Autor Wątek: ZX Spectrum 48 k od 100 lat nieodpalany.  (Przeczytany 2399 razy)

^ToM^

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    PL
ZX Spectrum 48 k od 100 lat nieodpalany.
« dnia: 2022.01.31, 19:16:56 »
Cześć,
Takiego wygrzebałem w śmieciach. Po wyczyszczeniu obudowy wygląda przyzwoicie. PCB bez korozji i widocznych uszkodzeń.
Nie mam zasilacza ale coś dopasuję. Z tego co sprawdziłem omomierzem to masa jest na środkowym pinie. Jakby typowo dla urządzeń z lat 80 siątych ale nietypowo na dzisiejsze  czasy. Jakiego typu był oryginał? Stabilizowany czy niestabilizowany?
Na co zwrócić uwagę zanim włączę go do zasilacza i do sieci? Coś ekstra sprawdzić?
Elektrolity wyglądają dobrze ale może je sprawdzę profilaktycznie.
PCB jest w rewizji 4A. Nie wiem czy to dobra wersja?

Maryjan

  • *****
  • Wiadomości: 6666
  • Miejsce pobytu:
    Skarżysko-Kam.
  • Scotch whiskey and West Highland Terrier
Odp: ZX Spectrum 48 k od 100 lat nieodpalany.
« Odpowiedź #1 dnia: 2022.01.31, 20:03:19 »
Zanim podłączy się ją do jakiegokolwiek zasilacza, powinno się sprawdzić, czy nie ma zwarcia na zasilaniu komputera.
Newralgiczne jest napięcie -5V. Bez tego dolny ram 4116 może ulec uszkodzeniu.

Proponuję ściągnąć sobie schemat do danej rewizji płyty, co znacznie powinno usprawnić pracę nad uruchomieniem.

Jeśli komputer był długo nie uruchamiany, kondensatory elektrolityczne mogą być już nie zbyt wydajne.
Może też być tak, że płyta uruchomi się wyświetlając cuda na ekranie, po czym po kolejnym uruchomieniu - którymś tam - może zacząć wyświetlać obraz poprawny. Wskazuje to na wyschnięte kondensatory elektrolityczne.

Jeśli to, co napisałem jest niezbyt zrozumiałe, to proponuję powierzyć komuś tą płytę do uruchomienia.
Oszczędzi się wtedy nerwów oraz kosztów.
 
"Co miałem powiedzieć - przeczytałem..." Nikodem Dyzma

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 806
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: ZX Spectrum 48 k od 100 lat nieodpalany.
« Odpowiedź #2 dnia: 2022.01.31, 21:20:09 »
Wrzuć zdjęcie płyty. Jeśli jakimś cudem masz układy dolnego RAMu (4116, czyli te wymagające trzech napięć: +5, -5, +12) w podstawkach, to przed pierwszym uruchomieniem je wyjmij i zacznij od zmierzenia napięć. W oryginale zasilacz był niestabilizowany, ale stabilizowany też nie zaszkodzi. Jak widzisz w środku jest stabilizator.

^ToM^

  • *
  • Wiadomości: 3
  • Miejsce pobytu:
    PL
Odp: ZX Spectrum 48 k od 100 lat nieodpalany.
« Odpowiedź #3 dnia: 2022.02.01, 21:12:15 »
No, RAM właśnie taki.
Podstawek nie ma. Muszę zatem wszystko posprawdzać na tip-top zanim włączę zasilanie.
Sprawdzę elektrolity, wymienię 7805.

PABB

  • *****
  • Wiadomości: 1098
  • Miejsce pobytu:
    Bielsko-Biała
Odp: ZX Spectrum 48 k od 100 lat nieodpalany.
« Odpowiedź #4 dnia: 2022.02.02, 19:06:56 »