ZX Spectrum > RÓŻNOŚCI

Indeksy piętrowe w Wordzie

(1/2) > >>

popocop:
Czy ktoś zna metodę robienia piętrowych indeksów w Wordzie? Chodzi o takie, jak na załączonym rysunku, tzn. np. s ma w indeksie dolnym y, które ma z kolei w indeksie dolnym j.

trojacek:
No to przecież jest font->subscript, o ile mnie pamięć nie myli.
Już szukam jakiegoś worda.

EDIT: Aha, teraz dopiero zobaczyłem, o co naprawdę chodzi.
To tak się w ogóle da? Zaraz sprawdzę.
W WordPerfekcie to było proste (edytor wzorów).

EDIT2: Tak może być?

EDIT3: Czyli jak to zrobić:

* Wpisujemy cały tekst normalnie, czyli 2syj or 2su(yj).
* Wszystko, co ma być obniżone (niezależnie od stopnia obniżenia), zaznaczamy i wybieramy Format -> Czcionka -> indeks dolny (skrót Ctrl=).
* To, co ma być bardziej obniżone, zaznaczamy i Format -> Czcionka, druga zakładka (odstępy) i następnie Pozycja -> Obniżone. Defaultowo obniżenie wynosi 3 punkty.
* To, co ma być jeszcze bardziej obniżone, zaznaczamy i Format -> Czcionka, druga zakładka (odstępy) i następnie Pozycja -> Obniżone. Zwiększamy obniżenie do 6 punktów.
I tak dalej.
Tyle, że w pewnym momencie wysokość linii "ma dość" i znaki są na dole przycinane. Należy wtedy zaznaczyć linię, wybrać Format -> Akapit, a następnie zwiększyć odstęp "Po" o kilka pkt. Jak to nie pomaga, to też odstęp "Przed".
Ja do załączonego obrazka musiałem powiększyć "Po" raptem o 2 pkt (czcionka ma rozmiar 24 pkt).

KWF:
Łerd też ma edytor równań. Choć ten wbudowany w LibreOffice jest lepszy.

popocop:
Dzięki! Jutro sprawdzę to w praktyce.

perinoid:

--- Cytat: trojacek w 2022.05.13, 18:13:17 ---I tak dalej.
--- Koniec cytatu ---
Obawiam się, że albo będzie to wyglądać koszmarnie (każdy kolejny poziom indeksowania będzie miał taki sam rozmiar znaku) albo będzie trzeba dodatkowo ustawiać rozmiary i rozwali się to natychmiast przy próbie zmiany rozmiaru znaków. No i trzeba się naklikać jeśli takich elementów jest więcej :-/ Jeśli chodzi o wzory to nie ma to jak LaTeX. Natomiast tutaj trzeba sięgnąć po edytor wyrażeń i wstawić to jako wzór (co i tak będzie źle wyglądać ze względu na pozycjonowanie obiektów w linii ale i tak lepiej.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej