Autor Wątek: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...  (Przeczytany 8959 razy)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #15 dnia: 2021.03.14, 15:53:21 »
Hehe przypomniał mi się moment, kiedy sprzedałem mieszkanie i w banku odmówiono mi wpłaty na konto, pomimo iż miałem ze sobą akt notarialny.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #16 dnia: 2021.03.14, 17:37:12 »
Moje subiektywne zdanie - po całym Brexicie, jak mam kupić coś w UK, to zazwyczaj sprawdzam gdzie indziej. Chyba, żeby znacząco obniżyli cenę. Jeśli tak robi reszta ludzi to co dopiero dzieje się z resztą gospodarki - UK to wcale nie przemysł, bo tego mają niewiele, ani nie kopalnie których prawie lub wcale nie mają, tym bardziej drogie rolnictwo w kraju wyspiarskim. W praktyce z racji niskich podatków/zwolnień po prostu rozliczali podatki dla całej wspólnoty różnych firm, a kto po Brexicie będzie chciał zapłacić je podwójnie? Słynna była sprawa bodajże bananów których rzekomo tony przechodziły "na papierze" przez Londyn.

Co do cen retro - moim zdaniem po prostu ludzie po latach sobie przypomnieli o sprzęcie o którym marzyli w młodości, a przy okazji mają trochę gotówki. Ja pamiętam czasy gdy np. żeby pograć na Amidzę czekało się w długiej kolejce przed... biblioteką (swoją drogą samemu by się kupiło dokładnie tą samą Amigę co w bibliotece, najlepiej w takiej konfiguracji jakiej tam była). Zresztą teraz miesięczna pensja minimalna w Polsce jest równa ponad 2000 złotych. Do tego biorąc pod uwagę ograniczony rynek(chyba, że ktoś chce mieć współczesne "repliki"), to jest tego znacznie mniej niż choćby PS3, czy PS4. Plusem tego dużego zainteresowania rynkiem jest to, że coraz więcej ludzi coś tworzy...

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #17 dnia: 2021.03.14, 17:46:24 »
mówicie o retro... kupcie w sensownych pieniądzach RTXa 8GB. Sprzęt współczesny, cena w przeciągu 2 lat poszybowała prawie 2x.
dużo sprzętu mało czasu.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #18 dnia: 2021.03.14, 18:26:16 »
To ma akurat całkiem logiczne wyjaśnienie :)

Ale tak całkiem poważnie - znajoma poprosiła mnie o złożenie komputera dla córki, za RTX3070 zapłaciła 5.6kPLN... Masakra...

redhawk

  • **
  • Wiadomości: 79
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #19 dnia: 2021.03.14, 18:47:34 »
To ma akurat całkiem logiczne wyjaśnienie :)

Ale tak całkiem poważnie - znajoma poprosiła mnie o złożenie komputera dla córki, za RTX3070 zapłaciła 5.6kPLN... Masakra...

Ja dalem 3000 PLN w pazdzierniku (3070 Gigabyte OC) bo Cyberpunk i zeby raz w zyciu miec peceta z gornej polki. Nie na stale, bo zwykle podrozuje wiec dzialam z laptopem, ale zakladalem ze jak to sprzedam po pol roku to strace jakies 20-30% na cenie, jak to zwykle bywalo za uzywane. A ta cena byla juz troche i tak nadmuchana w porownaniu z RRP Nvidii.

Jak w zeszlym tygodniu sprawdzilem terazniejsze ceny to mi kapcie spadly. Musze przyznac ze kusi mnie zeby to teraz pchnac... Ale tez dlaczego ludzie to kupuja za taki pieniadz to totalnie nie rozumiem. Po co, skoro to tylko do paru gier potrzebne i na bank za jakis czas ceny zjada w dol totalnie?

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2134
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #20 dnia: 2021.03.14, 22:44:35 »
Tu masz główny powód.


Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #21 dnia: 2021.03.15, 09:36:25 »
Najnowsze karty NVidii maja mieć zaimplementowany w procesorze sprzętowy bloker i nie da się ich użyć w koparkach.
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma


PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #23 dnia: 2021.03.15, 11:14:52 »
... to w sumie nawet zabawne obserwować jak komercyjny sukces jakieś produktu może być dla producenta całkiem sporym problem do rozwiązania :)

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #24 dnia: 2021.03.15, 13:33:25 »
Cytuj
ale jak się trafi ten jedyny egzemplarz co mnie interesuje to nie ma bata płace każde pieniądze

Tu macie odpowiedz skad te ceny :-) Znow klania sie Kieslowski i nerka.
Borek kiedys powiedzial, ze jestesmy na szczycie podniecenia retro - ja sie zgadzam. Ilus kolekcjonerow zawsze pewnie zostanie, ale dla kolejnych pokolen to bedzie zwykly zlom. Teraz maniakow z kasa jest sporo, ale za chwile nie beda rozrozniac ZXa od C64, popytajcie rodzinki czy wie co macie w szafie ;-)
Poza tym ile mozna tego miec ? Ok, PS1, PS2, PS3, PS4, PS5 to mozna trzymac po jednej sztuce, ale czesci np. do PC ?
Co z nowymi podrobami retro - NES, SNES, PS2, C64, klony ?
Ludzie kreuja czesto na zasadzie przypadku kultowosc niektorych rzeczy, choc sami nie wiedza czemu - dziala efekt plotek.
Poza tym zbieractwo na starosc to nic nowego - znaczki, wino, zegarki, zapalki, sztucce. Wszystko mozna zbierac, nawet samoloty albo wyspy.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #25 dnia: 2021.03.15, 16:05:24 »
Wiecie, jak to mówią - należy wywołać potrzebę, żeby ludzie chcieli się zaszcz.... eee, znaczy się pożądali retro sprzętu.
Można do tego wykorzystać celebrytów, którzy nie orientują się w temacie, ale mają wielki wpływ na swoich fanów :)

Może na początek Zenek ?
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #26 dnia: 2021.03.15, 16:21:54 »
Marian - ja Cię proszę.

Jak Zenek coś wspomni o Spectrum, to przechodzę do podziemia :P

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #27 dnia: 2021.03.15, 16:27:05 »
Myśle, że Zenek nie pasuje do Spectrum, ALE Ministerstwo Cyfryzacji i MEN powinny zawiązać współpracę nad nowym narodowym komputerem szkolnym na bazie ZX Spectrum.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #28 dnia: 2021.03.15, 16:32:32 »
... w komplecie z drukarką igłową i magnetofonem - wszystko dostarczane w jednej walizce z dołączonym świętym obrazkiem i błogosławieństwem ministra Czarnka...

Jakiś się zgryźliwy robię przez tego koronawirusa, a to dopiero drugi tydzień choroby :) 

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #29 dnia: 2021.03.15, 16:56:50 »
Nowy Junior - czemu nie, 1 kwietnia sie zbliza:
https://www.purepc.pl/powstaje-polski-superkomputer-abes-o-wydajnosci-1-eksaflopa

A jeszcze co do pieniedzy, to wystarczy siegnac do ksiazek typu "Koniec pieniądza papierowego" Baadera. Przy zerowych stopach mozna "drukowac" ile wlezie, i tak nie starczy papieru. Pewnego dnia oglosi sie, ze 1 mln USD to 1 dzialka i stare filmy SF stana (juz sie staly?) rzeczywistoscia. Tylko czy wtedy wlaczenie ZX do sieci bedzie jeszcze mozliwe ? Nowy Swiat sie zbliza, CoVid tylko wszystko przyspieszyl/zostal wykorzystany - co z tego bedzie ch... wie. >:(