Komputery z Z80 > POLSKIE KOMPUTERY

Meritum-3 i tajemnica jego kolorów

(1/3) > >>

damik:
Wiem że wielu kolegów zastanawiało się kiedyś nad kolorowym obrazem Meritum-3, a temat ten był owiany niestety mgiełką tajemnicy.  ;)
Dzisiaj dorobiłem właśnie kabelek RGB-SCART do mojego Meritum-3 wraz z drobnymi przeróbkami płyty głównej w pinologii gniazda RGB polegającymi jedynie na doprowadzeniu (2 kynarami) dodatkowych sygnałów z sąsiedniego gniazda (Video-mono) tak by mniej kombinować w samym kabelku SCART. Dociągnąłem tam tylko +12V dla przełączania trybu RGB w SCART na pin8 i Cvideo na pin1 dla synchronizacji a które w samym gnieździe RGB-M3 i tak były wolne.

W wolnym czasie napiszę jeszcze prosty programik który wyeksponuje wszystkie rodzaje palet dostępnych standardowo w moim M3 i zamieszczę jego obrazki na forum.
A z tego co wiem to były co najmniej trzy wersje palet zakodowane w pamięci PROM. (posiadam chyba tę ostatnią jak sądzę) ;)

Załączony obrazek przedstawia podstawową paletę z jaką uruchamia się ten M3. (jedną z ośmiu dostępnych)

cdn...

 


KWF:
Z ilu kolorów składa się cała paleta Meritum?

damik:
Cała paleta w trybie średniej rozdzielczości to 4 kolory, pozostałe 12 to tylko tamte 4 przerywaną kreską na różne sposoby.
Palet jest 8 z rożnymi mieszankami 4 kolorów. (w sensie inne kolory dla tamtych 4 podstawowych)

Niebawem zrobię fotki demo :)


damik:
Kolory podstawowe w poszczególnych paletach.

damik:
Kolory logiczne (0-15) w/g palet.
Kolory logiczne to nic innego jak linie przerywane w kolorach podstawowych, w tym przypadku kreślone z góry na dół po 15 linii na jeden kolor w jednej kolumnie tworzącej dany kolorowy słupek.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej