Autor Wątek: :)  (Przeczytany 3835 razy)

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
:)
« dnia: 2023.07.11, 08:51:15 »
Cześć. Kupiłem niedawno plusa którego naprawiłem a potem spaliłem. Kupiłem też harlequina kit który na razie chyba będzie na podratowanie plusa,
 potem zaprojektuję mu jakąś fajną obudowę pod druk 3D. Zaczynam retro kolekcję - zx już jest i comodorek, będzie atari które miałem jako pierwszy komp w latach 80', może 16 bit też kupię. Działam trochę w obróbce metali, druku 3D - wykonuje drukarki i druki.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2434
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: :)
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.07.11, 10:02:44 »
Witaj na forum. :)
Obawiam się że kolekcja na obecnych planach się nie zakończy... u mnie też miał być tylko "gumowy" ZX Spectrum i CPC 6128 jednak jakoś mi się to stado rozrosło bez kontroli po latach :P

Wracając do "spalonego" Plusa, to na czym ten jego problem dokładniej polega ?
Podłączyłeś mu odwrotnie zasilanie czy zapłonął żywym ogniem powodując nieodwracalne zmiany na PCB ?  ;)
Bo jeśli ULA jakimś cudem przetrwała (co jest bardzo prawdopodobne) to jest duża szansa na jego naprawę samemu lub przy pomocy któregoś z kolegów z forum.
Opisz ten przypadek w odpowiednim dziale a może ktoś coś podpowie jak sprawdzić czy zdiagnozować usterkę lub zaoferuje naprawę.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Odp: :)
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.07.11, 14:58:01 »
Okazało się dziś że nic takiego- a myślałem że spaliłem procka albo pamięci. ( już zdążyłem pamięci kupić i ew procka pożyczyć z harlequina ). Po zakupie i pierwszej naprawie postanowiłem wymienić kondensatory i zrobiłem zworę między ścieżkami. Przykryła to pasta lutownicza. 46 letnie oczy też dały radę to przegapić.  . Sprzęt działa. Po obiedzie będzie grane. Ogólnie jeszcze są zakłócenia w obrazie mimo wymiany kondensatorów. Sprawdzałem wcześniej na compozite mod i też.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: :)
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.07.11, 16:41:02 »
Jak Masz tam płytę Issue 6A, to do zakłóceń należy się przyzwyczaić ;)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 515
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: :)
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.07.11, 16:57:51 »
Witaj :)
Ale za to z Harlequina nie powinieneś mieć zakłóceń ;)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, Enterprise 64, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Odp: :)
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.07.12, 12:55:32 »
Tak 6A. Zakłócenia są okrutne. A co tam skopali - czy nie ma jakichś poprawek ?  Widzę że harleqiun ma rozszerzony ROM. Czy mogę do spectruma go zamontować na testy ?

Mariuszczs

  • **
  • Wiadomości: 60
  • Miejsce pobytu:
    Gniezno
Odp: :)
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.07.15, 20:47:11 »
Sprawa ma się tak że już obraz mam super. Dostałem od TME osiowe kondensatory i je wlutowałem zamiast wcześniej wlutowanych przeze mnie nowych ale pionowych. Od razu mam wyraźne litery bo wcześniej miałem problemy z czytaniem w grach. Jeszcze brakuje mi osiowych 4,7uF i 100uF. Wlutowałem wszystkie 22uF i 1uF. Zdjęcie trochę kijowe z jakimś tłem ale nie daje rady zrobić lepszego.