Autor Wątek: Turbo XT w ładnej obudowie  (Przeczytany 2219 razy)

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Turbo XT w ładnej obudowie
« dnia: 2019.11.18, 11:51:59 »
Jeszcze jedna ciekawostka: https://www.youtube.com/watch?v=pwzHurzTNTY
Nie wiedziałem, że ktoś robi płyty IBM PC XT ale jakieś mocno uturbione: 9.55Mhz, 800 KB RAM... SVGA... Do retro gierek?

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.11.18, 12:16:43 »
Maryjan niedawno poskladal cos podobnego. Moze bez turbo ale jaki problem doturbic :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.11.18, 13:15:38 »
Cena nie jest zachęcająca, bo ponad 300$ to trochę sporo jak za płytę XT-ka ;)
Za tyle to można mieć już nieco szybszy komputer PC :D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6650
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.11.18, 13:43:12 »
Może drogo, ale tu się liczy styl !
Klasyk XT samodzielnie złożony i uruchomiony :)
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

smok.wawelski

  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #4 dnia: 2019.11.18, 14:01:47 »
Cena nie jest zachęcająca, bo ponad 300$ to trochę sporo jak za płytę XT-ka ;)
Za tyle to można mieć już nieco szybszy komputer PC :D

No ja właśnie też nie rozumiem. Po co szybkie XT na SVGA? Jak chcesz szybsze to 286...
Ale ja chyba też nie rozumiem sceny retro-PC, bo dla mnie pecet to żadne retro. Czy ktoś może wskazać jakiegoś "kultowego PC"? Takiego jak C64 czy Amiga?

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.11.18, 14:19:40 »
Dla mnie kultowy PC i w miarę retro to np IBM5155 z 1984 roku.
http://oldcomputers.net/ibm5155.html

Na ebay teraz też około 300$... to już w/g mnie lepiej taki z epoki niż klona kupować.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.11.18, 14:28:38 »
To zalezy z jakiego kontekstu na to spojzec. Dla mnie plyta CD czy DVD to w miare swiezy wynalazek, a dla mojej cory to w sumie przezytek, czyli retro. Kasety magnetofonowe zna tylko dlatego, ze widziala je u mnie. Duzo dzieciakow nie trzymalo nigdy w rekach kasety VHS. Po krotce, dla mlodego pokolenia my juz tez jestemy retro :)

PeCety ogolnie jakby zmienily swiatopoglad na to jak wyglada komputer glownie przez to, ze architektura zostala podlapana przez firmy, ktore zaczely trzaskac klony. CompaQ Olivetti i inne takie zaczely produkowac najpierw glownie atakujac biznesy, ktore bylo stac na ta przelomowa technologie vs uzytkowwnicy domowi, ktorym zostaly 16-bitowce glowni ze wzgledu na ceny. PeCety zaczely pojawiac sie w domach dopiero, przy ktorejs ich iteracji, gdy wieksze firmy zaczely wypuszcac starszy sprzet wymieniajac na nowy po niskich cenach najpierw dla dyrektorow, potem dla pracownikow, a rynek wtorny dla peceta utworzyl sie bardzo pozno, dopiero przy 486 i Pentiumie, a do tej pory mialy do tego dostep tylko jednostki.

Do tego dochodzi, ze C64 czy Amiga prosto z pudelka miala piekna grafike i dzwiek a PeCet w porownaniu niestety stal mocno w tyle. Karta CGA z Covoxem nijak nie rownala sie do tego, co potrafila Amig aczy atari ST.

Sam pamietam, ze na gieldzie PeCet zaczal zbierac powazne zainteresowanie jako przecietny komputer do domu dopiero pod koniec lat 90'tych a i tak nawet jeszcze w tedy ze wzgledu na stosunek cen do zarobkow ludzie wciaz jeszcze kupowali C64 czy Amigi.

PeCet zamknal pewna ere, gdzie kazdy jescze eksperymentowal z wygladem czy ksztaltem.

A co do ciekawostki pod wzgledem XT to jest fakt, ze mozna sobie takiego zbudowac z elementow TTL, ktos sie podjal i tego dokonal. Nie ma tam zadnej skomplikowanej technologii , czy mocno zintegrowanych elementow, jak pozniej, bo np bez Garrego i Pauli Amigi w ten sam sposob sie nie zbuduje.

Oczywiscie w stanach to wygladalo troche inaczej i PeCeTy wczesniej pokazaly sie w domach ale to osobna historia :)

Ech retro czy nie retro :) Szacun za projekt :)

Tak tylko moje dwa grosze :)


Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.11.18, 16:51:31 »
To jest na bazie projektow Malinova, tylko na jednej plycie - widze, ze wszystko jest w githubie.
Ja z XT mam inny problem - malo co sensownego na tym dziala. Demo scena na PC pojawila sie w zasadzie na 386.
XT nie jest w stanie napedzic VGA, a o dzwiek ogranicza sie do SB 2.0.  Gry na XT sa gorsze niz na ZXa, wiec za maly fun jak dla mnie.
Sensowny Retro PC to min 386 z VGA i SB16/GUS. Przy tym mozna sie juz rozerwac.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.11.18, 20:28:08 »
Myślę że to czy coś jest interesującym dla nas retro czy nie zależy od dwóch rzeczy.
Od tego czy umilał nam dzieciństwo i mamy do niego sentyment czy nie, oraz od tego czy to oryginalny markowy sprzęt a tak właściwie to zestaw z tą samą nazwą producenta na każdym pudełku i płycie z elektroniką, czy jakiś klon składak z elementów z różnych często nieznanych nam parafii.

Założę się że większość tutejszych kolekcjonerów Spectrumów to tych ruskich albo południowo amerykańskich, z firm o których nigdy nie słyszeli, to wcale nie chcą mieć w kolekcji. A takich producentów były dziesiątki.
W USA w połowie lat 80 najpopularniejszym domowym16bit były TandyPC, z grafą i dźwiękiem podobnym do Atari ST, a to wyglądało lepiej niż dowolny znany im 8 bit. Założę się że niektóre fankluby tych sprzętów istnieją do dzisiaj. A oryginalne egzemplarze bez wstawek od innych producentów mają wysokie ceny także dziś. :)

Podobnie jest w innych krajach ze sprzętem od marek które się kojarzą z dumą narodową. Jak włoski Olivetti, Bułgarski Pravetz... U nas jest z tym kłopot bo rynek PC rodził się w czasach w których Polacy uważali że wszystko co polskie jest badziewne, tajwańskie klony z garażowych czasów też się szybko psuły, a dobre zachodnie marki były za drogie nawet gdy już Cocom przestał je blokować. Nic dziwnego że nasze pokolenie nie ma sentymentów do starych PC. Dopiero pokolenie które miało po kilka lat w końcówce lat 90ych, gdy trafiający wreszcie pod strzechy internet z którym ST i Amigi słabo sobie radziły wychował pokolenie któremu to PC i PSX ubarwiło dzieciństwo, a na razie jeszcze są za młodzi by wspominanie młodości stało się ich głównym zajęciem we wolnym czasie.
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3185
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.11.19, 01:21:11 »

Sam pamietam, ze na gieldzie PeCet zaczal zbierac powazne zainteresowanie jako przecietny komputer do domu dopiero pod koniec lat 90'tych a i tak nawet jeszcze w tedy ze wzgledu na stosunek cen do zarobkow ludzie wciaz jeszcze kupowali C64 czy Amigi.

zasadniczo przełomowy był moment wyjścia Wolf3d. Połowa lat 90tych to już totalna dominacja PC.
dużo sprzętu mało czasu.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Turbo XT w ładnej obudowie
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.11.19, 15:59:40 »
Wiekszosc PC w Polsce to byly klony z Tajwanu, bez znaczenia kto jest sprzedawal, a do czegos takiego trudno miec sentyment. Markowy sprzet byl tylko
w instytucjacjach i to w ograniczonej ilosci.
Z drugiej strony po cenach gratow z Ojdrogo nie mozna powiedziec, ze nikt sie tym nie interesuje - calkiem sporo osob sklada sobie stare PC.
Zawsze znajda sie tacy, co beda budowac najszybszego PC z karta AGP, albo PCI, albo bili rekordy benchmarkow na 486. 
Ale z XT niewiele sie wycisnie, wiec sprzet dla fanatykow. Czasem cos ciekawego powstaje:
https://trixter.oldskool.org/2015/04/07/8088-mph-we-break-all-your-emulators/