Autor Wątek: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior  (Przeczytany 3283 razy)

mkamzierczak

  • SZUKAM: ogólnie polskiego sprzętu informatycznego, Meritum 3, Jantar 0801, Karata już nie szukam :)
  • ****
  • Wiadomości: 452
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • Wszystko się znajdzie, to tylko kwestia czasu...
    • Polskie Komputery
Przepraszam, że piszę tutaj... ale nie ma wątku aukcji allegro, a kiedyś był. Ludzi ostro pogibało. Junior w wątpliwym stanie z niekompletną klawiaturą... 560 PLN. Śledziłem na allegro licytację płyty do ELWRO 801AT. Obejrzałem sobie ją na początku dokładnie i tak... brak kości pamięci, na bank były nieumiejętnie wylutowane i popalone ścieżki, stąd drutowanie kynarem od spodu. Brak procesora... ogólnie stan płyty średni i ku mojemu zaskoczeniu płyta zostaje wylicytowana za 666,66 PLN. Ciekaw jestem za ile "ludzie" licytowaliby kompletne działające zestawy... Nie brałem udziału w tych licytacjach i jak tak patrzę na to z boku... to zastanawiam się do czego to wszystko zmierza. To jest jakieś kompletne szaleństwo.
Elkor Karat, Elwro 800 Junior, Elwro 800-2 Junior, Elwro 800-3 Junior, Elwro 804 Junior PC, Meritum I, Meritum II, Meritum 3, ComPAN 8, MK45, IMPOL-II, Bosman 8, Elwro 500,  Elwro 600, Cobra, Elwro 801AT, Mazovia 1016, ITM PC 80, MERA 100, MERA 400, Mister Z80 MSA-80, MSM-1, Computex CX-80, IMZ-80

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.08.25, 06:15:47 »
Rzuć okiem na ceny "kompletnych" Juniorów na OLX ... sorry, ale 2500 zł to jakaś paranoja. Moda na "retro", bo to "polskie" i przez najbliższe kilka lat może za takie pieniądze będzie chodzić każde retro. Zmieni się pokolenie na obecnych 20-30 latków i te elektrośmieci. będą oddawana do utylizacji lub za przysłowiowe grosze.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.08.25, 07:33:42 »
To co "zawodowi" handlarze zrobili przez ostatnie lata z rynkiem retro, to właśnie jakaś paranoja. Jak ja tych gości nienawidzę :)

To jakiś tak na organizmie pasjonatów. Chciałbym po prostu, żeby każdy pasjonat retro mógł kupić sprzęt, który mu się marzy, bez konieczności sprzedaży w tym celu auta. Czy to zbyt wiele?

W tej chwili obrót sprzętem retro jest dla niektórych tylko lokatą pieniędzy, a wiele osób w tym kraju funkcjonuje dużo poniżej średniej krajowej i nie może sobie na niego bo pozwolić. W tym tempie za kilka lat nikt nowy już nie będzie móg dołączyć do społeczności retro i pozostanie mu tylko obejrzenie sprzętu w muzeum. Co jest smutne.
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

dely

  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Miejsce pobytu:
    Radom
  • Trzcinowy Zakapior
    • atari.area
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.08.25, 08:50:20 »
W tej chwili obrót sprzętem retro jest dla niektórych tylko lokatą pieniędzy, a wiele osób w tym kraju funkcjonuje dużo poniżej średniej krajowej i nie może sobie na niego bo pozwolić. W tym tempie za kilka lat nikt nowy już nie będzie móg dołączyć do społeczności retro i pozostanie mu tylko obejrzenie sprzętu w muzeum. Co jest smutne.
No ale momencik. Dany towar na rynku jest tyle warty, ile ktoś zdecyduje się za niego zapłacić. Komputery retro nie są dobrem podstawowym, żeby wyznaczać za niego cenę maksymalną, ani nie ma potrzeby powoływać Głównego Urzędu Regulacji Cen. Trzeba się zastanowić, czy należy również nienawidzić sklepów filatelistycznych, albo akwarystów, którzy sprzedają rzadkie gatunki ryb akwariowych.

Nic nie poradzimy na to, że niektórych sprzętów było mało, względnie niedużo ich się zachowało, a są chętni do wejścia w ich posiadanie. Już nie przesadzajmy :)
Z drugiej strony barykady ~ http://www.atari.org.pl/

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.08.25, 09:38:09 »
No ale momencik. Dany towar na rynku jest tyle warty, ile ktoś zdecyduje się za niego zapłacić.
To iluzja. Już dawno nie żyjemy w takim świecie.
Teraz żyjemy w świecie, w którym stare nuggetsy z MCDonalds można sprzedać za pół miliona złotych (https://www.theguardian.com/business/2021/jun/07/mcdonalds-chicken-nugget-among-us-ebay-sale).

Cytuj
Komputery retro nie są dobrem podstawowym, żeby wyznaczać za niego cenę maksymalną, ani nie ma potrzeby powoływać Głównego Urzędu Regulacji Cen.
Oczywiście że nie ma potrzeby, wystarczy nie być bucem :)

Cytuj
Trzeba się zastanowić, czy należy również nienawidzić sklepów filatelistycznych, albo akwarystów, którzy sprzedają rzadkie gatunki ryb akwariowych.
Te ceny akurat są regulowane znacznie lepiej. Rynek retro przypomina raczej rynek kryptowalut.

Cytuj
Nic nie poradzimy na to, że niektórych sprzętów było mało, względnie niedużo ich się zachowało, a są chętni do wejścia w ich posiadanie. Już nie przesadzajmy :)
Tyle że tych sprzętów nie zachowało się wcale aż tak mało.
W tej chwili mało który wydawca książek decyduje się na wydanie tyle egzemplarzy tomiku poezji, ile zostało choćby Sam Coupe.
A jak by nie było jest to już element sztuki, a nie rzemieślnictwa :)

Źle to opisałem i przez to może zostałem źle zrozumiany :)
Rynek retro podlega spekulacjom i to właśnie to mnie denerwuje.
Jest to tym łatwiejsze, że to zamknięty rynek. Nic nowego nie jest produkowane.
Jak to w kapitalizmie, wystarczy że kilku handlarzy zagra do jednej bramki i można ustawić właściwie dowolną cenę w skończonym czasie.

Gdyby sprzedaż była tylko p2p, to ceny nigdy nie osiągnęły by tego poziomu.
A nawet jeśli, to nie miał bym nic przeciwko.

Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.08.25, 09:47:50 »
Przeniosłem ten wątek do ROZNOSCI.

Od dawna nie poszukuje ciekawostek na allegro, nie dziwią mnie również takie aukcje. Od dawna sie pojawiały i nadal się będą pojawiać w absurdalnych cenach. Ot, zwykła ludzka januszowość albo przekonanie zajebistości/unikalności.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.08.25, 12:05:04 »
Myślę, że podchodzimy do tego tematu bardzo emocjonalnie... A to sprawia, że mamy tendencję do uciekania od racjonalnych wyjaśnień  :)

Sprzedaż to dobrowolna relacja dwóch stron i tak długo jak znajdą się osoby, które są skłonne zapłacić siedem stówek za niedziałające zwłoki, to będą się pojawiać jednostki taką usługę oferujące. Proste...

Co więcej, będą miały głęboko gdzieś to, że boli nas taki brak szacunku do tych urządzeń. Smutne to, ale nic z tym nie zrobimy.

Nazywanie ich Januszami też specjalnie nie ma sensu. Spekulanci? To spore nadużycie. Drobny eksperyment - wyobraźmy sobie, że znaleźliście mały samochodzik od Matchbox, za którego ktoś chce zapłacić Wam 5kPLN - sprzedacie go w tej cenie? Czy zaproponujecie kupującemu 95% zniżki, bo to przecież dla Was tylko mały kawałek metalu?

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.08.25, 12:25:52 »
Racja PABB. Z jednej strony licytacja, na której ludzie są w stanie zapłacić dla nas mało rozsądne kwoty (tutaj działają prawa popytu), a drugiej wystawianie rzeczy z ceną 'kup teraz' w którym działa wyobraźnia sprzedającego.

hsimpson

  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.08.25, 12:28:18 »
Racja. Jest to jednak pompowanie bańki. Czasami zdarza mi się oglądać serial "Handlarze historią". Tam, to dopiero padają sumy za militaria ;).

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.08.25, 13:19:21 »
Rzadko coś mnie opuszcza, ale jak już sprzedaje szerszej publiczności, to prawie zawsze na licytacji od 1zł.
Nie mam problemu z tym jeśli pójdzie poniżej wartości w mojej obecnie. Zainteresowanie zweryfikuje faktyczną wartość.

A jeśli już chce podać stałą cenę, to sprawdzam inne oferty, czasem też historyczne oferty, i daje cenę o jakieś 20-30% niższą.
Wiadomo, że oferty które wiszą są zawyżone. Jakby nie były, to by nie wisiały ;)

Za to najczęściej spotykam się z innym zupełnie podejściem.
Przykładowo dwa dni temu otwieram znany portal z ogłoszeniami i widzę sprzęt X w dobrej na cenie. Dość niskiej, ale uczciowej. Wystawione 15min wcześniej. Oczywiście nie zdążam. Sprzedający mi mówi, że w 10 min od wystawienia już było sprzedane. To akurat nie dziwne, bo wiele osób ma napisane skrypty sprawdzające nowe ogłoszenia. Ale finał taki, że po dwóch godzinach sprzęt wraca do ogłoszeń. Nawet zdjęcia te same. Tylko opis nowy i cena 3 krotnie wyższa. Oczywiście nikt nie kupi pomyślicie. Otóż nie koniecznie, w kategorii gdzie rzadko pojawiają się nowe ogłoszenia po jakimś czasie są już na stałe tylko ogłoszenia w tej zawyżonej cenie. Inne znikają do 30 min. Każdy niezorientowany w sytuacji "nowy" kupujący po jakimś czasie w końcu kupi w tej cenie uznając, że to jest aktualna wartość rynkowa. I za rok faktycznie tak będzie i proces zacznie się od nowa. Widziałem to już dziesiątki razy. Nie tylko w kategoriach retro jeśli chodzi o ścisłość. Ci sami handlarze wyłapują sprzęt na elektrozłomie, w ogłoszeniach lokalnych, na wyprzedażach garażowych i targach w małych miastach. Stąd dostęp do transakcji w nieregulowanej cenie spada. Kapitalizm? :)





Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.08.25, 16:11:28 »
Przed laty na taki komputer trzeba było odkładać forsę przez ponad rok, a dziś niejeden z nas ma tyle po tygodniu pracy. A to przecież dobra zmiana.

Co prawda dziś takie coś sie nadaje tylko do sentymentalnych wycieczek albo do muzeum, ale w podobnej cenie można też kupić współczesny najwyżej paroletni który będzie użyteczny, a to też dobrze.

Jak ktoś chce sobie kupić egzemplarz z młodości, a może nawet drugi o jakim wtedy tylko marzył bo racjonalne potrzeby wzięły górę i go ominęło, też da radę tyle odłożyć nawet gdyby mu to kilka lat zajęło. A jeśli ma z tym kłopot to przecież emulatory są za darmo, a których kiedyś nie było. A to też jest dobrze.

Mam wrażenie że jedyne osoby którym żal że starych gratów nie rozdają za darmo to posiadacze kolekcji godnych muzeów. Choć posiadacze retro kanałów na YT co parę miesięcy otwierają paczki z darowiznami jakie dostali od widzów. A to chyba też dobrze.

Dodałem do zdania "chyba" bo zaczynam wątpić czy moja rozkmina jest słuszna skoro wszystko jest dobrze a nadal ktoś narzeka.

A jeśli na runku są spekulanci to są dwa sposoby aby im utrzeć nosa, nie kupować i ostrzegać innych. Aha załapałem, po to są takie wątki by ostrzegać. :)

A jak komuś mało to może trzeba im zrobić taki numer jaki zrobiono we filmie Da Vinci? 
Zrobić podróbki których znawca kolekcjoner nie kupi, i sprzedać mniej bystrym spekulantom. :)
Jak tanio dałoby sie coś takiego spreparować?

- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.08.25, 17:15:58 »
Przed laty na taki komputer trzeba było odkładać forsę przez ponad rok, a dziś niejeden z nas ma tyle po tygodniu pracy. A to przecież dobra zmiana.

Co prawda dziś takie coś sie nadaje tylko do sentymentalnych wycieczek albo do muzeum, ale w podobnej cenie można też kupić współczesny najwyżej paroletni który będzie użyteczny, a to też dobrze.

Jak ktoś chce sobie kupić egzemplarz z młodości, a może nawet drugi o jakim wtedy tylko marzył bo racjonalne potrzeby wzięły górę i go ominęło, też da radę tyle odłożyć nawet gdyby mu to kilka lat zajęło. A jeśli ma z tym kłopot to przecież emulatory są za darmo, a których kiedyś nie było. A to też jest dobrze.

Hehehehe, bardzo ważna uwaga, o której zapomniałem. Chylę czoła :)

W tamtych czasach właśnie nie było nas stać na ten sprzęt, a nawet żeby na niego odłożyć.
Mogliśmy co najwyżej pożyczyć. Dopiero teraz mam okazję i środki, żeby do niego wrócić.
Może dlatego trochę mnie smuci, że ponownie wracamy do czasów, kiedy trzeba będzie na niego odkładać.
Mimo, że to tylko podróż sentymentalna. Ale wielu się w nią już nie wybierze.

Cytuj
A jeśli na runku są spekulanci to są dwa sposoby aby im utrzeć nosa, nie kupować i ostrzegać innych. Aha załapałem, po to są takie wątki by ostrzegać. :)

Trochę taki zawsze jest mój zamysł. Mam nadzieję, że tak się stanie.
Chociaż są też dużo gorsze zjawiska. Jak wszechobecny ostatnio scum.
Oszustwa gdzie nie wysyłają sprzętu, to już przestępstwo.
Ale chciałbym też ostrzec przed innym procederem.
Zdarzało mi się kupić sprzęt "stan nieznany, na części" złożony z samych uszkodzonych części, ewidentnie pozostałych po naprawach innych sprzętów.
Po prostu nie jest możliwe, żeby w urządzeniu zepsuło się absolutnie wszystko. I to na różne sposoby :D
Można by cały słownik napisać z tych określeń, przykładowo dla C64:
- "zapala się dioda led, dalej nie testowany" - znaczy pewnie uszkodzony ram i czarny ekran
- "włącza się, jest obraz. nie mam oprogramowania żeby sprawdzić" - prawdopodobnie uszkodzony CIA albo brak SID

Cytuj
A jak komuś mało to może trzeba im zrobić taki numer jaki zrobiono we filmie Da Vinci?
Zrobić podróbki których znawca kolekcjoner nie kupi, i sprzedać mniej bystrym spekulantom. :)
Jak tanio dałoby sie coś takiego spreparować?

Niestety nie wierzę, że da się utrzeć nosa spekulantom.
Ale pomysł mi się podoba :D
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.08.25, 17:28:02 »
A jak komuś mało to może trzeba im zrobić taki numer jaki zrobiono we filmie Da Vinci? 
Zrobić podróbki których znawca kolekcjoner nie kupi, i sprzedać mniej bystrym spekulantom. :)
Jak tanio dałoby sie coś takiego spreparować?
Dobre pytanie, sam bym kupił jakąś tanią podróbkę dla budy z klawiaturą ;D
Machines should work. People should think.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.08.25, 21:35:00 »
Hmm...

Dla przykłądu, ZX Spectrum nie jest produkowane od ilu ? 30 lat ? Oryginałów niestety ciągle ubywa a nie przybywa. A im mniej ich jest , tym będzie drożej. Tak to po prostu jest...

Do tego,

Prowizje, opłaty , itp , portali aukcyjnych idą cały czas w górę . Jeśli wystawie ZX 48  za 100 PLN to od tego łącznie zapłacę  jakieś 130 PLN opłat, podatków itp...  Dokładać nie mogę , więc  nie wystawiam ;)


Sytuacja jest podobna jak w innym zbieractwie. To jest  hobby a hobby przeważnie kosztuje.

Spekulanci ? Wy tak na poważnie ? PRL-em sie wam odbija czy co  ?  :D

Sami chomikujecie swoje zbiory a jęczycie że drogo ;)








Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

pgru

  • *****
  • Wiadomości: 638
Odp: Allegro... ostatnie licytacje... ELWRO 801AT, ELWRO 800 Junior
« Odpowiedź #14 dnia: 2021.08.27, 10:12:35 »
Przepraszam, że piszę tutaj... ale nie ma wątku aukcji allegro, a kiedyś był. Ludzi ostro pogibało. Junior w wątpliwym stanie z niekompletną klawiaturą... 560 PLN. Śledziłem na allegro licytację płyty do ELWRO 801AT. Obejrzałem sobie ją na początku dokładnie i tak... brak kości pamięci, na bank były nieumiejętnie wylutowane i popalone ścieżki, stąd drutowanie kynarem od spodu. Brak procesora... ogólnie stan płyty średni i ku mojemu zaskoczeniu płyta zostaje wylicytowana za 666,66 PLN. Ciekaw jestem za ile "ludzie" licytowaliby kompletne działające zestawy... Nie brałem udziału w tych licytacjach i jak tak patrzę na to z boku... to zastanawiam się do czego to wszystko zmierza. To jest jakieś kompletne szaleństwo.

Tak, dla mnie ceny robią się za wysokie, ale ja niestety zarobiłem w zeszłym roku mniej niż pensja minimalna. Ale spójrzmy na to z drugiej strony - sama pensja minimalna w Polsce to obecnie ponad 20 000 złotych rocznie. Co dopiero jeśli jakiś dobrze zarabiający programista, który np. "uczył się programowania" na Elwro 800 JR czy 801AT chce sobie kupić taki komputer. Część ludzi ma zachodnie zarobki, albo wręcz pracuje na zachodzie/północy, a pensja programisty (jr! skoro jesteśmy przy Elwro 800JR) w Danii to ponad 20000 złotych miesięcznie. Jak się spojrzy na cenę bodajże Amigi 3000 w nietypowej wersji (i to realna cena sprzedaży) to jest jeszcze drożej. Co dopiero byłoby gdyby ktoś wystawił Odrę...

Owszem hobby kosztuje często, ale też zależy jakie. Najtańsze wędki nie są drogie, a pozwolenie na łowienie w morzu(i nie trzeba mieć karty wędkarskiej!) kosztuje zaledwie kilka złotych. Z drugiej strony jak ktoś chce kolekcjonować Ferrari....