Autor Wątek: Zaginione polskie programy na Spectrum  (Przeczytany 122938 razy)

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #165 dnia: 2013.01.03, 21:13:02 »
Gdyby galaxian się nie przyznał że .TAP to jest jego dziełem to byśmy nie wiedzieli.

No to już wiecie ;)
Ja już od jakiegoś czasu tu zaglądam, z tym że nie włączałem się do dyskusji.
Znam nawet kilka osób stąd, osobiście lub mniej osobiście (tzn ja znam, ale one mnie nie kojarzą, hehe).


galaxian wspomniał o kabelku do transmisji do portu drukarki. Ja w podobny sposób z przenosiłem swoje kasety, tyle że na Amidze,

Na Amidze to chleb powszedni i taki kabelek można kupić za 15 zł.
A na Spectrum to było wtedy naprawdę coś :)
Takie kabelki "produkował" mój kolega po technikum elektronicznym, powstały w imponującej ilości sztuk 2 !
Jeden mam ja, drugi został wykonany dla jakiegoś innego spectrumowca :)


Każdy program ma swoją historię i próbuję do niej dotrzeć.

Prawda...
Najbardziej mi żal moich programików i demek, które przepady bezpowrotnie.
Nie było to nic wielkiego, ale jaka wartość emocjonalna ! :)

A co do samej Puszki - to są wersje TZX tej gry, bo sam mam dwie.
Ale nie znam ich pochodzenia.
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

mooh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #166 dnia: 2013.03.11, 18:55:31 »
Myślę że choć to cracki, to wysokiej jakości (tłumaczenie, nowa grafika przy wgrywaniu), więc jak najbardziej trzeba.

Kojarzę te tytuły, sam mam parę kaset z krakami:



Próbowałem to swego czasu konwertować ale ciężko to idzie - kiepska jakość nagrania. Inna sprawa że mam tylko współczesny magnetofon stereo...

Jakby kogoś interesowały podaje tytuły:

Droga Wybuchowej Pięści
Księga Światła
Świat Flappa

Sabotażysta
Ping-Pong
Mózg

Milioner
Kup Pan Gablotę


prosimy TZX z niego.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #167 dnia: 2013.11.15, 03:10:25 »
Pierwszy raz zajrzałem na ten wątek i żal mi tyłek ściska bo na Amstrada NIE MAM NIC polskiego, prócz tego co teraz sobie z Bajtka czy z IKSa przepiszę. :(  Zaczynam rozważać by samemu Tasworda przerobić, bo nie mam pomysłu skąd polskiego wytrzasnąć. A jeszcze był taki świetny szybki estetyczny i wygodny kopier plikowy. W jednym pliku 15KB o nazwie DC. A sam program się nazywał chyba DosCopy albo jakoś równie oryginalnie. ;) Ciekawe było to że był w Basicu, ale w tym samym pliku końcówka była w kodzie maszynowym, jakoś sprytnie doklejona do Basica. I nie mówię o liniach data czy coś, ale normalnie kawał binarki. I coś mi świta że jednym z autorów był koleś o nazwisku Cieślikowski. Jakby ktoś miał dojście do któregoś z tych dwóch programów to ozłocę dostarczyciela. ;)
Poprzedni właściciel mojego CPC był autorem graficznych procedur do Turbo Pascala pod CPM i zrobił też bardzo efektowną demonstrację ich działania, pełną wykresów jak do programów biurowych. Mówię wam GE-NIAL-NE. Niestety nawet nie pamiętam jego nazwiska. Profesor z Torunia, mieszkał na ulicy Świętopełka. :)
Reszta polskich programów z jakimi się zetknąłem to były jakieś prowizoryczne Basicowe edukacyjne, nauka angielskiego, ortografii czy liczenia dla maluchów. Nic za czym bym tęsknił. Choć kto wie może czegoś nie widziałem, a też było dobre. :)
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

mooh

  • *
  • Wiadomości: 24
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #168 dnia: 2014.03.05, 13:27:17 »

Abrimaal

  • *****
  • Wiadomości: 965
  • Miejsce pobytu:
    Lemmingrad
  • Zamulator
    • Games for ULA plus
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #169 dnia: 2014.03.06, 05:35:13 »
Oryginał to Sweevo's World (lub Whirled - alternatywny tytul)
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0005087
AY Music, ULA plus.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #170 dnia: 2014.03.06, 09:50:49 »
@mooh: dzięki za link!

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #171 dnia: 2014.03.06, 10:25:36 »
Whirled nie ma czasem zmienionej mapy w stosunku do World?
Machines should work. People should think.

andys

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    w domu
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #172 dnia: 2019.09.21, 21:21:58 »
eight years later.....


dorobiłem się magnetofonu i mam trochę czasu oraz chęci...

Niestety czas zatarł dość pokaźnie moją wiedzę. Straciłem teraz dość sporo czasu, aby wynaleźć kółka na nowo i być może niepotrzebnie. Dlatego się zwracam do was z pytaniem dość błahym....Jak zgrać dobrze kasetę do tap.

oto działający dziwnie (pomimo , że to nagrało jako tzx , to nie ma nic wspólnego z ładowaniem oryginalnym:/ oraz nie ma screna ładowania) zadatek "złośliwiec".

andys

  • *
  • Wiadomości: 41
  • Miejsce pobytu:
    w domu
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #173 dnia: 2019.09.22, 21:06:31 »
Podczas prób udało mi się wczytać do Spin'a Cobrę. Niestety podczas ponownego wczytywania z zapisem czy to do wav czy tzx następują błędy odczytu. Jest jakaś dziwna korelacja pomiędzy tymi opcjami.
Generalnie to tylko Spin z emulatorów cokolwiek wczytuje. Będę jeszcze oczywiście próbował dalej :)






ZX Freeq

  • *****
  • Wiadomości: 1833
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #174 dnia: 2019.09.23, 08:37:57 »
Ja opracowałem sobie taki workflow - na pewno nieoptymalny, ale mi pasuje.
-włożyć taśmę do magnetofonu w wyjściem mono
-ustawić głowicę
-magnetofon do PC i programem Audacity utworzyć 8bitowego, nieskompresowanego WAVa 44100kHz.
-programem maketzx tworzę plik TZX z WAVa - jeśli pojawiają się błędy konwersji, w Audacity używam komendy WZMOCNIJ/ENHANCE i ponawiam próbę
-jeśli loadery są standardowe, konwertuję TZX na TAP (wintzx2tap.exe)

ZX80|ZX81+16kB+PandAY|ZX 48k/+/128k+/+2/+2A/+3/Vega/Next|QL+QIDE|JS128|Timex 2048+2040|UK2086|FDD3000+3.5''|AY|ZX HD|Divide2k11/2k14|DivMMC/PicoDivSD|BetaDisk 128|Opus|Masakrator FM|If 1/2/Microdrv|Multiface 1|+2A\B SDI-1|SJS 1/2|ZX Printer|TZXDuino|+3 HxC USB|ZXUno|Omni
Z88|A500/600|PC200|Ent128

Phonex

  • *****
  • Wiadomości: 1260
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #175 dnia: 2019.09.23, 13:15:25 »
@andys Jeśli znasz obsługę COPY COPY to spróbuj mojego sposobu: http://speccy.pl/forum/index.php/topic,726.msg8563.html#msg8563

galaxian

  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #176 dnia: 2019.10.20, 10:54:05 »
Nie ukrywam że jestem trochę związany ze stroną WOS i może  udzieliły mi się lokalne standardy ;) W tej chwili na stronie Puszki (http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0006835) stoi jak byk "Perfect TZX required". Jak klikniemy na to "required" to możemy przeczytać:

We would like them in TZX format, taken from the original tape (PLEASE DON'T BEAUTIFY THEM) to make them authentic

Jeśli ktoś uważa że to dziwactwo - trudno, zrozumiem ;) Niemniej w dalszym ciągu byłbym wdzięczny gdyby w sieci pojawiła się wersja .tzx uzyskana z oryginalnej kasety, a nie zgrana z .tapa.

Ja opracowałem sobie taki workflow - na pewno nieoptymalny, ale mi pasuje.
-włożyć taśmę do magnetofonu w wyjściem mono
-ustawić głowicę
-magnetofon do PC i programem Audacity utworzyć 8bitowego, nieskompresowanego WAVa 44100kHz.
-programem maketzx tworzę plik TZX z WAVa - jeśli pojawiają się błędy konwersji, w Audacity używam komendy WZMOCNIJ/ENHANCE i ponawiam próbę
-jeśli loadery są standardowe, konwertuję TZX na TAP (wintzx2tap.exe)


Jeśli mi ktoś napisze, jak należy przygotować TZX zgodnie ze sztuką, to chętnie go uczynię. Czy powyższy sposób jest zgodny z wymaganiami WoS? Bo się jeszcze okaże że taki TZX to konwersja, a nie "oryginał" ;)
Mogę też zeskanować okładkę w dowolnej rozdzielczości. I co tam jeszcze innego można ;)
« Ostatnia zmiana: 2019.10.20, 11:09:37 wysłana przez galaxian »
ZX Spectrum 48kB / ZX Spectrum+ / ZX Spectrum 128 +2 / Timex 2048 / Atari 800XL / Atari 65XE / Atari 130XE / Atari 800XE / Atari 1040 STF / Commodore 64C / Commodore 64G / Amiga 500 / Amiga 500+ / Amiga 600 / Amiga 1200 / Amiga 1200 Magic

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #177 dnia: 2019.10.20, 18:26:54 »
Sposób ZX Freeq jest optymalny.