Autor Wątek: Fake chips  (Przeczytany 20434 razy)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Fake chips
« dnia: 2022.02.09, 20:00:57 »
Przygoda jaka spotkała naszego kolegę przy zakupie Z80 CTC z oznaczeniem CPC (Amstrad made ;) ) postanowiłem napisać post który po wyglądzie wstępnie zweryfikuje procesor po jego oznaczeniach. Umieściłem chronologiczne stosowane oznaczenia stosowane przez firmę Zilog.
1,2 - to oznaczenie pojawia się od końcówki lat 70 i jest spotykane w procesorach produkowanych do połowy lat 80
3 - ten sposób oznaczania pojawia się w produkcjach drugiej połowy lat 80
4 - moje ulubione logo - Feniks, to lata 90
5 - przełom wieków to logotyp z dużym Z w kolorze żółtym, namiętnie powielane przez malarzy pisanek za pomocą lasera
6 - współczesne produkty 
Oczywiście te daty nie są dość precyzyjne, ale z całą pewnością jak zobaczycie procesor z logiem Feniksa datowany ma 2015 rok to powinna się zaświecić lampka ostrzegawcza.
Okrągłe pozostałości po wtryskarce są zawsze lśniące, nie matowe, a prostym sposobem na sprawdzenie malowanki jest użycie wacika nasączonego acetonem gdzieś na górnej powierzchni tam gdzie nie ma napisów, gdy się zaczerni to mamy pecha.

PS. Ten "poradnik" należy traktować jako drogowskaz, gdyż nie mam pełnej wiedzy i z chęcią dowiem się czegoś nowego jak macie takie informacje.

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.02.10, 06:40:03 »
Powierzchnię układu Z80 CPC potraktowałem izopropanolem i napis pozostał. 
Nadal ma ten sam kolor. 
Kupiłem również, ale u innego sprzedawcy Z180. Mam nadzieje, że zadziała.
PCB z Tindie doszły, więc w niedalekiej przyszłości sprawdzę.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.02.10, 10:24:29 »
Izopropanol nie zadziała, musi to być aceton.

Kolejna uwaga - układy NEC i Toshiba są zdecydowanie rzadziej podrabiane z uwagi na ich charakterystyczne obudowy. Ci japońscy producenci mają przelotowy znacznik pozycjonujący układ scalony, w przeciwieństwie do innych producentów którzy stosują to w postaci wgłębienia. NEC posiada go o dość sporej średnicy, Toshiba ma mniejsze. Ten ostatni producent w większości układów ma lśniącą górną powierzchnię, więc spotkanie matowej Toshiby jest rzadkością. Oczywiście te charakterystyczne cechy nie przeszkadzają artystom malarzom, gdyż udało mi się kupić Ziloga w obudowie Toshiby z słynnej serii Z84C0020PEC datowanej na 1225 i maską GZ :)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.02.10, 10:41:25 »
Izopropanol nie zadziała, musi to być aceton.


W przypadku braku acetonu można od żony lub kochanki pożyczyć zmywacz do paznokci, większość z nich jest robiona na bazie acetonu.

Poza tym dostrzegam dość często ciekawą prawidłowość w przypadku zamawiania na Ali większej ilości tych samych układów u jednego dostawcy, pomijając czy są one malowane, regenerowane z wylutu czy też nie, to jeśli już jakimś cudem działają i tak zwykle 10-20% z nich bywa uszkodzonych.
Przypadek, nie sądzę  :P
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.02.10, 11:53:34 »
W przypadku braku acetonu można od żony lub kochanki pożyczyć zmywacz do paznokci, większość z nich jest robiona na bazie acetonu.

Oj, nie jesteś na bieżąco z trendami ;)
Praktycznie wszystkie zmywacze do paznokci są obecnie bezacetonowe.
Ja raz na jakiś czas kupuję na wiadomym polskim portalu aceton wraz z izopropanolem i ewentualnie inną chemią w litrowych opakowaniach, przychodzi zgrabna paczka z darmową dostawą i mam zapas na około rok.

No i przez Was pewnie będę w weekend smarował acetonem wszystkie scalaki z Ali... :>

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #5 dnia: 2022.02.10, 13:08:36 »
No i przez Was pewnie będę w weekend smarował acetonem wszystkie scalaki z Ali... :>

Pierwsza zasada informatyki - "Działa? Nie ruszaj!"  :D

Najbezpieczniej jest kupować procesory NMOS, zakup innego deklarowanego procesora niż Zilog dodatkowo zwiększa szanse na dostanie autentyka. Nie spotkałem malowanki z logo Sharp, SGS/ST, GoldStar czy Nec. Jeśli potrzebujemy procesor CMOS, to te z zegarem 6MHz też raczej nie są podróbkami. Ryzyko się zwiększa wraz z gwarantowaną częstotliwością pracy, ryzyko pojawia się dla procesorów 8MHz, mocno rośnie dla 10MHz i prawie pewny fake dla 20MHz. Związane jest to z faktem, że tylko Zilog robił CMOS z wyższymi zegarami, SGS/ST to zdaje się był max. 6MHz, Nec i Toshiba 8MHz, a CMOS Sharp to jednorożec i był produkowany do częstotliwości 4MHz (pewnie w oryginalnym oznaczeniu byłby więcej wart niż taka malowanka na 20MHz).

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #6 dnia: 2022.02.10, 14:00:27 »
Pierwsza zasada informatyki - "Działa? Nie ruszaj!"  :D

No to żyjemy w innych światach, bo jako informatyk umarłbym z głodu.
W moim światku obowiązuje zasada, że software wymaga stałych modyfikacji :)

Cytuj
prawie pewny fake dla 20MHz

Nie wytrzymałem i sprawdziłem wszystkie Z80, jakie kupowałem na Ali. Mam tam Z80 na różne prędkości (również 20 MHz) oraz Sharpy. Tarłem acetonem i nie udało mi się nic osiągnąć.
Chyba to dobrze, nie?...;)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #7 dnia: 2022.02.10, 15:08:28 »
Od roku to jest już porażka, więc możesz mówić o wielkim szczęściu.

Przykład z dziś, odebrałem paczkę i... niby ta sama data produkcji 1205, ten sam kod E7, ale różne obudowy. Dalej to już jest tylko śmieszniej.  Oznaczenie wskazuje, że jest to co chciałem kupić (Z84C4010PEC) więc jest to SIO/0, ale poniżej nagle układ transmisji szeregowej staje się procesorem... Ma ktoś pomysł jak to sprawdzić, bez uszkodzeń?  :D
Do sprzedawcy poszła 1 gwiazdka i żądanie zwrotu kasy.

Dopisek: Aceton tego nie ruszył, technologia malowanek została ulepszona.
« Ostatnia zmiana: 2022.02.10, 15:15:03 wysłana przez tapy »

pear

  • *****
  • Wiadomości: 5509
  • Miejsce pobytu:
    Będzin
  • Z80 only
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #8 dnia: 2022.02.10, 15:16:44 »
Można omomierzem porównać rezystancje na końcówkach zasilania na początek.
Zwłaszcza, że Zilog zasilanie ma na środku układu, a nie po przekątnej.
ZX/Enterprise/CPC/Robotron/C128D

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #9 dnia: 2022.02.10, 16:02:10 »
Omomierz i test diody, na wiele się nie zdało.
Pozostała mi jazda po bandzie, ograniczenie prądowe i do gotowego układu. Są to SIO w CMOS, jeszcze nie sprawdzałem która wersja, bo te różnią się wyprowadzeniami portu B, oba sprawne o nieokreślonym maksymalnym zegarze pracy.
Na zdjęciu dopiero widać, że aceton jednak trochę ruszył powłokę. Cóż, trzeba szukać pozytywów, dzięki temu stałem się posiadaczem komputera dual-core ;D

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #10 dnia: 2022.02.10, 19:13:16 »
Ano groźnie wygląda ten Easy Z80. W swoich zasobach mam jeszcze taki egzemplarz jak "złoty" Z80.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #11 dnia: 2022.02.11, 01:05:10 »
Nie wytrzymałem i sprawdziłem wszystkie Z80, jakie kupowałem na Ali. Mam tam Z80 na różne prędkości (również 20 MHz) oraz Sharpy. Tarłem acetonem i nie udało mi się nic osiągnąć.
Chyba to dobrze, nie?...;)

Chyba że też piaskują/skiełkują front układu przed laserowym wydrukiem by na zmywacz/aceton nie wykryć  :P

Gdybym podrabiał układy scalone to bym pewnie tak zrobił, po tym procesie uzyskujemy ładny mat i można palić laserem dowolnie 8)
A jeśli trzeba na połysk to albo bezbarwny lakier (co może być wykrywalne) lub polerowanie...
Oczywiście to tylko taka moja fantazja, bo sumienie by mi na coś takiego nie pozwoliło  :-[
« Ostatnia zmiana: 2022.02.11, 01:14:10 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #12 dnia: 2022.02.23, 17:31:09 »
Niestety muszę odwołać to co wcześniej mówiłem, poziom chińskiej weny artystycznej przekroczył już poziom mułu i zaczęli już "odświeżać" 4MHz procesory w NMOS. Poniżej przykład którego najmniej się spodziewałem, procesory Sharp...

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #13 dnia: 2022.02.23, 22:24:03 »
Tak to wygląda od dosyć dawna przecież ?
Kolega jest zdziwony ? Widać niedawno w retro  branży ;) Kupiło sie tanio to ma się drogo ;) Zawsze można poobcinać nóżki , wywiercić dziurę i sprzedać jako breloczki... ;)
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: Fake chips
« Odpowiedź #14 dnia: 2022.02.24, 00:11:37 »
Procesory Z80 to dość nowy trend, do 2021 nie zdarzało mi się kupować CPU malowanych, no chyba że na wysokie częstotliwości - 20MHz. To, że podrabiali rzadkie/poszukiwane układy to była od dawna normą, ale te powszechnie dostępne i tanie omijała ta moda. Obecnie jest już ciężko kupić coś nie będącego malowanką. Te zaprezentowane powyżej, to już jest jakiś absurd, bo przemalowali układy NMOS Sharp na NMOS Sharp o tej samej częstotliwości (znalezienie Sharpa na 2,5MHz graniczy z cudem, więc ta opcja odpada). Jedyny plus, że Ali zawsze zwraca kasę gdy się to udowodni, ja jestem "szczęśliwym" posiadaczem działającej (tak, są one sprawne) pisanki i kolejny raz kupuję ten sam towar od innego sprzedawcy, aż trafię na oryginalne oznaczenia. Marnuję tylko swój czas i narażam "uczciwych" sprzedawców na stratę towaru i pokrycie kosztów przesyłki. Nigdy nie odpuszczam absolwentom akademii sztuk pięknych, nawet 1zł.