Autor Wątek: Interface 1 bis  (Przeczytany 12606 razy)

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Interface 1 bis
« dnia: 2013.02.25, 17:32:36 »
Wbrew obawom o dostawcę sprzęt odebrałem dziś z poczty.
Interfejs na wszelki wypadek najpierw podłączyłem do Harlequina. Poszedł od pierwszego strzału.
W miarę wolnego czasu zdążyłem w instrukcji wyczytać jak wgrać program z karty SD i z PC.
Udało mi się wgrać snapshoty w formacie Z80 (i pograć w Krakout i Falcon Patrol :) ). W formacie TAP nic mi w tej chwili pod rękę nie wpadło. TZX nie jest obsługiwany.
Pełna dokumentacja urządzenia znajduje się pod adresem https://sites.google.com/site/interface1bis/documents/docif1bis4b.

Ktoś się zastanawiał, czy będą problemy z wgrywaniem programów ze względu na przesunięcie BASICA "w górę" po podłączeniu Interface 1.
Podajcie jakiś plik do testów, który może mieć tego typu problem i sprawdzę, czy w przypadku IF1bis zachowa się tak samo.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2049
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.02.25, 20:31:39 »
To nawet nie chodzi o żaden konkretny plik - po prostu po podłączeniu microdrive'u z kasetką system automatycznie robi miejsce na dane kanału i bufory. Jeśli tutaj jest tak samo, to na 99% programy z loaderami w REM zakładające standardowy adres BASICa nie będą działać poprawnie.

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.02.25, 21:32:52 »
Jakakolwiek gra, która ma w loaderze maszynówę.
Choćby ta http://speccy.pl/forum/index.php/topic,807.msg9533.html#msg9533
(w załączniku).

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.02.26, 07:33:59 »
Załadował się, ale nie startuje. Ręczne RUN daje "Program finished, 0:1"
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1261
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.02.26, 11:42:01 »
W części programów może pomóc wpisanie po USR zamiast ADRES - (PEEK 23635+256*PEEK 23636+DOD), gdzie DOD to przesunięcie początku programu względem początku obszaru BASICa, czyli ADRES-23755.
« Ostatnia zmiana: 2013.02.26, 11:45:53 wysłana przez Phonex »

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.02.26, 14:18:32 »
W czym to lepsze od divIDE ?
Moim zdaniem nie uruchomia sie rowniez gry wrazliwe na zawartos standardowego ROM. Chyba, ze tam jest jakas sprytna logika.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.02.26, 14:51:03 »
Nie wiem, czy można to rozpatrywać w kategoriach gorsze-lepsze. Na pewno inne.
divIDE to z założenia system dyskowy, a IF1bis emuluje oryginalny Interface 1.
Co ma IF1bis, a czego nie ma divIDE ? W IF1bis jest złącze USB, przez które można podłączyć PC bez potrzeby kopiowania plików na kartę SD.
Oprócz tego karta SD naśladująca kilkanaście stacji Microdrive na raz.
Jest złącze dla myszy PS2 obsługiwanej w standardzie Kempston (Kempston mouse lub Kempston joystick). Oprócz tego gniazdo joysticka.
Jest podtrzymywany bateryjnie RAM, którym można zakryć oryginalny ROM.
Jest też ciekawa rzecz. Interfejs można wyłączyć bez zdejmowania go fizycznie ze złącza krawędziowego.

Ogółem bardzo przemyślana konstrukcja, ale zupełnie inna niż divIDE, żeby je można wprost porównać.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

lkusak

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #7 dnia: 2014.05.20, 13:18:18 »
Panowie, ale powiedzcie proszę, czy to urządzenie generalnie spełnia swoje funkcje.
Tj czy można załadować większość fajnych gierek (nie jestem biegły, świeżo mam spectruma), czy działa internet (po co :) ? , co można robic w necie na S+?) i czy działają joy i mysz.

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #8 dnia: 2014.05.20, 13:33:17 »
Spełnia na tyle na ile przewidział twórca :)
Gry działają z zastrzeżeniami jak w odpowiedziach powyżej.
Joystick działa, myszy nie sprawdzałem. Sprawdzałem natomiast obsługę połączenia po USB z PC-tem. To jest bardzo wygodna sprawa, bo nie trzeba machać kartą SD, żeby coś skopiować.
A widzę, że jest nowy firmware, to trzeba potestować co się zmieniło.

W swoim egzemplarzu nie mam modułu Ethernet, więc w tym zakresie się nie wypowiadam.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

lkusak

  • *
  • Wiadomości: 29
  • Miejsce pobytu:
    Wrocław
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #9 dnia: 2014.05.20, 14:05:50 »
Dziękuję. Ale tak już abstrahując od tego konkretnego urządzenia.
po co ktoś może potrzebować podłączyć Spectrum do netu?

FTP do ściągania gier na kartę ?
Przecież nie przeglądarka :).
Konsola?

Lukasz

Ilyad

  • *****
  • Wiadomości: 580
  • Miejsce pobytu:
    Białystok, IV Rzesza Pospolita
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #10 dnia: 2014.05.20, 14:51:01 »
@Ikusak: Wydaje mi się że jeżeli lubisz pograć sobie w gierki z doczytywanymi poziomami to na pewno lepsze będzie Divide. Działa na nim emulacja TR-DOS co powoduje że mamy dostęp do olbrzymiej biblioteki rosyjskiego softu i wszystkie levelówki są na tym już od dawna i to czasem w 5-6 różnych wersjach. Na Interface 1 bis będą działać wyłącznie gry fajlówki. W sklepie Lotharka można kupić przelotowy interfejs dżoja a także Divide z gniazdem na dżoj.
ZX-81, ZX-Pand AY, 48k "gumiak", 48K+, 128K + "Toster", +2 "szarak" 1024k Profi, Masakrator FM, DivIDE 2K11, ZX Evolution rev. C, ZX-Uno, C64, C16 64K, Plus4 + 1541 Ultimate II + SD2IEC

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #11 dnia: 2015.02.17, 08:26:22 »
Do czego w Specu necik?
No jpg sobie nie wyświetlisz, bo nawet jakbyś miał w nim dość ramu, to zanim by się rozkompresował i przekonwertował do postaci umożliwiającej wyświetlenie podobizny pierwowzoru, to byś wrócił z urlopu. Ale...

Wszystko co się robi tekstowo lub dotyczy przesyłania plików jest jak najbardziej do zrobienia. Czyli wyświetla teksty i linki, maile, czaty, komunikatory, twitter itp. Także uruchamianie gierek prosto ze Spectrumowej bazy gier. :)
http://retrogt.com/blog/glad-tidings-i-bring-you-news-of-great-joy-666.html/image0108-2

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #12 dnia: 2015.02.17, 11:11:12 »
Cytuj
No jpg sobie nie wyświetlisz, bo nawet jakbyś miał w nim dość ramu, to zanim by się rozkompresował i przekonwertował do postaci umożliwiającej wyświetlenie podobizny pierwowzoru, to byś wrócił z urlopu.
Na 8-bit Atari dekompresja JPG zajmuje niewiele, nie sądzę, żeby ZX Spectrum było aż tak wolne, że trzeba urlopu.

No chyba, że ktoś ma urlop trwający kilka minut :)
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #13 dnia: 2015.02.17, 17:34:18 »
No tak przesadziłem. Tak naprawdę nie wiem ile to trwa na 8bit, ale najszybszy znany mi program do wyświetlania jpg i png  na gołej Amidze 600, obrazek 640x480 wymaga czekania ponad minutę. Niektóre odmiany jpg zawierają w sobie miniaturkę, i zwykle początkowe bajty pliku to jakby mniej wyraźna wersja obrazka a kolejne bajty zwiększają jego wyraźność. Zapewne na 8 bit nie trzeba analizować tych dalszych, bo i tak dostępna rozdziałka nie pozwala pokazać takich szczegółów.

Gdy odwiedzałem kolegę z PC-386 to też miniaturka nieco większa od znaczka pocztowego pojawiała mu się tak w ok 2 sek, ale na pełny obraz czekało się kilkadziesiąt sekund.   Sorry za niefachowe określenia jakich tu użyłem.  :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Interface 1 bis
« Odpowiedź #14 dnia: 2015.11.13, 18:33:04 »
Ten interfejs jest naprawde porabany, najlepiej oddaje to jedyny przycisk:

- ON/OFF
If pressed for longer than 1.2 seconds, it toggles the state of the interface between ‘OFF’ and ‘ON Inactive’.
- RESET
If pressed for 0.5 to 1.2 seconds, it produces a 5ms wide, active low pulse on the ZX Spectrum’s /RESET line.
-NMI
If pressed for less than 0.5 seconds, it produces a 5ms wide, active low pulse on the ZX Spectrum’s /NMI line.
- SYSLD
If pressed for longer than 2.5 seconds the interface reloads its operating system from a server
machine or the SD card.

Moze technicznie to dzielo sztuki, ale od strony uzytkownika - masakra.
Karta jest niewidoczna pod Windows, klawiatura PS/2 dziala tylko w extended ROM.

Jedyne co ciekawe to polaczenie USB z PC - tu moze byc sporo mozliwosci do wykorzystania.