Autor Wątek: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?  (Przeczytany 11366 razy)

screemer

  • **
  • Wiadomości: 54
  • Miejsce pobytu:
    Eire
Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« dnia: 2017.07.04, 12:34:07 »
Tak sobie mysle, robia sobie ludziki zbiorke na kickstarter czy innym indiegogo i wypuszczaja sobie produkt taki jak Vega+ / Next czy nawet taki tam Recreated ZX Spectrum - nie wnikam z jakim skutkiem, bo to calkiem inny temat. Wszystko to ma w sobie:

1) Nazwe Sinclair/Sinclair Research z oryginalnym logo
2) Nazwe ZX Spectrum rowniez z logiem
3) Podobne wzornictwo
4) Recreated ZX Spectrum to identyczne wzornictwo dla calkiem innego produktu
5) Oryginalne ROMy Sinclaira

Wszystkie te elementy obowiazuja przeciez prawa wlasnosciowe/autorskie (ma je zapewne Amstrad)

Pytanie... czy marki ZX Spectrum i Sinclair Research sa tak malo (nic) nie warte ??? czy Pan Alan Sugar rozdaje je kazdemu gowniazowi z kickstartera ktory sobie cos tam wymysli, czy po prostu kasa z kickstartera idzie glownie na licencje od Amstrada (... i potem brakuje kasy na licencje gier ... in your face Vega+ )?
Porownuje to do marki Amiga, gdzie wlasciciel marki doslownie walczy jak gladiator zeby nikt przypadkiem nie wypuscil sprzetu, albo skopiowal kickstart/AmigaOS bez ich zgody, w dodatku oficjalne licencyjne komputery Amiga produkowane przez A-EON Tech nazywaja sie AmigaONE X a nie po prostu Amiga.
scrm
------
Sinclair: ZX Spectrum 16k i3 (NEBULA + SRAM), ZX Spectrum 16k i3B, ZX Nuvo 128
Inne stare graty: C= Amiga 600HD/Furia-FPU/IndiVisionECS/SSD 32GB/Gotek/KS3.1

Dawniej:
ZX Specrum 48k, ZX Spectrum 128 +2, Unipolbrit Komputer 2086

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #1 dnia: 2017.07.04, 13:01:12 »
Z tego co wiem, obecnie właścicielem jest Sky. Temat od czasu do czasu pojawia się na grupach. Jeśli produkt nie jest "zbyt rozpowszechniony" Sky przymyka oko. Czy tak jest faktycznie, nie wiem, ale z taką opinią się spotkałem właśnie na grupach.
Kasa z Vega+ póki co nie poszła na licencje tylko na prawników, bo kilka osób sobie do gardeł skacze i teraz bawią się za pieniądze tych co się zrzucali :(
A czy przypadkiem projekt Recreated ZX Spectrum w końcu nie upadł ze względu na opłacone licencje? Czy coś pokręciłem?

Jak to jest ze Spectrum Next nie wiem. A ciekawi mnie to. Oraz temat HDMI w tymże komputerku. Bo tyle się słyszy, że HDMI jest nie cacy, bo opłaty są drogie.
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

silenter

  • *****
  • Wiadomości: 1337
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa/Radzymin
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #2 dnia: 2017.07.04, 14:21:18 »
... Spectrum Next nie wiem. A ciekawi mnie to. Oraz temat HDMI w tymże komputerku. Bo tyle się słyszy, że HDMI jest nie cacy, bo opłaty są drogie.
Hdmi rozwiązali w sprytny sposób - nie zapinali własnego rozwiązania tylko wykorzystali Raspberry Pi ZERO. Ono ma hdmi na specjalnych warunkach (niskie opłaty licencyjne) ale jest warunek - jedna osoba kupuje na raz tylko jedno urządzenie.
Oznacza to, że dla NEXT'a prawdopodobnie albo trzeba będzie zamiawiać mailnę samodzielnie, albo oni wystąpią za ciebie ale nie będzie można kupić więcej niż jednego nexta z HDMI na raz.
128k +2 UK issue 1, JS128, FDD3000 in restoration, ZAXON MGT +D, PEAR AmpY, Pear ExEar :), PEAR TI-OF-TTL+FDD35, co to tu robi??? => 2xCDTV&A500

https://soundcloud.com/silenter

https://www.youtube.com/channel/UCKZhL7Lq1zUDDnRDTJKhN4A

screemer

  • **
  • Wiadomości: 54
  • Miejsce pobytu:
    Eire
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #3 dnia: 2017.07.04, 15:25:03 »
Akurat samo obejcie licencji HDMI jest banalnie latwe. Od zarania dziejow wiadomo ze HDMI to stare dobre DVI z dolozonym HDCP i innym gniazdkiem , placi sie licencje za HDCP i za ksztalt gniazdka (no i mozliwosc napisania na obudowie HDMI). Co do raspberryPi w Next itp. to o ile wiem dziala to tak samo jak ZX-HD, czyli tak na prawde nie jest zrobione po to zeby obejsc licencje HDMI a po to aby... malinka robila za swoisty RAMDAC (emuluje ULA przechwytujac stany magistral do wlasnego bufora ramki i w ten sposob generuje obraz). Skutkiem (a nie przyczyna) ubocznym tego rozwiazania jest wlasnie to o czym wspomniano - brak malinki w komplecie z ZX-HD i mozliwe iz rowniez z Nextem.

Recreated ZX Spectrum umarl bo to byl od samego poczatku glupi pomysl - czyli zrobic droga klawiature na Bluetooth z czesci od gumiaka i reszte nadrobic softwarem (emulacja na androidzie) i grami pobranymi z WOS... w srodku elektronika tego badziewia jest warta max jednego dolara. A padli bo tworcy gier w koncu sie obudzili i powiedzieli "hola hola... ale dlaczego wy sprzedajecie cos co nie jest wasze ?" Podobnie Vega, ktora nawet wykorzystuje elementy oryginalnych telewizyjnych reklam Sinclair z lat 80tych narusza moim zdaniem prawa wlasnosciowe i tylo czekac az Sky sie obudzi. Rozumiem, ze moga przymknac oko ze ktos robi np. same obudowy, membrany czy nawet zamienniki ULA, bo rzeczywiscie to sa bardzo niszowe sprawy i praktycznie niedostepne na rynku, ale ... spawa z Vega czy Next dla mnie wyglada dosyc dziwnie. ... tak jakby ktos probowal wypuscic klona Pegasusa i sprzedawac go pod nazwa "Nintendo Famicon/Entertaiment cos tam cos tam"  i liczyc na to, ze Nintendo "przymknie oko".

EDIT:
Jednak dobrze mi sie wydawalo ze to wlasnie Vega tez sobie posciagala te 1000 gier z netu - dla angielsko-jezyczynych art tutaj:
https://www.theregister.co.uk/2017/04/19/retro_computers_supplier_royalties_dispute/
« Ostatnia zmiana: 2017.07.04, 15:36:11 wysłana przez screemer »
scrm
------
Sinclair: ZX Spectrum 16k i3 (NEBULA + SRAM), ZX Spectrum 16k i3B, ZX Nuvo 128
Inne stare graty: C= Amiga 600HD/Furia-FPU/IndiVisionECS/SSD 32GB/Gotek/KS3.1

Dawniej:
ZX Specrum 48k, ZX Spectrum 128 +2, Unipolbrit Komputer 2086

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3184
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #4 dnia: 2017.07.04, 15:35:16 »
warunkiem licencji było m.in. jakieś wpłaty na cele charytatywne i ponoć to nie nastąpiło.
dużo sprzętu mało czasu.

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #5 dnia: 2017.07.04, 15:47:26 »
Cytuj
czy Pan Alan Sugar rozdaje je kazdemu gowniazowi z kickstartera ktory sobie cos tam wymysli

Alan Sugar nie ma nic do tego. Jest emerytem. Firma Amstrad jako samodzielny byt nie istnieje. Zgodnie z tym co mówi internet ciągnęła długo, aż do 2006 roku kiedy została wykupiona przez BSkyB

https://en.wikipedia.org/wiki/Amstrad#BSkyB_takeover

W przypadku projektu Vega był to projekt oficjalny, zatwierdzony przez samego Clive'a Sinclaira. Oczywiście wujek Clive tak naprawdę nie zrobił nic poza złożeniem jakiegoś podpisu i zainkasowaniem przelewu ale dla wielu ludzi ten jego "udział" był ważny. Na zachodzie jest inne myślenie niż u nas, tam dla ludzi jest ważne że kupujesz licencjonowany produkt a nie garażową samoróbkę pana Wiesia.

Ciężko mi powiedzieć czy tak naprawdę Clive miał jeszcze prawa do czegokolwiek czy chodziło o sam symbol.

W przypadku Nexta ciężko jest cokolwiek wygooglać ale mam wrażenie że jest to wszystko robione bardziej na żywioł i w szarej strefie niż w przypadku Vegi, na zasadzie "zróbmy klona i może nikt się nie przypieprzy" ;)

A co do amigowców to są popieprzeni z tym swoim podniecaniem się kto aktualnie po 10 procesach, odwołaniach, fuzjach, przejęciach, splitach i bankructwach posiada prawo do słowa "Amiga".

screemer

  • **
  • Wiadomości: 54
  • Miejsce pobytu:
    Eire
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #6 dnia: 2017.07.04, 15:59:36 »
Nastapic to "sumie" nastapilo ... co wynika z tego arta ... zaplacili 20 tys funtow na jakis tam szpital i to jest potwierdzone, a wyniki sprzedazy pokazuja, ze powinni dac wielokrotnie wiecej...  . Problem w tym, ze umowa taka byla negocjowana ze Sky (ktory nie ma zadnych praw do gier) a nie ze wszystkimi wlascicielami praw z osobna (akurat tam wypowiada sie koles z  System 3 ktory nawet nie zostal poproszony nawet o jakakolwiek licencje ), a z niektorymi (jak wypowiada sie wlasciciel Firebrand Games) bylo uzgodnione ze maja wyslac potwierdzenie przelewu na ten szpital, czego ludzie z projektu Vega tez nie zrobili bo go pewnie go nie maja a kase juz wydali na "dziw...i alk....".

Dziwie sie tylko ze Sky (a rzeczywiscie napisane tam ze jest wlascicielem Sinclair ZX Spectrum) nie wyniuchal jeszcze interesu sam i nie zrobil "limitowanego Classic mini", tak jak zrobilo to Nintendo.

Co do Amstrada to nie wiedzialem, ze BSkyB ich kupilo ... moze dlatego, ze marka Amstrad na wyspach (ja tu mieszkam na tym wlasnie zachodzie) ciagle jest dostepna w sklepach i to mnie zmylilo :)
 
scrm
------
Sinclair: ZX Spectrum 16k i3 (NEBULA + SRAM), ZX Spectrum 16k i3B, ZX Nuvo 128
Inne stare graty: C= Amiga 600HD/Furia-FPU/IndiVisionECS/SSD 32GB/Gotek/KS3.1

Dawniej:
ZX Specrum 48k, ZX Spectrum 128 +2, Unipolbrit Komputer 2086

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #7 dnia: 2017.07.04, 16:14:19 »
Cytuj
Jednak dobrze mi sie wydawalo ze to wlasnie Vega tez sobie posciagala te 1000 gier z netu - dla angielsko-jezyczynych art tutaj:

To było chyba tak że jednak skontaktowali się z ludźmi którzy mieli prawa do tych gier. Po czym zrobili wielką żebraninę ;) w sensie "Pozwólcie nam zamieścić waszą grę na Vedze, nie możemy wam za to zapłacić ale chcemy wesprzeć instytucje charytatywne,  będziecie mieli chwilę sławy, ludzie znów będą grali w wasze gry itp.".

I większość właścicieli praw autorskich machnęło ręką i powiedziało OK, zdając sobie sprawę że te gry komercyjnie naprawdę nie są wiele warte a ponadto każdy kto chce może je za darmo ściągnąć z sieci i nikt nie ma takiej mocy by poblokować te wszystkie downloady.

Wszystko byłoby dobrze gdyby ludzie zaangażowani w projekt Vega nie zaczęli się gryźć między sobą, wydawać kasę na prawników a swoje zobowiązania charytatywne olewać. W efekcie część osób posiadających prawa do gier wycofała swoje wsparcie dla Vegi. Sprawa jest aktualnie rozwojowa i nie wiadomo jak się to skończy.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #8 dnia: 2017.07.04, 16:23:40 »
Poprawcie mnie, jeżeli się mylę:
- BSkyB ma prawa do marki ZX Spectrum
- Clive Sinclair nie ma nic, bo sprzedał wszystko Amstradowi (Sugarowi), który z kolei został przejęty przez BSkyB

- Vega wykupiła prawa do użycia marki ZX Spectrum?  a Clive brylował tam i to jest jego jedyny 'wkład' w to urządzenie, bo przecież on nie ma tychże praw.

- Wszystkie cuda mające w nazwie ZX Spectrum to zwykłe ściema, aby zwabić ewentualnych klientów. Powtarzanie że to jest ZX Spectrum to zabieg czysto goebbelsowski.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #9 dnia: 2017.07.04, 16:46:54 »
Firma Amstrad ciągle istnieje. Mają prezesa, siedzibę, zarząd, biura projektowe, fabryki, itd.
Ich strona internetowa wciąż funkcjonuje. Na płytach głównych dekoderów TV które produkują wciąż widnieje ich nazwa. (a na obudowach jest SKY). Nadal udzielają licencji na sprzęty odtwarzające muzykę które niegdyś produkowali.

Alan S. jest nadal czynnym biznesmenem, (choć już nie w Amstradzie), który w ostatnich paru latach powiększył swój majątek z dwucyfrowych milionów na 3 cyfrowe. Głównie zarabia na nieruchomościach, ale także w przemyśle lotniczym. W BBC nadal prowadzi program "The Apprentice".

Gdy wykupywał markę Sinclair to razem z prawem do umieszczania jej na komputerach i tylko na nich. Clive S. nadal może umieszczać nazwę Sinclair na produktach które nie są komputerami.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6648
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #10 dnia: 2017.07.04, 18:04:56 »
Znaczy się, należy rozdzielić nazwy na "ZX Spectrum" i "Sinclair" ?
Jeśli chodzi o prawa własności etc.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

macko76

  • **
  • Wiadomości: 81
  • Miejsce pobytu:
    Radzymin
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #11 dnia: 2017.07.04, 18:31:25 »
Czy Sinclair nie produkuje przypadkiem klimatyzacji?

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #12 dnia: 2017.07.04, 23:04:51 »
Marian to dobre pytanie. Z tego co pamiętam to chodziło nie tyle o samo słowo, ale o ten stylizowany kanciasty napis będący logiem. I Amstrad kupił prawo do używania go "na komputerach". Pamiętam że newsy z tamtych czasów to podkreślały. Słowo Spectrum jest w słownikach i nie sądzę by można było je zastrzec, no chyba że razem z przedrostkiem ZX.

Sinclair to na tyle popularne nazwisko że wiele firm ma je w nazwie. Zwykle nazwa firmy zawiera też imię, albo nazwę branży lub głównego produktu.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #13 dnia: 2017.07.05, 10:27:57 »

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Jak to jest z tymi Vegami/Nextami ?
« Odpowiedź #14 dnia: 2017.07.05, 11:50:06 »
A co powiecie na to:
https://www.metal-archives.com/bands/ZX_Spectrum/18589

 :o :o :o :D :D :D

Nawet na aukcyjnym jest płytka do kupienia. Szkoda, że na stronie nie ma próbek utworów...
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128