Timex 2048 128K

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.01.12, 07:09:54 »
Ciekawe jaka jest ich historia że tylko one przetrwały, a obudowy, napędy i monitory już nie.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

jack_świdnik

  • *****
  • Wiadomości: 1641
  • Miejsce pobytu:
    Świdnik / Lublin
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.01.12, 07:26:47 »
Tu w lbn to tylko docierają same płyty. A sam demontarz odbywa sie gdzies przy zachodniej granicy PL lub na terenie Niemiec.  Ale tylko to slyszalem. Nie mam potwierdzonych informacji.
moje marzenie: Timex 2048 128K

rzookol

  • ***
  • Wiadomości: 214
  • Miejsce pobytu:
    Lublin/Stasin
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.01.12, 09:45:09 »
A żadnych z Z80 nie ma? Może jakieś Robotrony rozbierają albo Amstrady PCW. Amstrad XT PC1512DD poszedł z obudową na allegro koło ostatniego wtorku. Miałem licytować ale  był bez klawiatury więc nie chciałoby mi się dorabiać  8)
+2, +3, CPC128Plus, kilka Amigi, kilkadziesiąt Maków, walające się Commodore

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Amstrad XT PC1512DD sama płyta co i jak
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.01.12, 13:09:29 »
W sumie to aż dziwne(przy obecnych cenach retro), że x86 klasy XT demontują do postaci co najwyżej płyt. Z tego co czytałem na różnych forach i widziałem po cenach na allegro to jest trochę kolekcjonerów tego sprzętu. Z obudową jest raczej więcej wart.