Komputery z Z80 > ZX81

Interfejs klawiatury PS/2 dla ZX81

(1/6) > >>

tEDDYbOAR:
Dzisiaj żeby "siedzenie" nie przyrosło mi do stanowiska montażowego postanowiłem "ulepić" kolejny interfejs, którego mi brakowało :)

Ponieważ podczas przekopywania się nie znalazłem żadnego projektu interfejsu, który spełniałby moje oczekiwania na tapete wziełem najciekawszy z wielu interfejsów dedykowanych do "gumiaka" - https://www.avray.ru/ru/zx-spectrum-ps2-keyboard/

Interfejs bazuje na mikrokontrolerze ATMEGA 328P taktowanym kwarcem 24MHz i jest interfejsem przelotowym.
Zasilanie interfejsu, aby nie obciążać regulatora 7805 komputera, jest regulowane z magistrali 9V przy użyciu regulatora AMS1117-5.0
Brakujący sygnał portu klawiatury $FE wygenerowałem przy użyciu 3 wejściowej bramki OR SN74LVC1G332, bo 74HC32 zajmował za dużo miejsca.

Płytka gotowa i zamówiona. Teraz zostało mi tylko przepisanie tablicy klawiatury z ZX48 do ZX81 - o postępach będę informował na bieżąco :)

KWF:
Nie próżnujesz :) PS/2 dedykowanego do Zeddiego jeszcze nie widziałem, wiec moim zdaniem przyda się taki gadżet.

Z tymi zabawkami idealnie zdążysz na coroczne spotkanie ZX Teamu pod koniec marca :).

Maryjan:
Fajne.
Faktycznie, do ZX 81 takiego gadżetu nie było.

tEDDYbOAR:
Następne interfejsy będą szybciej :)
Trochę czasu mi zeszło na rysowanie bibliotek złącz krawędziowych :P

Zastanawiałem się nad rozwiązaniem typu "PCI riser" - pozioma karta przelotowa z 4-5 gniazdami IDC 44 pin, do których wpinamy pionowo dedykowane karty rozszerzeń typu RAM, PSG, PS2, ZX-SD2IEC, etc

Maryjan:
Rozumiem, że z możliwością osobnego zasilenia.
Bo jak fejsy zaczną ciągnąć prąd z ZX 81-ki, to raczej długo całość nie popracuje.
Ale pomysł ciekawy.
Jeden kolega z forum zrobił taki "riser" dla ZX Spectrum i całkiem fajnie mu to działa.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej