Autor Wątek: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...  (Przeczytany 9016 razy)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #45 dnia: 2021.03.19, 12:07:55 »
Ale to kiedys wroci do normy

Znowu otwieraja Pewex ?

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #46 dnia: 2021.03.19, 12:23:35 »
Zalezy jak bardzo Covid wykonczy obecnych retro maniakow i ilu chetnych bedzie na przejecie zabawek  :D

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #47 dnia: 2021.03.19, 12:46:50 »
... ja już żonie przygotowałem rozpiskę z cenami minimalnymi, których nie może przekroczyć po mojej śmierci (zagroziłem, że będę ją straszył, jeżeli zrobi inaczej :P )

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #48 dnia: 2021.03.19, 12:49:47 »
 Nie sądzę,  by ceny wróciły do dawnego poziomu.  Jak  uznają,  że już można zakończyć pandemię,  będzie czas na podsumowanie zysków. Nam zostanie hiperinflacja i podwyżki, nawet się cieszę,  że mam gdzieś ukiszoną jedna A500,  będzie co sprzedać. Jakieś dwa lata temu chciałem ją w prezencie oddać staremu Amigowcowi, nie chciał.  Z drugiej strony...  Jeszcze kilka miesięcy takiego hype na bitcoiny,  to zacznie się to opłacać na moim tosterze.  Przepraszam za offtop.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #49 dnia: 2021.03.19, 13:04:49 »
Jesli chodzi o przewidywanie cen retro to tak jak ze wszystkim, zapytaj corke lub syna ile by dal za Amige 4000 a ile za Playstation 5. Tak samo jak mozesz zapytac siebie ile bys dal za PDP 8 albo PDP 11 w porownaniu do +3 ?




Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #50 dnia: 2021.03.19, 13:21:32 »
Jednemu sentyment każe kochać ZX,  drugiemu PlayStation 3.  Gdybym miał nieograniczone fundusze,  wybrałbym Colossusa,  ale tylko i wyłącznie jako lokatę kapitału.

PS.  Rozmawiałem jakiś czas temu z człowiekiem,  który traktował swoje C64 jako lokatę kapitału,  prawie jak Gollum i jego skarb.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #51 dnia: 2021.03.19, 13:30:22 »
wybrałbym Colossusa,  ale tylko i wyłącznie jako lokatę kapitału.

i komu bys to potem sprzedal ?

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #52 dnia: 2021.03.19, 13:38:04 »
No tak,  zapedziles mnie w kozi róg.


KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #53 dnia: 2021.03.19, 18:33:48 »
Po co sprzedawać. Zostawić rodzinie w spadku ;)
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #54 dnia: 2021.03.19, 19:06:01 »
Z takich wlasnie spadkow pokupowalem troche tanich artefaktow. Np za dwadziescia zlotych Sinlaira QL i Acorna Elektrona z zasilaczami i dwiema walizkami kasetek Kupilem na pchlim targu id ludzi, ktorzy podjechali polciezarowka i wysypali wszystko, co na niej mieli lopatami. Kierowca byl troche trzezwiejszy i nie tak wczorajszy, tzn nie trzasl sie tak bardzo, to sie go zapytalem skad oni to maja.
Odpowiedzieli ze jakies mlode dziewcze zlecilo nam wyczyszczenie jej nowego garazu, ktory dostala w spadku po dziadku.

Tato biegnij do domu - mama sprzedaje Twoje rzeczy po tyle, co jej powiedziales, ze kupiles :)

Inwestycja ? :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #55 dnia: 2021.03.20, 07:28:23 »
Jasne i rodzina Ciebie zapamięta na pokolenia, kiedy za wywiezienie "skarbów" na śmietnik, będzie musiała zapłacić opłatę utylizacją ;) Choć podobno inwestuje się w nieruchomości, złoto, diamenty, a nie kawałek przetworzonego piasku w plastikowej obudowie. Mogę jednak mylić się. Przykład: ZX Spectrum +
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 805
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #56 dnia: 2021.03.21, 14:34:45 »
Z takich wlasnie spadkow pokupowalem troche tanich artefaktow. Np za dwadziescia zlotych Sinlaira QL i Acorna Elektrona z zasilaczami i dwiema walizkami kasetek
Weź może napisz rodzince, że w razie czego jest klient, który spokojnie 5 dyszek za to da ... i tu możesz umieścić mój adres email ;)

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #57 dnia: 2021.03.22, 07:32:18 »
"W tych kopalniach to karty musza sie palic regularnie, ze jest dalej takie zapotrzebowanie. Widac ceny pradu sa wciaz za niskie."

Jeśli chodzi o profesjonalne kopalnie BTC, to niektóre, np. w Australii mają dosłownie własne elektrownie węglowe i chyba nawet własne kopalnie. Efekt skali - niższe koszty.
Dla zwykłych Polaków posiadających domy, albo przyjazną administrację w bloku pozostaje umieszczenie paneli solarnych czy wiatraka...
Poza tym w takich krajach gdzie cena prądu elektryczne to np. mniej niż 0,000 złotego za kWh(mają niski kurs waluty i zarobki) to mimo, że państwo rozlicza ropę w bodajże BTC to oficjalnie nie można chyba kopać. Z kolei za wysokie ceny prądu to są w Polsce - Ukraińcy którzy się nie stosują do limitów CO2, mają je znacznie niższe niż my.

"Nvidia czy AMD nie sprzedaja na allegro i nie ustalaja tych cen, wiec dla nich "mniej ale drozej" nie mialoby sensu. To ze ceny wzrosly jak zwariowane jest mikstura wielu przyczyn: gornicy, skalperzy, covid, nowe taryfy po Trumpa wojnie z Chinami (25% w gore), ludzka glupota, itepe."

Ale np. NVIDIA z powrotem wprowadzi(ła) starszą kartę(jak bodajże 1050) do sprzedaży, tylko sprzedaje ją drożej niż w dniu premiery...

"Jesli chodzi o przewidywanie cen retro to tak jak ze wszystkim, zapytaj corke lub syna ile by dal za Amige 4000 a ile za Playstation 5. Tak samo jak mozesz zapytac siebie ile bys dal za PDP 8 albo PDP 11 w porownaniu do +3 ?"

PDP są chyba nadal dość drogie.

"Znowu otwieraja Pewex ?"
To zależy jaki :-) Np. http://www.pewexx.pl/ a podobnych było sporo w Polsce(choćby http://pawilonynowyswiat.pl/pawilon/pewex/). Poza tym oczywiście jest: https://pewex.pl/szukaj?controller=search&s=kultoweprzedmioty - czyżby rozwiązanie problemu wysokich cen w świecie retro :-)

" Nie sądzę,  by ceny wróciły do dawnego poziomu.  Jak  uznają,  że już można zakończyć pandemię,  będzie czas na podsumowanie zysków. Nam zostanie hiperinflacja i podwyżki, nawet się cieszę,  że mam gdzieś ukiszoną jedna A500,  będzie co sprzedać. Jakieś dwa lata temu chciałem ją w prezencie oddać staremu Amigowcowi, nie chciał.  Z drugiej strony...  Jeszcze kilka miesięcy takiego hype na bitcoiny,  to zacznie się to opłacać na moim tosterze.  Przepraszam za offtop. "

Jak spojrzymy na ceny sprzedaży sprzętu dość starego,  zbliżonego gramofonów to różnie z tym bywa, ale zazwyczaj jakoś bardzo tanio nie jest...

https://www.cottoneauctions.com/for-sale/phonograph
« Ostatnia zmiana: 2021.03.22, 07:45:31 wysłana przez pgru »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6838
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #58 dnia: 2021.03.22, 09:56:39 »
Dla zwykłych Polaków posiadających domy, albo przyjazną administrację w bloku pozostaje umieszczenie paneli solarnych czy wiatraka...

Serio? Ciekawe w jaki sposób wyprodukujesz prąd z paneli solarnych (ciepła woda-wymiennik-generator-falownik)? Wiatrak na bloku ... ciekawe ile energii chciałbyś pociągnąć z takiego wiatraczka ... może okazać się, że na zasilanie PCta nie wystarczy, a co dopiero małej koparki BTC. Mikroturbiny wiatrowe, nie są rozwiązaniem na takie zastosowania, one świetnie sprawdzają się jako źródło energii elektrycznej w miejscach odległych od innego źródła zasilania.

Poza tym, kopiesz 24h/365dni w roku, a nie wtedy kiedy wieje wiatr o optymalnej prędkości, albo Twoje panele fotowoltaiczne działają z pełną mocą, w słoneczny dzień i podążają za ekspozycją słońca. Czyli jeszcze akumulatory do magazynowania energii?

Patrzyłeś ile energii elektrycznej potrzebuje taka mała koparka? Jak to sobie wyobrażasz w bloku przy zasilaniu mieszkania 1 fazą z typowym ograniczeniem mocy zapotrzebowanej do 4.5kW? W jaki sposób chciałbyś rozpraszać ciepło generowane przez taką koparkę? Włącza sobie w pokoju farelkę na 50% mocy na tydzień to pogadamy.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2010
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Hobby mikrokomputerowe a ceny po Covid/Brexit/VAT...
« Odpowiedź #59 dnia: 2021.03.22, 11:54:56 »
Teraz nic nie ma - nawet przerzutek do roweru  >:( Swiat sie nie pozbieral produkcyjnie ani logistycznie po przestojach, a na to dokladaja sie jeszcze inne rzeczy. Dziwne tylko, ze ludzie tez sie do tego przylaczaja kupujac np. PS5 za kilka razy wiecej niz oficjalna cena. No ale nie kazdy woli pograc na ZXie :-) I to sa wlasnie dobre strony drozyzny - czas na latanie po chorych aukacjach mozna przeznaczyc na ciekawsze rzeczy i na zajacie sie tym, co juz sie ma.