Autor Wątek: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu  (Przeczytany 2990 razy)

vejinnovem

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    poznań
Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« dnia: 2022.09.28, 20:24:55 »
Hej, cześć. To mój pierwszy post tutaj. Nie przywitałem się w przywitaniach, bo nie bardzo mam cokolwiek do powiedzenia. Jestem świeży w temacie Spectrumów.
Złożyłem sobie harlequina. Udało mi się go uruchomić, chociaż musiałem wcześniej wymienić HC4040N na Texasy, bo jakieś tam chinole nie pozwoliły mi na uzyskanie czegokolwiek czytelnego.
Jednak to nadal nie wszystko. Harlequin ma jakiś problem z obrazem.
Zarówno po RGB, jak i po Composite ekran miewa problemy, żeby utrzymać "ramkę" komputera na środku.
Kiedy jest "stabilnie", ramka jest za wysoko i ma pierwszą linijkę często uciętą, przez co nie widzę, co wpisuję w Basicu 3+.
Z reguły takie problemy staram się rozwiązać funkcją 'szukaj', ale nie tym razem. W żadnym ze znanych mi języków nie umiem odnaleźć rozwiązania problemu.
Trafiłem jedynie na poradę "mocniejszy zasilacz, bo może kryształ 3.xMHz nie wyrabia", zasiliłem z laboratoryjnego 9V 2A. Używa zaledwie 100-150mA i objawy nie znikają.
Wrzuciłbym skriny z grabbera, ale poza TV wszystko odmawia przyjęcia sygnału. OSSC na RGB tak wariuje z wykrywanymi sygnałami, że wykrywa wszystko od 144p po obraz w 4K.

Na zdjęciach obraz jest wyjątkowo stabilny, ale z reguły uwielbia on się koszmarnie trząść.

@edit: z jakiegoś powodu nie przyszło mi do głowy, żeby na koniec wiadomości poprosić o wskazówki, czego szukać i co może być nie tak.
Dodam tylko, że oczywiście z racji, że "tego się nie dało sp....", to wszystkie układy wrzuciłem bezpośrednio bez podstawek. Także nie bardzo mam opcję w ciemno sobie po kolei wszystko wymieniać :)

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.09.28, 21:56:25 »
Witaj
Proponuje podłączyć pod inny tv, najlepiej kineskopowy.
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

vejinnovem

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    poznań
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.09.29, 08:17:52 »
Mogę podziałać i gdzieś skombinować taki, ale nie uważam, żeby to było rozwiązanie.
Wiem, że Harlequiny umieją działać z grabberami i LCD.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.09.29, 09:17:15 »
Bylo o podobnym przypadku ale w HQ48, chyba na stronie 48 wątku o tamtym klonie (https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=271.msg96830#msg96830). Poszukalbym przyczyny w obwodzie generacji synchronizacji pionowej. Może masz zworki na NTSC i zwarcie na którymś z liczników.

Tak na marginesie, do czego masz kwarc 3.xMHz w tym klonie?
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

superfo

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.09.29, 18:22:42 »
Did you install diode network DN1? These diodes are for reset vertical clock.

vejinnovem

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    poznań
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.09.30, 09:34:48 »
Woah, haven't expected seeing you here :D
Yeah, I have installed the diodes. Little different way than you did.
I'm still not quite sure if I put them right way downside.
Can you tell?

superfo

  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.10.01, 08:53:20 »
Woah, haven't expected seeing you here :D
Yeah, I have installed the diodes. Little different way than you did.
I'm still not quite sure if I put them right way downside.
Can you tell?

Yes, it is in the right way.
I can't tell what is wrong, will think about it.

andy

  • *****
  • Wiadomości: 1065
  • Miejsce pobytu:
    Kielce Wsch.
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.10.01, 10:52:16 »
Wiem, że Harlequiny umieją działać z grabberami i LCD.
Harlequiny tak, ale LCD, grabbery i podobne wynalazki nie koniecznie. Jeden z ćwiczonych przeze mnie monitorów LCD po cv nie lubi nawet Timexa, a z sygnałem z odtwarzacza DVD sobie radzi bez problemu. 
pzdr
a.
POKE 35899,0  ZX 81, ZX Spectrum +, +2, Harlequin, ZX Max 48 & 128, Spider 48, Chrome 128, TC 2048, divIDE, CPC 464

vejinnovem

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    poznań
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.10.03, 09:04:38 »
Testowałem na dwóch skrajnie różnych LCD, LG 13LG3050 i Samsung LH40CSPPBC/EN. Zarówno na RGB, jak i composite. Grabber to grabber, ale testowałem też na trzech upscalerach: OSSC, Speaka, GBS-8220, a nawet z nagrywarką DVD z wejściami RGB i composite.
Nie wierzę, żeby nie chciało działać absolutnie z żadnym z nich. Każde ma swoje wady, ale co najmniej jedno myślę, że by działało.
Postaram się nagrać objawy, bo z tego, co widziałem w podlinkowanych tematach to nie są identyczne.

@edit: jedyne co mam CRT to mały TV czarno biały Sailor na 12V. (o ile to CRT, może ja się nie znam). Ma opcje regulacji kontrastu, jasności i V-HOLD. Mimo kręcenia w najróżniejszy sposób ekran dalej skacze.
« Ostatnia zmiana: 2022.10.03, 09:44:19 wysłana przez vejinnovem »

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.10.03, 09:19:45 »
Tutaj może być jakaś pierdołka typu zimny lut, zła metalizacja otworu, podtrawiona ścieżka lub jakiś przywierający paproch cyny.
Albo też któryś z układów scalonych jest trzepnięty lub nie w tej technologii i rozjeżdżają się timingi.
Dlatego też w przypadku gdy nie jesteśmy pewni że dane układy na pewno pasują do naszego projektu to stosujemy podstawki by je bezboleśnie podmieniać.

No i właśnie w takich przypadkach przydaje się też oscyloskop oraz osoba która potrafi z niego korzystać.
Obawiam się że zdalnie przez forum ciężko to będzie zdiagnozować, ale możliwe że fartownie ktoś coś podpowie na chybił-trafił ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

vejinnovem

  • *
  • Wiadomości: 5
  • Miejsce pobytu:
    poznań
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.10.17, 08:10:37 »
Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz. Czy w tym diag-romie pierwszy wiersz powinien mieć przeinaczone kolory względem reszty obrazu? (załącznik)
Podejrzewam że nie, a może to już jest klucz do wyeliminowania jakichś czynników.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Harlequin 128 3H i dziwne zachowanie obrazu
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.10.18, 09:12:54 »
Nie powinien. No chyba, że w tej archaicznej wersji którą prezentujesz, tak było (aktualna wersja tutaj). Ale nie sądzę. Ogólnie obraz masz jakiś przesunięty.