Autor Wątek: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie  (Przeczytany 4038 razy)

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« dnia: 2021.11.01, 15:47:53 »
Pytanie: czy ktoś z was używa Flash Floppy na goteku dla tego komputera i czy mógłby mi przesłać pliki konfiguracyjne? Nie radzę sobie z otrzymaniem systemu CP/M ani żadnego pliku wczytanego do gotka opartego na Flash Floppy dla PCW...Dziękuję I pomyślałem, że potrzebna jest jakaś konfiguracja: mam dwa pliki FF.CFG & IMG.CFG (w folderze: example) w katalogu głównym i na zewnątrz oraz CP/M na sformatowanym pendrive do odtworzenia plików z rozszerzeniem HFE - to nie działa za każdym razem. Także próby z plikami DSK spełzają na niczym...
Jaką macie wersję Flash Floppy ? Moja jest 3.29 (ostatnia stabilna)
Czy mógłbym się dowiedzieć jak zakładacie zworki na goteku (mam zwarte piny MO i S0 lub alternatywnie S1)? :) :) :)
Proszę o kilka plików, które od razu włożę na czysty pendrive - żeby PCW wystartowało... najlepiej jeśli plik jest plikiem systemowym, czyli C/PM. Jaki jest twój format: czy DSK czy HFE i czy są jakieś dodatkowe pliki konfiguracyjne na pendrive, czy nie (czy są niepotrzebne?)? Czy po prostu komputer czyta DSK bez plików konfiguracyjnych ?
Mój gotek oparty jest na kontrolerze STM 32 i ma moda z rezystorem 1 kOM:
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Hardware-Mods#motor-signal
Dzięki za szybką pomoc.
P.S. Jak wgrać plik CP/M by startował od razu po włączeniu komputera PCW bez inicjowania go przyciskiem obrotowym (bez wciskania tego przycisku) ?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.11.01, 17:27:58 »
U mnie to działało na domyślnej konfiguracji, więc raczej masz jakiś problem z podłączeniem. Odłącz stację, podłącz samego Goteka tam gdzie była podłączona pierwsza stacja. Wybierz obraz z systemem i powinien się bootować.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.11.01, 17:32:34 »
Co znaczy domyślna konfiguracja ?
Podłączam w ten sposób oba swoje goteki na STM32 i drugi nowszy na ARTERA (kontroler) i nie ma efektu, nie wiem czy to jest spowodowane, zworki mam MO i S0 zwarte ???
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.11.01, 17:39:27 »
Żeby tak choć otrzymać , pozyskać działające na 100% pliki systemu CP/M od kogoś...no może mam coś skopany gotek, ale nie wygląda , obsługa, wybieranie soft są w porządku...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #4 dnia: 2021.11.01, 17:44:00 »
Domyślna, tzn. ściągnąłem flashfloppy, wypakowałem pliki z archiwum i wrzuciłem na pena konfiguracyjne. No dobra - coś tam w sprawie OLED poprawiałem, bo rozdzielczość była nie taka.

Linki do softu na PCW podawał choćby damik, ja zresztą też - zajrzyj do Amstradowych wątków.

A jak masz podłączonego Goteka? Jakaś przejściówka? Na pewno właściwa?

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #5 dnia: 2021.11.01, 17:53:17 »
To mówisz z np. ver.3.29 FF trzeba wypakować te pliki konfiguracji (z folderu examples) i wrzucić je na katalog główny pendrive ? i powinno grać ?
Goteka łączę taśmą , tą przejściówką na 26 pin, do gniazda A: w Schneiderze PCW Tak właściwa bo na początku jeszcze mi czasami działał czasami nie, teraz już dwa dni nie mam reakcji...
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #6 dnia: 2021.11.01, 18:36:10 »
Jeśli raz działa a raz nie to ewidentnie jakiś problem ze stykiem na wtyku/gnieździe przejściówki.
Może taśma się utleniła w złączu lub coś przywiera, może warto zrobić nową przejściówkę.
Czasem pomocny w takich przypadkach okazuje się pośliniony palec "serwisowy"  ;D
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #7 dnia: 2021.11.01, 18:46:01 »
@Damik, mam dwie taśmy pod ręką, swoją i kolegi, nie wiem co jest nie tak , ale to raczej kłopot z czymś innym...
Czy dobrze wnioskowałem o dołączeniu tych plików FF i CFG wypakowanych z oprogramowania FF , mnie to jeszcze sporadycznie chodziło na FF 3.28 przed dwoma dniami, dziś już za cholerę.
Komputer też sprawny, bowiem mam pod ręką stację A i dyskietkę z systemem i ładuje bez problemu. Jakbyś mógł podesłać swój chodzący CP/M (plik DSK lub HFE) byłbym wdzięczny , ja stosuję z tej strony niżej bez szans...
http://ftp.nvg.ntnu.no/pub/cpc/pcw/
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #8 dnia: 2021.11.01, 18:55:01 »
Do mojego PCW się tak szybko nie dokopię, bo mam go w odległej lokalizacji w stanie oryginalnym a ostatnio zaglądałem do niego dość dawno i wszelkie jego przeróbki są też w bliżej nieokreślonych miejscach. ::)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #9 dnia: 2021.11.01, 19:14:56 »
OKi - komputer zajarzył na goteku z ARTERA , ciekawe na jak długo ?!?
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #10 dnia: 2021.11.01, 20:30:08 »
Przychylam się do opinii damika, że masz jakiś problem z przejściówkami/taśmą. Może taśma wchodząc w przejściówkę nie łączy poprawnie - uszkodzone złącze, czy coś w tym stylu?

A soft masz tutaj.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #11 dnia: 2021.11.02, 08:18:27 »
Dzięki za wsparcie - miałem m.in. faktycznie przejściówkę 26 pin odwróconą do góry nogami, a komputer tego jakoś szczególnie nie zgłaszał, teraz wszystko jest OKi - musi być czerwony czy niebieski rządek ten dla oznaczania kierunku właśnie (taśma jest szara ale ma z jednej strony kolorowy pasek) z tej strony co gniazdko zasilania, ja miałem przy próbach odwrotnie , ale sama taśma jest dobra nie uszkodzona...teraz ładnie jarzy, no jeszcze mam problem z STM 32 gotekiem bo ten nie jarzy ale chyba zdejmę z niego moda z rezystorem dla Double step i może wówczas ruszy...
Macie jakieś uwagi to zostawiajcie tutaj , przydadzą się i mnie i innym.
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.

damik

  • Fresh rosin sniffer ;)
  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2426
  • Miejsce pobytu:
    Generalnie Polska, głównie Bytom czasem Bielsko-Biała oraz okolice
  • ZX'owy i nie tylko...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #12 dnia: 2021.11.02, 08:21:25 »
Pochwal się fotką i schematem Twojej przejściówki FDD.
Przyda się dla potomnych  ;)
Wszystkiego po trochu: Schwarz, mydło i powidło... konsole, stare i nieco nowsze komputery oraz akcesoria i duperele.

micza

  • ***
  • Wiadomości: 105
  • Miejsce pobytu:
    Gród Przemysła - POZNAŃ
  • ATARI - Moc za bezcen...
Odp: AMSTRAD PCW 8512 - pytanie
« Odpowiedź #13 dnia: 2021.11.02, 08:50:00 »
Nic szczególnego - samoróbka, bo na ebayu są jakoś beznadziejnie drogie - często wyłamują się zaślepki zamykające złącze, jakoś nie przemyślane technicznie... Jak widać nie mam wcale zaślepki, ale działa, trzyma się...Dodam tylko że pasuje do wszystkich przejść do połączeń z stacjami dyskietek amstrada czyli 3" , także do np. goteka przy moim Schneiderze 6128
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko..."A.M.