Autor Wątek: Wgrywanie z plików .wav, .mp3, .tap, .tzx  (Przeczytany 892 razy)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Wgrywanie z plików .wav, .mp3, .tap, .tzx
« dnia: 2022.04.17, 17:16:40 »
Dziś naszła mnie nostalgia i odpaliłem klona ZX Spectrum podłączając go do karty dźwiękowej w retro PC aby wgrywać gry z plików .tap i .tzx
Zależało mi na pasku postępu wgrywania więc wrzuciłem pluginy in_tzx i in_tap do Winamp. Na pierwszy ogień poszedł plik .tzx zrobiony programem z802tzx. Niestety nie udało mi się wgrać pliku mimo iż próbowałem ustawić różne poziomy głośności w mikserze Windows (w Winamp wyłączyłem sterownie głośnością). Obie wtyczki źle pokazują pozostały czas do końca wgrywania. Tylko wtyczka .tap radzi sobie z plikami .tap
Na drugi ogień poszedł emulator ZXMAK2 bo ma pasek postępu wgrywania. Niestety, bardzo mocno obciąża procesor w moim retro PC przez co cały system "muli"
Na trzeci ogień poszedł emulator Spectaculator 8.0 - bez problemu wgrywa z plików .tap czy .tzx
Na czwarty ogień poszedł program Tapir 1.0 - bez problemu wgrywa z plików .tap czy .tzx
Na piąty ogień poszedł Winamp + pliki .mp3 zrobione z plików .wav wygenerowanych programem Tapir i konwertowanych do .mp3 w Sony Sound Forge - bez problemu wgrywa.

Wnioski. Wtyczki do Winamp są do du.y. Najlepszy jest Tapir lub Spectaculator. Zauważyłem w tych programach iż przy wgrywaniu sygnał pilota (czerwono/niebieskie paski) przesuwają się powoli i wgrywanie działa OK, natomiast w Winamp z wtyczkami in_tzx, in_tap bardzo szybko i jest problem z wgrywaniem.

Aha i bardzo ważny wniosek nr. 2 - Spectaculator i Tapir działają bez problemu zarówno w starym retro PC jak i nowym komputerze :-)
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники