Autor Wątek: Zabezpieczenie przed skopiowaniem :)  (Przeczytany 2186 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Zabezpieczenie przed skopiowaniem :)
« dnia: 2019.03.30, 10:45:45 »
Taka ciekawostka, nie wiem jak bardzo kiedyś praktykowana, w światku ZX.

Rozszerzenie 32K dla ZX Spectrum 16K - z zewnątrz spoko, a w środku sami zobaczcie.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Zabezpieczenie przed skopiowaniem :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.03.30, 11:06:52 »
To mi przypomina też nasze rodzime zabezpieczenia, kolega kiedyś kupił Turbo do Specca na giełdzie i w środku wyglądało to podobnie, dodatkowo poza wydrapanymi opisami układów scalonych żeby było trudniej to klonować to EPROM był bezpośrednio wlutowany do płytki bez podstawki.
We wczesnych latach 90'tych podobnie wydrapywane były pirackie dekodery do TV kablowej sprzedawane pokątnie na Śląsku. ;)

BTW
Mam w pracy stary programator pamięci EPROM ALL-07 który ma dodatkowy ficzer w oprogramowaniu wykrywający typy układów TTL i CMOS wstawionych w jego podstawkę, przeczesując różne kombinacje i wypisując na ekranie jakie typy układów odpowiadają wykrytej sygnaturze logicznej.
Niestety już nie wykrywa w jakiej technologii jest dany element w przypadku TTL'i czy to S, LS, HC czy też HCT  :P

« Ostatnia zmiana: 2019.03.30, 11:18:38 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Zabezpieczenie przed skopiowaniem :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.03.31, 11:09:16 »
Kiedyś miałem takiego kempstona kupionego w CSH. Jedyne co stwierdziłem, że to zwykłe TTL, bo w zasilaczu mi w końcu upaliło diody ;)
 Ale w Jet Set Willy ludzik utykał. Wtedy jeszcze nie wpadłem na to, że IF2 można użyć jako cursor ;)
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464