Autor Wątek: ZX Uno  (Przeczytany 84488 razy)

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #210 dnia: 2023.06.04, 01:28:38 »
Niestety nie znam specyfiki ZX-Uno GO+ bo tego ustrojstwa jeszcze nie popełniłem, ale mam nieodparte wrażenie że Twoje działania w okolicach obwodu generowania obrazu są nieco mało metodyczne, żeby nie powiedzieć chaotyczne. ;)

Sprawdziłeś czy wtórniki emiterowe na T2, T3 i T4 dla RGB działają poprawnie bez podłączenia do TV z wlutowanymi rezystorami 75 Ohm do masy przy złączu DIN w teście oscyloskopem powinno być w piku około 0.6-1V ?
Jeśli nie to tam jest jakiś problem, tranzystory nie takie jak być powinny albo uszkodzone, generalnie należy doprowadzić by sygnał miał opisaną wcześniej amplitudę.

Sprawdziłeś czy masz kondensatory we wtyku SCART na liniach RGB ? To może mieć znaczenie w celu dalszego postępowania.

Następnie podłączenie z wlutowanymi rezystorami do TV i kontrola oscyloskopem poziomów napięć na liniach RGB.

Trudno jest podpowiadać komuś kto robi tylko wybiórczo-przypadkowe testy i pomiary. :-X
« Ostatnia zmiana: 2023.06.04, 01:53:39 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #211 dnia: 2023.06.04, 04:42:10 »
Hmm, wczoraj składałem kolejne Uno 2 MB. Nie wiem czy wsad od Uno Go+  sie różni ale Uno 2MB  po zaprogramowaniu startuje w trybie VGA i trzeba je ręcznie przełączyć na RGB klawiszem ScrollLock. Do tego, jak pisałem, ten allegrowy kabel ma we wtyczce dodatkowe kondensatory i rezystory które mogą sprawić problem a w przypadku UNO są zbędne.  Rozbierz wtyczkę i przelutuj brązowy kabel bezpośrednio do 16 pinu SCART a nie tak jak jest we wtyczce, przez rezystor 180 R .Ten rezystor usuń. A brązowy ma być po prawej, czyli żółty, fioletowy, brązowy. I to prawdopodobnie tyle wystarczy żeby mieć normalny obraz w RGB. Choć te kondensatory i rezystory też bym usunął i dał sygnały bezpośrednio .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #212 dnia: 2023.06.04, 09:31:21 »
Niestety nie znam specyfiki ZX-Uno GO+ bo tego ustrojstwa jeszcze nie popełniłem, ale mam nieodparte wrażenie że Twoje działania w okolicach obwodu generowania obrazu są nieco mało metodyczne, żeby nie powiedzieć chaotyczne. ;)

Jak już pisałem wcześniej, wyszedłem z założenia, że mam do czynienia z dwiema niezależnymi awariami i teraz próbuję zdiagnozować pierwszą z nich, czyli kwestię niestabilności generatora i zaobserwowanego wpływu rezonatora PAL na działanie układu (także w trybie NTSC). Wydaje mi się mało prawdopodobne, aby wtórniki albo kondensatory w kablu (sprawdzonym z innymi konstrukcjami wykorzystującymi AD724) mogły coś tutaj mieszać, chociaż oczywiście mogę się mylić.

Tym bardziej, że:
  • Ustaliłem, że za wtórnikami znajduje się sygnał, zarówno podpinając tam telewizor jak i oscyloskop.
  • Podczas wczorajszych eksperymentów odkryłem, że linia zielona ma wątpliwy kontakt na gniazdku. Jeszcze dokładniej sprawdzę czy wtyczka faktycznie nie kontaktuje, ale jeśli to się potwierdzi, to powinno to tłumaczyć brak normalnego obrazu w trybie RGB, ale nijak nie tłumaczy niestabilności generatora i przesyconych kolorów w trybie PAL.

Hmm, wczoraj składałem kolejne Uno 2 MB. Nie wiem czy wsad od Uno Go+  sie różni ale Uno 2MB

Eksperymenty zaczynałem ze starym wsadem do Uno+ z Githuba. Potem w ramach eksperymentu wrzuciłem ten sam wsad, którego używam z Uno 2M - działa na zupełnie normalnie, oczywiście pomijając opisywane problemy, które jednak najwyraźniej nie są zależne od wsadu.

Cytuj
po zaprogramowaniu startuje w trybie VGA i trzeba je ręcznie przełączyć na RGB klawiszem ScrollLock.

Tak, oczywiście jestem tego całkowicie świadom. Po pierwszym uruchomieniu musiałem włączyć odpowiedni tryb ScrollLockiem, potem już ustawiłem sobie PAL (lub NTSC) w ustawieniach BIOS-a. Wszystkie opisywane problemy dotyczą właśnie tego ustawienia.


Cytuj
Do tego, jak pisałem, ten allegrowy kabel ma we wtyczce dodatkowe kondensatory i rezystory które mogą sprawić problem a w przypadku UNO są zbędne.  Rozbierz wtyczkę i przelutuj brązowy kabel bezpośrednio do 16 pinu SCART a nie tak jak jest we wtyczce, przez rezystor 180 R .Ten rezystor usuń. A brązowy ma być po prawej, czyli żółty, fioletowy, brązowy. I to prawdopodobnie tyle wystarczy żeby mieć normalny obraz w RGB. Choć te kondensatory i rezystory też bym usunął i dał sygnały bezpośrednio .

Jak wspomniałem, mam zamiar to zrobić trochę w dalszej kolejności. Na razie postanowiłem spróbować uporać się z innym problemem - niestabilnością generatora/obrazu w generatorze obrazu kompozytowego. Nie wydaje mi się bardzo prawdopodobne, żeby za to mogły odpowiadać kondensatory we wtyczce SCART. Prawdę mówiąc zresztą wolałbym zamówić sobie drugi kabel zanim zacznę eksperymenty na (w tej chwili jedynym) kablu, którego używam także z Sizifem. Tym bardziej, że wczoraj zauważyłem inną potencjalną przyczynę - wątpliwy kontakt linii zielonej na gniazdku. Byłbym wdzięczny za potwierdzenie/zaprzeczenie, że brak sygnału na tej linii faktycznie może powodować obserwowany objaw - ciemny obraz.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #213 dnia: 2023.06.04, 09:51:04 »
Dobra, no to sorry. Prosiłeś o pomoc. Doradziłem ci co zrobić i gdzie masz najprawdopodobniej  problem . Wolisz mnożyć teorie ? Twoja sprawa . Co do stabilności 724 , daj tam zamiast kondensatora , trymer 30 pF i wpięty z nim równolegle rezystor 4,7M . Wtedy kręcąc trymerkiem obserwuj aż composite zaskoczy. Ale zrobisz jak uważasz. Bo co ja sie tam znam, przecież tych Sizifów i Uno zrobiłem tylko kilkadziesiąt sztuk....
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #214 dnia: 2023.06.04, 10:23:27 »
Ok, spróbuję za chwilę zrobić przeróbkę kabla. Czy po usunięciu rezystorów i kondensatorów z linii RGB kabel będzie nadal kompatybilny z Sizifem?
Mam też jeszcze jedno pytanie: polecasz usunąć rezystor z pinu 16 i podłaczyć do niego bezpośrednio linię 5V. Czy przypadkiem ten rezystor nie jest tam celowo, ponieważ razem z rezystorem wewnątrz telewizora ma tworzyć dzielnik napięcia tworzący 3V? Specyfikacja SCART nie mówiła przypadkiem, że RGB jest aktywne jeśli tam pojawi się napięcie w zakresie 1-3V?

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #215 dnia: 2023.06.04, 10:32:20 »
W teori tak.W praktyce bywa różnie. W zasadzie to możesz najpierw puścić te 5 volt przez ten rezystor 180 Ohm, tylko mu odlutuj noge od 8 pinu SCART i TV na RGB przełącz ręcznie. Czyli, brązowy, przez rezystor tylko do 16 pinu SCART. Jak nie zaskoczy to zmniejsz rezystor.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #216 dnia: 2023.06.04, 10:55:26 »
Ok, przerobiłem kabel usuwając kondensatory i rezystory na liniach RGB. Rezystor do pinu 16 na razie zostawiłem.
Faktycznie, miałeś rację - główny problem z RGB został rozwiązany, mam obraz na w trybie RGB.
Okazało się, że też jednak miałem rację co do dwóch kwestii. Po pierwsze problem z niestabilnością AD724 jest niezwiązany z problemem z RGB. Generator nie jest stabilny, co ma wpływ na wyjście na kompozytowe. Linia zielona w gniazdku także nie kontaktuje, jednak nie ma to tak diametralnego wpływu jak sądziłem - trzeba chwilę ruszać wtyczką, żeby znaleźć odpowiedni punkt kontaktu. W przeciwnym razie obraz staje się fioletowy. Chyba nie musze tłumaczyć, że jest to dość irytujące i niezbyt stabilne. :/ Jest jakieś lekarstwo poza wymianą wtyczki? Widzę, że kontakty są dostępne od tyłu.

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #217 dnia: 2023.06.04, 11:08:17 »
No jest nie związany bo RGB jest brane sprzed wejść AD724, wystarczy na schemat popatrzeć....

Sygnały RGB i CSYNC masz z Xilinxa, przez rezystory i kondensatory do Mini DIN. Coś tam masz pewnie niedolutowane w torze G . Lupa , miernik i szukać. Dużo tam nie ma...
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #218 dnia: 2023.06.04, 15:30:30 »
Cytuj
Wydaje mi się mało prawdopodobne, aby wtórniki albo kondensatory w kablu (sprawdzonym z innymi konstrukcjami wykorzystującymi AD724) mogły coś tutaj mieszać, chociaż oczywiście mogę się mylić.

A jednak wtórniki na RGB nie działały poprawnie bo w kablu były kondensatory o których już ze dwa razy wcześniej Ci pisałem. :)
No i generalnie te wtórniki nie są w kablu tylko na płycie komputerka z jedną różnicą co do innych konstrukcji polegającą na braku rezystorów w emiterach tranzystorów co powoduje problem w kablu z kondensatorami.
W przypadku kabla bez kondensatorów emitery dociągane są tam do masy przez rezystory 75 Ohm które zwykle są na wejściach TV.

Co do problemu z CVideo na AD724 to po prostu podstaw inny kwarc 4,43 (najlepiej z innej partii i firmy) oraz trymer zamiast C1 jak pisał wcześniej kol. Zaxon.
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #219 dnia: 2023.06.04, 18:48:30 »
A jednak wtórniki na RGB nie działały poprawnie bo w kablu były kondensatory o których już ze dwa razy wcześniej Ci pisałem. :)
No i generalnie te wtórniki nie są w kablu tylko na płycie komputerka z jedną różnicą co do innych konstrukcji polegającą na braku rezystorów w emiterach tranzystorów co powoduje problem w kablu z kondensatorami.
W przypadku kabla bez kondensatorów emitery dociągane są tam do masy przez rezystory 75 Ohm które zwykle są na wejściach TV.

Ok. Przyznaję, że nie zrozumiałem o co chodzi. Założyłem, że sugerujesz uszkodzenie któregoż z elementów tych wtórników. A to wykluczyłem podłączając je do wejścia kompozytowego i widząc na nim monochromatyczny obraz. Tam przecież faktycznie nie było żadnego kondensatora po drodze, więc wtedy wtórnik miał szansę zadziałać poprawnie.
Co do problemu z gniazdkiem to faktycznie winę ponosił któryś z lutów. Wstępnie to wykluczyłem, bo po wizualnej inspekcji wyglądały w porządku, założyłem więc problem z gniazdkiem. Jednak ich poprawienie rozwiązało problem.


Cytuj
Co do problemu z CVideo na AD724 to po prostu podstaw inny kwarc 4,43 (najlepiej z innej partii i firmy) oraz trymer zamiast C1 jak pisał wcześniej kol. Zaxon.

Niestety w tej chwili mam tylko pewną ilość kwarców 4,43 MHz z tej samej serii, w wersji THT. Próbowałem z kilkoma i wszystkie zachowują się tak samo.
I tak generalnie ten kwarc jest tam zamocowany tymczasowo, bo w tej chwili idzie do mnie przesyłka z kwarcami w wersji SMD. Mam nadzieję, że te będą się zachowywać lepiej.
Co do trymera, to wczoraj przetestowałem już cały zestaw kondensatorów o różnych wartościach: od 4,7pF do 27pF. Coś powyżej 20pF jakość obrazu znacząco się pogorszyła - nie było koloru i był on poszarpany. Przy niższych wartościach zmieniałem kondensatory z małych krokach - co 1-3pF. W zależności od posiadanej wartości - siłą rzeczy i tak przecież nie byłbym w stanie precyzyjnie odwzorować wartości ustawionej na trymerze.
Jeśli nowy kwarc nie pomoże, to pewnie spróbuję wymienić AD724 - może trafiła mi się jakaś felerna sztuka.

W każdym razie wielkie dzięki za pomoc (i cierpliwość). Komputerek na chwilę obecną jest przynajmniej używalny w takim stanie, w jakim jest obecnie. Z sygnału kompozytowego pewnie nie będę korzystał, ale skoro już tam jest, to wolałbym aby zachowywał się poprawnie. ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4689
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #220 dnia: 2023.06.04, 19:03:56 »
Kwarc raczej nie pomoże. Po prostu to composite out trzeba zrobić tak jak powinno być  zrobione  (z pewną tolerancja i możliwościa regulacji) a nie tak jak autor sobie wymyślił, na sztywno .  AD 724 to są  jednak scalaki wiejące stęchlizną , robione w kilkunastu wersjach, prawdopodobnie też podrabiane. Zresztą, po co to composite out ? Oprócz satysfakcji ? No ale kto co lubi ;) W końcu to hobby.  :D A te Uno to całkiem fajne maszynki.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #221 dnia: 2023.06.05, 00:08:55 »
W zasadzie jak się dobrze zestroi AD72* to działa to w miarę poprawnie i nie wymaga już potem poprawek.
Tak znam kilka wersji tego scalaka, bywają w nich problemy z oscylatorem, bo dość ostro stroi się kolor i nie z każdym kwarcem działają poprawnie dlatego dajemy megowy rezystor równolegle do niego.
Co do alternatyw to znam jedynie enkodery Motoroli ale to jeszcze większy i starszy badziew do tego potrzebuje 12V i najlepiej/opcjonalnie linię opóźniającą dla lepszego efektu o National'u nie wspomnę, no i różne enkodery od Sony CXA jakie są stosowane w Amigach, MSX i PSX, jednak co do ich jakości nie mam wyrobionego zdania ale możliwe że z tego wszystkiego to najciekawszy wybór jednak bywają dość kłopotliwe w zdobyciu. :)

A Twoim zdaniem @Zaxon jakie enkodery PAL/NTSC są warte uwagi w nowych konstrukcjach klonów ?

Co do Uno to fajny projekt, popełniłem co prawda tylko 2M i poza upierdliwym przygotowaniem kart do niego (chyba że masz gotowca) to całkiem spoko sprzęcik, jednak ma niezabezpieczone piny FPGA wyprowadzone bezpośrednio na Joye co może się kiedyś źle skończyć dla nieostrożnego użytkownika ;)
 
« Ostatnia zmiana: 2023.06.05, 00:42:40 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #222 dnia: 2023.06.05, 09:33:08 »
Co do Uno to fajny projekt, popełniłem co prawda tylko 2M i poza upierdliwym przygotowaniem kart do niego (chyba że masz gotowca) to całkiem spoko sprzęcik, jednak ma niezabezpieczone piny FPGA wyprowadzone bezpośrednio na Joye co może się kiedyś źle skończyć dla nieostrożnego użytkownika ;)

Jaką nieostrożność masz na myśli? Podpinanie joysticka/pada podczas pracy urządzenia, czy samo dotknięcie odsłoniętych pinów może się potencjalnie źle skończyć? Generalnie nie korzystam zbyt często z tego złącza, może faktycznie dobrym pomysłem byłoby wydrukowanie jakichś zaślepek zabezpieczających te gniazda?

Jeszcze co do ZX-Uno mam kilka pytań:
  • Czy mogę wymienić flash w tej klasycznej wersji na W25Q128? Jeśli tak, to jaki wsad należy wtedy wgrać? Zakładam, że będzie musiał on uwzględniać fakt posiadania mniejszej pamięci RAM. Dobrze rozumiem, że plik FLASH16MB-RESOURCES-512KB-INT-20220622.7z z retrowiki jest tym, czego szukam?
  • Dlaczego w ostatnim release na retrowiki zawartość karty pamięci została podzielona na dwa nośniki: 4GB i 16GB? Czyżby ZX-Uno nie radziło sobie z obsługą kart 32GB i nie dało się upchnąć wszystkie na jednej, większej karcie? Rozumiem, że niektóre core'y mogą wymagać np. specyficznego systemu plików albo układu katalogów, jednak z tego co widzę teraz na różne karty trafiła zawartość, która niegdyś znajdowała się na jednej.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #223 dnia: 2023.06.05, 12:59:52 »
W ZX Uno piny z FPGA wiszą wprost na gniazdku DB9 do Joya baz jakiegokolwiek zabezpieczenia ESD czyli jest szansa uwalenia tego ładunkiem statycznym dotykając naładowanym palcem lub wkładając naelektryzowanego Joya w warunkach niskiej wilgotności np po zdjęciu wełnianego swetra.
Niby piny FPGA powinny mieć jakieś zabezpieczenie w strukturze ale to tylko kwestia odpowiednio dużego ładunku, a lepiej już ubić scalak zabezpieczający niż kosztowne FPGA ;)

W Sizifie 512 rev.D1 było to rozwiązanie na 2 układach IP4220CZ6 (PDF w załączniku), ale można by to też w zasadzie zrobić na zwykłych diodach albo transilach.
Zawsze to pewniejsze niż brak czegokolwiek na tym wejściu.


« Ostatnia zmiana: 2023.06.05, 14:08:31 wysłana przez damik »
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

Gryzor

  • *****
  • Wiadomości: 2009
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Uno
« Odpowiedź #224 dnia: 2023.06.06, 17:20:48 »
Czesc Core wymaga FAT16, wiec jest sens podzielic SD na dwa obrazy FAT16/FAT32. Wielkosc Flash nie jest juz tak istotna od kiedy mozna ladowac Core z karty. Wsad mozna sobie samemu edytowac za pomoca programu:
https://kounch.github.io/zx123_tool/en/index.html
Przy flashowaniu trzeba uwazac na firmware i podstawowy Spectrum core - bez tego Uno nie da sie konfigurowac.
W starym UNO, zawsze lepiej najpierw uaktualnic firmware, dopiero potem cala reszte.