Autor Wątek: Kotroler rtęciowy  (Przeczytany 1504 razy)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Kotroler rtęciowy
« dnia: 2018.11.17, 15:36:14 »
Wrzucałem to już na fejsa, no ale nie wszyscy go mają, a rzecz ciekawa i pewnie nie jeden nie wiedział/nie widział (na ja do wczoraj nie miałem pojęcia, że takie były):
Kontroler rtęciowy do Segi - rtęć popierdziela w tych srebrnych pojemnikach i łączy w zależności jak się całą kierownicą porusza.
Mieli ludziska pomysły ;)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6839
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • PCBway
Odp: Kotroler rtęciowy
« Odpowiedź #1 dnia: 2018.11.17, 18:49:11 »
W zamierzchłych czasach (lata 50-te i 60-te a nawet wcześniej) wyłączniki rtęciowe nie były czymś niezwykłym. Stosowano je powszechnie w instalacjach niskiego napięcia oraz we wskaźnikach temperatury transoformatorow energetycznych na SN i WN. W tych urządzeniach rtęć była zamykana w szklanych kapsułkach. Ponieważ rtęć w każdej postaci (łącznie z parami) jest silnie toksyczna, obecnie jest zakaz stosowania rtęci w sprzęcie powszechnego użytku, nawet w termometrach i urządzeniach specjalistycznych.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

Artu2tu

  • ****
  • Wiadomości: 284
  • Miejsce pobytu:
    Prawie Szczecin.
Odp: Kotroler rtęciowy
« Odpowiedź #2 dnia: 2018.11.17, 19:15:16 »
W zamierzchłych czasach (lata 50-te i 60-te a nawet wcześniej) wyłączniki rtęciowe nie były czymś niezwykłym. Stosowano je powszechnie w instalacjach niskiego napięcia (...)

I zgrzewarkach.  Miałem jeszcze kilka lat temu taką,  dwa ignitrony,  praktycznie bezawaryjna.


A.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6846
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kotroler rtęciowy
« Odpowiedź #3 dnia: 2018.11.17, 19:24:59 »
Nadal bywają stosowane w autoalarmach, i ogólnie w motoryzacji jako czujniki uderzeniowe.
Mam nawet taki mały alarm rowerowy, wkręcany pod siodełko. Zaczyna się drzeć, jak ktoś coś zrobi z rowerem :)
I gdzieś jeszcze widziałem styczniki rtęciowe... One nie iskrzą (poza bańkę), więc mają sporo zastosowań, choć raczej są wypierane przez olejowe.

ZbyniuR

  • *****
  • Wiadomości: 3333
  • Miejsce pobytu:
    Carlisle w UK
  • CPC AGA PSX
Odp: Kotroler rtęciowy
« Odpowiedź #4 dnia: 2018.11.17, 21:35:01 »
Taaa w sprzęcie zakazano bo potrzebują do szczepionek.

Pytanie gdzie jest bardziej niebezpieczny, w szczelnej kapsułce czy wstrzyknięty do krwiobiegu?
- Jeśli masz w domu światło i wodę, tzn. że masz światłowód. ;)

Rzeznik

  • *****
  • Wiadomości: 2137
  • Miejsce pobytu:
    Katowice
Odp: Kotroler rtęciowy
« Odpowiedź #5 dnia: 2018.11.18, 19:16:07 »
Wczoraj bawiłem się tym ustrojstwem, rtęć działa, przyciski już nie. Czyli próbę czasu przetrwała kropelka, elektronika już nie :)