ZX Spectrum > POWITANIA

Witam

(1/2) > >>

twrdwsk:
Witam wszystkich!
Niestety nie mam obecnie w swojej kolekcji żadnego komputera zx spectrum. Wybieram teraz czy zbudować klona czy emulator.
Będę wdzięczny za radę!

KWF:
Cześć i miło, że zarejestrowałeś się na tym forum.

Na temat różnych klonów przeczytasz w dziale: WSPÓŁCZESNE KLONY. Klonów jest do wyboru, do koloru, więc miłej lektury.

Jeśli masz jakieś konkretne pytania, pytaj, a na pewno forumowicze odpowiedzą na nie.

ArturM:

--- Cytat: twrdwsk w 2024.03.25, 09:05:34 ---Niestety nie mam obecnie w swojej kolekcji żadnego komputera zx spectrum. Wybieram teraz czy zbudować klona czy emulator.

--- Koniec cytatu ---
Posiadanie fizycznego komputera lub jego fizycznego odpowiednika jest dobrym rozwiązaniem jak masz gdzie się z tym rozłożyć i do czego to podłączyć (np. TV z odpowiednim wejściem).
No i nie jest też to tania inwestycja, bo np. zbudowanie takiego najprostszego HQ 48 wiąże się z kosztami rzędu 450 PLNów (z obudową), a sprawny oryginał podchodzi pod 600-900 PLNów (chore, wiadomo). Do tego dolicz jeszcze pozycje obowiązkowe: AY, Kempston, DivMMC...
Emulator jest za 0 PLNów, ale nie daje tego obcowania ze sprzętem. Pod pewnymi względami jest lepszy - bo np. zawsze możesz sobie zapisać snapshot i wrócić do poprzedniego stanu kiedy indziej. Do kodowania jak znalazł.


--- Cytat: KWF w 2024.03.25, 09:12:21 ---Jeśli masz jakieś konkretne pytania, pytaj a na pewno forumowicze odpowiedzą na nie.

--- Koniec cytatu ---
Trochę dwuznacznie to zabrzmiało w takim układzie słów. :)

paroos:
Witaj!
Zachęcamy do zagłębienia się w forum :)

Wydaje mi się, że pytanie było o to, czy budować klona czy hardware'owy emulator.
Wybór jest o tyle prosty, że emulator będzie tańszy, będzie go mimo wszystko łatwiej podłączyć do współczesnych ekranów i będzie łatwy w użytkowaniu.
Ale jakby nie było może mieć problemy ze zgodnością i nie daje odczucia korzystania z sprzętu z epoki. Nawet po umieszczeniu w stylowej obudowie.

Dlatego ja wybrałem klona ;)
Bo jak coś przychodzi za łatwo, to szybko się budzi.

damik:
Witaj na forum. :)

Z klonów mogę polecić rozważenie ZX Sizif 512, to chyba jedna z lepszych maszyn a przynajmniej o największych możliwościach jakie ostatnio powstały i pasuje też do oryginalnej lub replikowanej obudowy ZX Spectrum.

Nawet można go gdzieś w Polsce kupić (pod nazwą ZX Spectrum Neo) w stanie gotowym z obudową i instrukcją oraz kartonikiem łudząco przypominający ten oryginalny.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej