Autor Wątek: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi  (Przeczytany 12756 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.10.07, 21:47:17 »
Terminal fajny, ale żeby z niego skorzystać to chyba trzeba będzie przekompilować wsad do ATmega MBC2 tak by gadał na 9600 bps z terminalem.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #16 dnia: 2022.03.04, 22:58:28 »
Do terminala HP 700/41 wreszcie podłączyłem coś co z nim "gada". Skorzystem z kolejnego projektu Sergey'a MiniMax8085.
Miałem troche trudności z odpowiednimi kabelkami.  Użyłem kabel DB25 męski/DB9 żeński. MiniMax korzysta z null modem.
Dodatkowo  musiałem zrobić przejscie 1:1 na męskich złączach  DB9. 
Wyświetlanie na ekranie bardzo stabilne, nic tylko używać ;)
Fotki załączone.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #17 dnia: 2022.03.04, 23:12:06 »
Fajny procek, w ceramice to teraz rzadkość.
Cieszę się że działa :)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #18 dnia: 2022.03.04, 23:25:27 »
No jak, ten procek jest od Ciebie ;)  szkoda aby leżał w szufladzie.
Płytka z allegro, a reszta z szuflady.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #19 dnia: 2023.08.30, 22:44:34 »
Poskładałem kolejny element dedykowany między innymi również do Z80-MBC2 tj. multi terminal uTerm2-S.  Zawiera sporo możliwości,  a z braku czasu jak na razie zaprogramowałem do ESP32 jedynie przykłdowy program AnsiTerminal zawarty w bibliotece FabGL. Po wgraniu kilku programów demo w basicu zawartych w przykładzie AnsiTerminala  z wykorzystaniem Z80-MBC2 ujrzałem rzeczy na ekranie, dotychczas niemożliwe gdy korzystałem z Putty i/lub Tera Term na komputerze PC. A przykładów do zaprogramowania jest sporo. Jeszcze do całości brakuje płytki uHat pozwalającej na używanie karty mikroSD. Demo Sprite ładnie wygląda na ekranie VGA, natomiast  ten sam program uruchomiłem również na SC126, w którym jest procesor Z180. Działało znacznie szybciej ;)
Przy okazji przetestowałem adaptery, które umożliwiają podłączenie klawiatury i myszki USB do gniazda PS2. Przetestowałem już kilka klawiatur  i niestety nie każda klawiatura jak i mysz współpracuje z adapterem USB-PS2. 

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #20 dnia: 2023.08.30, 22:53:24 »
Przy okazji przetestowałem adaptery, które umożliwiają podłączenie klawiatury i myszki USB do gniazda PS2. Przetestowałem już kilka klawiatur  i niestety nie każda klawiatura jak i mysz współpracuje z adapterem USB-PS2.

To akurat dość oczywiste.
Urządzenia USB w trybie natywnym szukają hosta, w którym mają się zarejestrować. Natomiast PS/2 to zwykły kanał szeregowy, który tego nie zapewni. Zatem zgodność urządzenia z PS/2 oznacza przejście na bit-banging na liniach danych. Dawniej klawiatury miały do tego przełącznik, obecnie zgaduję, że MCU klawiatury/myszy ma na wystarczająco pamięci, by zaimplementować przełączanie automatyczne.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #21 dnia: 2023.08.30, 23:21:11 »
Tak, to świetne rozwiązanie terminala za niewielkie pieniądze. Projekty wykorzystujące ESP32 i bibliotekę FabGL przypadły mi bardziej do gustu niż te z wykorzystaniem Parallax P8X32A Propeller.
PS. Na liście TODO mam do zrobienia podobny moduł w standardzie RCBus, ale tu chyba będzie to początek przyszłego roku, bo ugrzęzłem na budowie "idealnego" zestawu z Z80 pod MP/M II ;)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: [CP/M] Z80-MBC2 - opinie i uwagi
« Odpowiedź #22 dnia: 2023.08.30, 23:39:51 »
Terminale te są bardzo fajne i z dodatkowymi bajerami, z tego co czytałem to można też na tym z ESP32 uruchamiać dodatkowo jakieś proste gry ekranowe z firmware ;)
Mnie w zasadzie wystarcza ten oryginalny z MBC2 bazujący na małym procku STM32.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.