Autor Wątek: Dzień dobry speccy.pl  (Przeczytany 7658 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Dzień dobry speccy.pl
« dnia: 2018.12.30, 01:43:04 »
Na wstępie chciałbym się przyznać, że powracam do tematu spectum i innych komputerków 8-16bit po kilku latach zapomnienia...
No nie tak dosłownie, bo od 10 lat stopniowo narasta u mnie pasja związana z Retro sprzętem, głównie ZX Spectrum bo takich mam najwięcej (bo tutaj mój sentyment).
Zaczynałem przygodę z komputerami w latach 80-tych i jako nastolatek zachorowałem na tę nieuleczalną chorobę po zobaczeniu w TV reportażu o komputerze domowym ZX Spectrum około roku 1994 1984, jakoś tak. Wtedy już wiedziałem co chcę robić w moim życiu ;) ... tak, mieć taki  komputer, grać w gry i ... tyle.

Jednak na pierwszy mój komputer przyszło mi jeszcze trochę poczekać może jakiś rok może nieco więcej.
Niestety ku mojemu drobnemu rozczarowaniu był to niestety Amstrad 464 przywieziony przez moich rodziców z wizyt u rodziny we Francji. Niby lepszy i z monitorem , ale nie był to Spectrum o jakim się naczytałem i naoglądałem na różnych wystawach, znajomych czy kolegach.
Jakiś rok potem trafiła się okazja kupna ZX81 za niewielkie pieniądze, pomimo że był to słabszy sprzęt od mojego Amstrada to jednak potrafił mnie wciągnąć na kilka miesięcy, bo jakiś był bardziej ludzki i przystępny pomimo swojej prostoty i słabych możliwości.
Następnie rodzice kupili mi Acorna 128 Master, jednak ten sprzęt nie miał tego czego szukałem w komputerach. Niby był nieco lepszy od Amstrada jednak było w nim coś drętwego pomimo dodatkowego osprzętu i sporej bazy oprogramowania jakie dostałem i potem zacząłem wymieniać oprogramowaniem na giełdach z innymi posiadaczami tego sprzętu.
Commodore czy Atari lub potem Amigi oglądane u znajomych nie powodowały u mnie takich emocji jak ZX Spectrum którego kupiłem sobie dopiero po wielu latach około roku 2009 i mam ich teraz około kilkunastu w różnych wersjach i stanach skupienia ;).

Rajcuje mnie naprawa i przeróbki tego sprzętu, poza tym mam jeszcze sporo innych maszyn z tamtego okresu nabytych w tzw międzyczasie (ZX81, QL, Acorn,y, Amigi różne, C64, C16 +4 , Atari małe i ST w kilku wersjach i inne zabawki).
Jako że jestem elektronikiem nie sprawia mi to większych problemów jak na razie, może poza jednym Sinclairem QL jakiego staram się doprowadzić do ładu od jakiegoś czasu i na razie czekam dodatkowe części zamienne.

Nazbierało mi się tego sprzętu trochę sporo i mój syn jak i kobieta ostatnio stwierdzili że powinienem coś zrobić z tym elektro-złomem jak to określili... jednak nie mam zamiaru się tego pozbywać i zastanawiam się czy ja jedyny mam coś nie tak z rozumem ?

Pozdrawiam wszystkich selektywnych zbieraczy "elektro-śmieci" ;)

Damian
« Ostatnia zmiana: 2018.12.30, 02:01:08 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.12.30, 02:04:56 »
Nazbierało mi się tego sprzętu trochę sporo i mój syn jak i kobieta ostatnio stwierdzili że powinienem coś zrobić z tym elektro-złomem jak to określili...

No cóż... Jak mi kobieta coś wspomni o wyniesieniu elektrośmieci czy tam elektrozłomu z mieszkania, to trudno - chwycę za PS3 i PS4 i je wyniosę. W bieżącym użytku i tak jest tylko PS4 Pro ;)

Zdrówko!

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5511
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.12.30, 07:47:00 »
Cześć :)
Nie ma paniki, tak trzymaj :D
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6833
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.12.30, 11:24:06 »
Ahoy!

Różne są sposoby na nowe zabawki kontra damskie torebki ;) Nawet był wątek na ten temat ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6659
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.12.30, 11:26:14 »
Buty, panowie, buty !
To jest punkt kontrataku.
Ona - wyrzuć złom, Ty - przelicz buty :)

W każdym bądź razie, witamy na forum :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1834
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.12.30, 12:06:01 »
...mój syn jak i kobieta ostatnio stwierdzili że powinienem coś zrobić z tym elektro-złomem jak to określili... jednak nie mam zamiaru się tego pozbywać i zastanawiam się czy ja jedyny mam coś nie tak z rozumem ?


Wszyscy ten etap przechodziliśmy :) A "coś zrobić" to zacząć regularnie używać i poprosić o to samo drugą stronę. Tj. używać wszystkich torebek, butów itp, bo inaczej coś trzeba z nimi zrobić ;)
ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6841
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #6 dnia: 2018.12.30, 12:44:26 »
Różne są sposoby na nowe zabawki kontra damskie torebki ;) Nawet był wątek na ten temat ;)

Był. I polecam go każdemu stykającemu się z tym problemem, może znajdzie podpowiedź, a na pewno czytanie tego wątku dostarcza sporo śmiechu (a czasami też łez) ;)

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=2775.msg39656

skoti

  • *****
  • Wiadomości: 750
  • Miejsce pobytu:
    Polska
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #7 dnia: 2018.12.30, 14:05:59 »
Cześć.
Fajnie że wpadłeś. :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.01.03, 22:32:14 »
Różne są sposoby na nowe zabawki kontra damskie torebki ;) Nawet był wątek na ten temat ;)

Był. I polecam go każdemu stykającemu się z tym problemem, może znajdzie podpowiedź, a na pewno czytanie tego wątku dostarcza sporo śmiechu (a czasami też łez) ;)


Przeczytałem, samo życie , lecz momentami zaskakujące sposoby opisujecie, muszę kilka pomysłów zastosować :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2430
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.10.01, 23:49:59 »
Errata: Teraz tak sobie czytam moje wypociny i w pierwszym poście w 3 zdaniu ma być rok 1984 zamiast 1994, tak jakoś 10 latek mi się omskło ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.10.02, 00:00:21 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

gorgh

  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Miejsce pobytu:
    Wyszków
Odp: Dzień dobry speccy.pl
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.10.02, 12:12:53 »
cześć damik