Autor Wątek: Witajcie!  (Przeczytany 8458 razy)

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Witajcie!
« dnia: 2013.02.24, 00:23:35 »
Witam Szanowne grono.
Ostatnio powrocily wspomnienia o zx spectrum (mam takie flashbacki srednio co 5 latek).
Scene Speccy przedstawil mi kolega Drozol / The Interceptors. Wtedy obralem ksywke ADASOFT (Drozol nalegal zebym zmienil bo siara :D)
Jednym z pierwszych demek jakie zobaczylem u Drozol'a bylo The Lyra II. Wtedy tworcy tego dziela byli dla mnie (7-mio klasisty) cudotworcami.

Od tamtej pory przestalem grac, nabylem AY'greka i siedzialem dniami i nocami ogladajac produkcje i marzac ze kiedys moze uda mi sie zaistniec na scenie ZX Spectrum.
Wtedy ciezko bylo juz dostac jakies kasety na ZX w 3-miescie i jedynie koles o ksywce "Bazooka" cos tam rozprowadzal.
Pamietam ze Drozol klnal na niego, ze ten obcina wszystko co sie dalo Macfacem/Masterfacem (dokladnie nie pamietam) ,
 a sam posiadal 128k, gdzie gry od Bazooka mialy poobcinane bloki z muzyka na AY'greka...
Drozol wreczyl mi ksiazke o programowaniu Z80 w assemblerze i kazal sprobowac sil w przerobieniu jakiejs gry na wersje pod FDD3000.
Niestety, moj umysl za bardzo tego nie ogarnial. Probowalem swoich sil w ArtStudio, oraz Soundtrackerze, jednak chyba zadna dziedzina nie byla mi pisana.
Kiedy koledzy dawno juz mieli Amigi, PC. Ja dalej siedzialem na Timexie i ogladalem dema, ktore otrzymywalem od Drozola.
W koncu i na mnie przyszla pora, dostalem od wujka w spadku PC, a Timex polecial do kuzyna na wies, gdzie przelezal w szafie jakies 5 lat z powodu uwalonego interfejsu do stacji.
Sprzet odzyskalem po paru latach i wyladowal na allegro...

Obecnie chcialbym znow sprobowac swoich sil na maszynce i nie wiem czy bawic sie w emu, czy sprawic sobie moze jakis hardware.
Nie bedzie za duzo czasu, bo zona i 2 dzieci wymagaja sporo poswiecenia, ale w sobotnie wieczory/nocki, czemu nie :D
Jak na razie posadam telewizor LCD 19" ktory lezy na strychu i chcialbym go przeznaczyc wlasnie na podlaczenie ZX'a
Co byscie polecily kupic, zakladajac ze nie chcialbym przekroczyc granicy 1000zl i w miare kupic wszystko na allegro.
Domyslam sie ze bedzie polecany +2, a co dodatkowo do tego. Sprzet bedzie stal obok PC, takze w miare chcialbym zrezygnowac z tasm/dyskietek na zx i trzymac wszystko na PC.
Pozdrawiam i bardzo sie ciesze ze odnalazlem speccy.pl, mam nadzieje ze uda sie wszystkim wspolnymi silami wskrzesic polska scene zx spectrum.

I leci pierwsze lamerskie pytanie: Co to znaczy zmiescic sie w ramce/rastrze?
« Ostatnia zmiana: 2013.02.24, 00:35:58 wysłana przez sect0r »
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #1 dnia: 2013.02.24, 16:27:57 »
Witaj!

Kup Spectrum +2 i Divide i w zasadzie na początek powinno wystarczyć. Możesz jeszcze pomyśleć o kombinacji joystick + interfejs jak chcesz oszczędzić klawiaturę.

A co do mieszczenia się w ramce to jakby tu zacząć... :) Wiesz może co to jest framerate i fps we współczesnych grach? Dana gra na jakimś komputerze chodzi płynnie i ma 60 fps (klatek obrazu na sekundę) a na gorszym komputerze będzie chodzić nie tyle wolniej co  bardziej skokowo i mieć np jakieś 20 fps. Frame=klatka obrazu=ramka.

Spectrum ma odświeżanie ekranu 50 razy na sekundę. Gdy robimy animację, grę, cokolwiek co się rusza musimy się zastanowić co ile odświeżeń ekranu będziemy wrzucać na ekran nową treść. Idealnie byłoby to robić w każdej klatce ale niestety obliczenia zabierają czas i często się to nie udaje.  Stąd np. gry na Spectrum mają realne fps typu np. 12 klatek na sekundę - 50/4=12.5 czyli zmiany są co czwartą wyświetlaną klatkę.

Zmieścić się w ramce znaczy w uproszczeniu zrobić wszystkie obliczenia i pisanie do pamięci ekranu przed kolejnym odświeżeniem obrazu. Podejrzewam że chodziło też o to by wyrobić się ze wszystkim w JEDNEJ ramce czyli zrobić animację 50 fps.

Jak się nie wyrobimy, to może się np. okazać że Spectrum "złapie" nas  w momencie gdy już zmazaliśmy ruchomy element w starym położeniu a jeszcze nie narysowaliśmy go w nowym. W takim przypadku na ekran telewizora pójdzie obraz na którym naszego elementu nie ma wcale.

Tygrys

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 4537
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mistrz ceremonii
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #2 dnia: 2013.02.24, 19:48:33 »
Witamy, witamy!

Wielu z nasz podziwiało The Lyra II z opadem szczęki ;) Mat i Ziutek są z nami na forum ;)

Sprawę ramki już wytłumaczył Rafał.

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #3 dnia: 2013.02.24, 21:51:39 »
Witaj Sect0r. W sumie "otarliśmy" się jakiś czas temu przy próbie reaktywacji spectrumowców około 2005 :D Nawet GG Twoje mam do dzisiaj... Niestety wszystkich wtedy ogarnął tylko jakiś "słomiany zapał" - może tym razem pójdzie lepiej?

Pozdrawiam
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #4 dnia: 2013.02.25, 05:39:15 »
Tym razem widze ze poruszone zostaly wszystkie sznurki, wiec chyba wspolnymi silami damy rade.
Ja niestety musze zaczac od tzw "zera", bo moje boje z assemblerem nie wyszly nigdy poza modyfikacje gierek pod katem aktywacji dzwieku dla 128k na zwyklego 48k+AY.
A w sumie leb pelen jakichs pomyslow z efektami, ktore chcialbym napisac. Mam gdziesz tam w glowie jakas koncepcje dema i jak dobrze pojdzie za roczek cos sie pojawi, w zaleznosci jakim tempem  bedzie szla nauka asm.
W kazdym razie ksiazki w formatach pdf juz zgrane na tablet i w kazdej wolnej od zycia codziennego chwili bede sie staral uczyc pilnie assemblera z80...
Swoja droga jestem rocznik 77, mlodszych osob to chyba w swiecie ZX'a nie uswiadczysz, a ciekaw jestem czy sa jacys spectrumowi scenowicze ktorych wiek podchodzi juz pod 60-tke :D ?

PS.
Gdzie oprocz allegro mozna kupic +2 i divide (jakie wersje, jakich unikac).
Jesli zobacze jakiegos +2 z napisami na klawiszach od magnetofonu mam sie nim zainteresowac, jesli napisy beda nad klawiszami, znaczy ze jest to +2A/+2B i go omijac szerokim lukiem?
Czy to jest w sumie podstawowe kryterium i dajace 100% pewnosc zakupu prawidlowej +2'ki ?
« Ostatnia zmiana: 2013.02.25, 06:02:48 wysłana przez sect0r »
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Pyza^Illusion

  • *****
  • Wiadomości: 586
  • Miejsce pobytu:
    Lubań, dolnośląskie
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #5 dnia: 2013.02.25, 10:23:07 »
+2 z opisówką na klawiszach. Nie daje to 100% gwarancji, bo zawsze ktoś mógł coś zmajstrować (pomysłowość ludzka nie zna granic), jednak niemal pewniak, że to będzie to. Ewentualnie ZX128+ (czarny "plus" z radiatorem po prawej), ale te zwykle są bardzo drogie. Oprócz allegro polecam ebay, gdzie jest ich znacznie więcej, natomiast często sprzedawca jest z Anglii, a koszt przesyłki często decyduje o nieopłacalności takiego zakupu. Jak ma się kogoś znajomego, który czasem zjeżdża, to warto.

divIDE czasem się ustrzeli na allegro, ale najlepiej chyba u źródła tj. Zaxon, Lotharek i bodajże Duddie. Są tu w naszej społeczności, więc pierwsze co to PW do któregoś (Lotharek na maila). Którą wersję? Raczej "plus", wcześniej były drobniutkie problemy z kompatybilnością, ale ostatnio zostało to poprawione. Trzeba uważać, bo starsze (odkupowane) divIDE+ mogą nie działać z esxdos (wina wkładu do GAL'a?). No i Lotharek ma taką fajną malutką wersję (w pionie), poczytasz forum to sobie sam wyrobisz zdanie.
« Ostatnia zmiana: 2013.02.25, 10:25:05 wysłana przez Pyza^Illusion »
ZX Spectrum+ (128kB by STAVI), FDD3000, TI-OF-TTL/ZXVGS, Masterface2b, MacFace II, DivIDE plus, Just Speccy 128...

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #6 dnia: 2013.02.25, 20:45:13 »
Z tym DivIde to i tak chcialem nowke, a nie wiedzialem ze to jest produkowane. Fajnie.
Co jeszcze dokupic do +2 z divide, tak zeby byl juz caly komplet. Kasa to nie problem ;P
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Sir David

  • ****
  • Wiadomości: 391
  • Miejsce pobytu:
    Białystok
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #7 dnia: 2013.02.25, 20:52:33 »
Ja bym polecał jeszcze kabel RGB do telewizora, jeżeli nie będzie w komplecie (raczej nie będzie).

sect0r

  • *****
  • Wiadomości: 698
  • Miejsce pobytu:
    Oltedal/NO
  • speccyholic
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #8 dnia: 2013.03.02, 08:17:35 »
W sumie to moj lcd 19" ma oprocz euro, wejscie composite. Czy da sie to jakos poloaczyc z wyjsciem rgb z +2 ?
Tak wogole to ostatnio do mnie doszlo ze bedzie straszna lipa, bo chcialbym uzyskac stosunek pixeli 1:1, a do tego musialbym miec ekran o wielokrotnosci 256x192 :( np. 1280x960
Czy jest kajas mozliwosc podloczenia tego do monitora ze zlaczem VGA i rozdzielczoscia 1280x1024 ?
Szarak # DivIDE+ # MasakratorFM DeluXe by Zaxon

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #9 dnia: 2013.03.02, 16:47:44 »
Przypatrz sie urzadzeniom z linku Ebay powinny rozwiazac problem.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #10 dnia: 2013.03.02, 23:21:50 »
Nie rozumiem po jaka cholere te całe komplikacje i dodatkowe koszty?

Skontaktuj sie z Duddie - on sprzedaje super fajne i niedrogie kable zx+2 --> SCART RGB
W swoim tellim na 100% masz na którymś wejściu SCART mozliwość podania sygnału RGB.
Uzyskasz obraz naprawde świetny.

 
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #11 dnia: 2013.03.03, 00:30:02 »
W sumie to moj lcd 19" ma oprocz euro,

Tak, jak napisał ikci - wystarczy Ci kabel RGB. Przecież złącze euro to właśnie SCART.

ikci

  • *****
  • Wiadomości: 1216
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: Witajcie!
« Odpowiedź #12 dnia: 2013.03.03, 01:19:39 »
W dodatku doprowadzając na złącze EURO/SCART na pin nr 8 określone napięcie lub nie (tzn brak napięcia) możesz sterować przełączaniem formatu obrazu
czyli mieć
4:3 (tradycyjny, i taki jaki właśnie chcesz mieć i potrzebujesz)
lub
16:9

http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART
jeszcze więcej tutaj:  http://en.wikipedia.org/wiki/SCART

I najważniejsze (z powyższego linka):
Two pins provide switching signals.

Pin 8, the switch signal pin, carries a DC voltage from the source that indicates the type of video present.

    0 V–2 V means no signal, or internal bypass
    4.5 V–7 V (nominal 6 V) means a widescreen (16:9) signal
    9.5 V–12 V (nominal 12 V) means a normal (4:3) signal




ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum +, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2, ZX Spectrum +2B, ZX Spectrum +3, TIMEX TC2048, UNIPOLBRIT Komputer 2068, Didaktik Gama 80kB, 
Amstrad/Schneider CPC6128, Schneider CPC464, Commodore C64, Atari 800XL, 65XE 130XE, A500+, A600, A1200, ATARI 1040 STF