Autor Wątek: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.  (Przeczytany 5583 razy)

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Pracuję obecnie nad kilkoma projektami opartymi o magistralę RC2014. Pierwszy w kolejce jest EasyZ80 (z uwagi na możliwość pracy jako SBC) jednak w kolejce czeka też kilka bardziej modularnych rozwiązań. O ile domyślnie takie komputerki korzystają z portu szeregowego w roli terminala, to docelowo chciałbym dodać interfejs w postaci fizycznego monitora i klawiatury.
W kilku ze swoich projektów wykorzystywałem w tym celu TMS9918 oraz 8242. Myślałem, żeby tutaj zrobić coś podobnego i samodzielnie zaprojektować odpowiednią płytkę z interfejsem CRT i klawiatury, może jednak już istnieje takie rozwiązanie zgodne ze standardem RC2014 i nie muszę wyważać otwartych drzwi?
Dobrze by było, gdyby taki interfejs miał już wsparcie np. w RomWBW i nie trzeba było modyfikować BIOS-u. ;)

Druga sprawa to zasilanie. Większość projektów RC2014 z niewiadomych dla mnie powodów wykorzystuje zasilanie 5V bezpośrednio z zasilacza z okrągłą wtyczką. Tutaj bardzo łatwo o pomyłkę i podłączenie np. 9V, co usmaży nam układ. Dlatego w swoich projektach albo stosuję złącze USB/microUSB, albo zasilam układ z 9-12V i właściwe 5V generuję za pomocą stabilizatora/przetwornicy impulsowej, albo zasilam urządzenie bezpośrednio z 220V za pomocą zasilacza impulsowego.
Chciałbym podobne rozwiązanie zastosować też w tych projektach. Może istnieje jakiś backplane, który miałby zintegrowaną przetowrnicę impulsową, pozwalającą bezpiecznie zasilić go z czegokolwiek (jak to ma miejsce np. w Sizif-512). Wiecie o czymś takim?

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #1 dnia: 2023.03.16, 10:26:37 »
chciałbym dodać interfejs w postaci fizycznego monitora i klawiatury.

Jesli chcesz to zrobic w formie terminala, tylko wpietego na stale, to jest kilka rozwiazan, troche na ATMegach, jedno na malym raspberry pi i inne w/g potrzeb jak tam kto sobie zyczy.

Jesli to ma byc np sprzetowa karta graficzna, to mozesz np przeniesc rozwiazanie z zx spectrum czyli czesc ukladu ULA  odpowiadajaca za generowanie obrazu na bazie ktoregos obszaru pamieci w formie CPLD i dolozyc obsluge klawiatury "pozyczajac" np rozwiazanie z Mistera. Najprosciej zaimplementowac klawiature np PS2 przez wlasnie CPLD lub jakis mikrokontroler z ukladem matrycy takim jak np mt8808 lub mt8816. Grafika i klawiatura nie musza byc w tym samym module.

W kilku ze swoich projektów wykorzystywałem w tym celu TMS9918 oraz 8242. Myślałem, żeby tutaj zrobić coś podobnego i samodzielnie zaprojektować odpowiednią płytkę z interfejsem CRT i klawiatury, może jednak już istnieje takie rozwiązanie zgodne ze standardem RC2014 i nie muszę wyważać otwartych drzwi?

Jelsi jako terminal, to tu masz przyklad:
https://rc2014.co.uk/modules/pi-zero-serial-terminal/
Mozesz tez np przerobic ten jako modul do Twojej konstrukcji
https://geoffg.net/terminal.html


Druga sprawa to zasilanie. Większość projektów RC2014 z niewiadomych dla mnie powodów wykorzystuje zasilanie 5V bezpośrednio z zasilacza z okrągłą wtyczką.

Powod jest prosty, wtyczka 2.1 lub 2.5 jest tania i 2A lub 3A zasilacz do LEDow z kitaja tez. Razem w 15stu zlotowkach masz gotowe mocne i stabilne zasilanie. Jesli wolisz 9V i dodatkowe ogrzewanie w postaci 7805 to proszze bardzo.

Tutaj bardzo łatwo o pomyłkę i podłączenie np. 9V, co usmaży nam układ.

Postaraj sie nie pomylic.

Dlatego w swoich projektach albo stosuję złącze USB/microUSB,

Wystarczy na dwa trzy moduly, kiedy zaczeniesz dokladac nowe moduly to mikro USB moze nie wystarczyc.

albo zasilam układ z 9-12V i właściwe 5V generuję za pomocą stabilizatora/przetwornicy impulsowej, albo zasilam urządzenie bezpośrednio z 220V za pomocą zasilacza impulsowego.

Mozna tez podpiac dynamo z wigry 3 :) cokolwiek tam pasuje .

Chciałbym podobne rozwiązanie zastosować też w tych projektach. Może istnieje jakiś backplane, który miałby zintegrowaną przetowrnicę impulsową, pozwalającą bezpiecznie zasilić go z czegokolwiek (jak to ma miejsce np. w Sizif-512). Wiecie o czymś takim?

Kolega KWF stworzyl taki modul zasilacza wlasnie pod taka lub podobna plytke, ale nie moge znalezc projektu nigdzie wiki.

Pozdro.

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #2 dnia: 2023.03.16, 13:09:17 »
Skoro mnie wywołano do tablicy, to takie coś zmajstrowałem kiedyś, ale ze złączem Cobry 2.

Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę udostępnić projekt.

KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #3 dnia: 2023.03.16, 13:19:21 »
Skoro mnie wywołano do tablicy

Bardzo ladnie, 3+

paroos

  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Miejsce pobytu:
    BB
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #4 dnia: 2023.03.16, 16:07:37 »
Mnie tam się podoba, daje 5 ;)
I poproszę o udostępnienie projektu :)
Z80 --> 48K, 48K+, 128K+2/+3, CPC 464/6128, C128D, Canon V-20, Panasonic FS-A1F, Sega SC-1000, NEC PC-6601/PC-8001/PC-8801mkII SR, Sharp MZ-700/MZ-2521, Sharp-X1C, Toshiba Pasopia 7, Sord M5 :)

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #5 dnia: 2023.03.16, 16:47:46 »
Proszę bardzo.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

JLS

  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Miejsce pobytu:
    Gliwice
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #6 dnia: 2023.03.16, 17:50:35 »
Mam terminal zrobiony wg pojektu z linku:
https://hackaday.io/project/159973-z80-mbc2-a-4-ics-homebrew-z80-computer/log/157603-uterm-preview-a-vt100-terminal-for-the-z80-mbc2
Co prawda jest on  przeznaczony do Z80-MBC2, ale bez problemu mozna go podłączyć do RC2014.
I jeszcze może zasilać RC2014.
Na monitorze VGA tekst wyświetlany jest w kolorze zielonym.
Klawiatura to zwykła od PC typ PS2, lub korzystając z  konwertera  USB/PS2 można podłączyć  taką z USB.

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #7 dnia: 2023.03.16, 19:05:46 »
Dość ciekawą konstrukcją jest wykorzystanie ESP32 i biblioteki FabGL, gotowiec dla RCBus* jest dostępny tu i ja również mam w planach zrobienie czegoś podobnego.

*RCBus to rozszerzona i unowocześniona szyna RC2014™, oraz nazwa nie łamiąca zastrzeżonych znaków towarowych. Nie posługujemy się już określeniem RC2014™ w stosunku do modułów, zestawów nie produkowanych przez twórcę tego standardu. Również nie ma co robić darmowej reklamy wobec mocno ograniczonego i przestarzałego już systemu. Umarł król, niech żyje król!

Atlantis

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Miejsce pobytu:
    Kraków
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #8 dnia: 2023.03.16, 23:14:22 »
Jesli chcesz to zrobic w formie terminala, tylko wpietego na stale, to jest kilka rozwiazan, troche na ATMegach, jedno na malym raspberry pi i inne w/g potrzeb jak tam kto sobie zyczy.

Tak, wiem - to byłoby najprostsze rozwiązanie i faktycznie jest sporo takich projektów do przesyłania danych miedzy UART-em oraz klawiaturą i telewizorem CRT albo monitorem VGA. Jednak prawdę mówiąc nie przepadam za konstrukcjami mieszającymi współczesne mikrokontrolery z komponentami retro. Trochę dziwnie to wygląda, gdy obok starego Z80 albo 6502 pracuje współczesny ARM, który równie dobrze sam mógłby ogarnąć generowanie obrazu i obsługę jakiegoś interpretera BASIC-a. O ile z CPLD/FPGA nie mam problemu, bo tam jednak odtwarzamy oryginalną logikę, to emulowanie tego na dodatkowym CPU stanowi dla mnie jeden krok za daleko. ;)

Cytuj
Jesli to ma byc np sprzetowa karta graficzna, to mozesz np przeniesc rozwiazanie z zx spectrum czyli czesc ukladu ULA  odpowiadajaca za generowanie obrazu na bazie ktoregos obszaru pamieci w formie CPLD

To z kolei dla mnie trochę zbyt duża komplikacja. ma to sens, jeśli celem jest odtworzenie ZX Spectrum. W swoich projektach do tej pory korzystałem z oryginalnych układów z epoki, konkretnie z dwóch konkretnych układów: TMS9918 oraz 8242. Ten pierwszy jest dość popularnym kontrolerem obrazu, używanym chociażby w komputerach MSX. Jego największą zaletą jest to, że nie "marnuje" pamięci systemowej na VRAM - pamieć obrazu znajduje się na zupełnie osobnej magistrali obsługiwanej przez sam układ, a dane są przesyłane przez rejestr w systemowej przestrzeni adresowej. Drugi układ jest kontrolerem klawiatury PS/2, używanym we wczesnych pecetach. Obydwa bardzo łatwo podłącza się do magistrali 8080/Z80. Sam używałem tych układów w moim komputerku na MCY7880.

https://hackaday.io/project/161333-polon-7880

Pomyślałem, że może ktoś już zaprojektował podobny moduł dla systemu RC2014. Jeśli coś takiego nie powstało, to pewnie sam to kiedyś zrobię. Trzeba by też odpowiednio zmodyfikować BIOS. Po pierwsze konieczne będzie dodanie przerwania do obsługi klawiatury, po drugie znaki generowane przez system trzeba będzie kierować do odpowiedniego rejestru TMS9918 zamiast do UART-a.

 i dolozyc obsluge klawiatury "pozyczajac" np rozwiazanie z Mistera. Najprosciej zaimplementowac klawiature np PS2 przez wlasnie CPLD lub jakis mikrokontroler z ukladem matrycy takim jak np mt8808 lub mt8816. Grafika i klawiatura nie musza byc w tym samym module.


Cytuj
Jelsi jako terminal, to tu masz przyklad:
https://rc2014.co.uk/modules/pi-zero-serial-terminal/
Mozesz tez np przerobic ten jako modul do Twojej konstrukcji
https://geoffg.net/terminal.html

Tak, ale to są jednak urządzenia biorące sygnał z UART-a i na jego podstawie generujące obraz oraz w drugą stronę - pobierające znaki z klawiatury PS2/USB i zamieniające je na sygnały szeregowe dla UARTa. Ja myślę o czymś innym - prawdziwej karcie graficznej i prawdziwym kontrolerze klawiatury, siedzących bezpośrednio na magistrali systemowej i obsługiwanych przez BIOS. Dodatkowa zaleta takiego rozwiązania: zwalniamy UART do innych zastosowań.
Nie mówiąc już o tym, że używanie RPi Zero (czyli komputerka o mocy obliczeniowej w okolicach Pentium II/Pentium III) w roli peryferium do ośmiobitowego komputerka na Z80 wydaje mi się nieco absurdalnym pomysłem. ;)


Cytuj
Powod jest prosty, wtyczka 2.1 lub 2.5 jest tania i 2A lub 3A zasilacz do LEDow z kitaja tez. Razem w 15stu zlotowkach masz gotowe mocne i stabilne zasilanie. Jesli wolisz 9V i dodatkowe ogrzewanie w postaci 7805 to proszze bardzo.

Dlatego zwykle stosuję przetwornice impulsowe. Chociaż w kilku swoich projektach z przyczyn historyczno-sentymentalnych zastosowałem stabilizator liniowy na sporym radiatorze. ;)

tapy

  • ***
  • Wiadomości: 223
  • Z80 & CP/M
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #9 dnia: 2023.03.17, 08:52:16 »
Idąc w tym kierunku, to również masz gotowca w postaci modułowego MSX - całość tutaj
Gdzieś również widziałem "prawdziwy" kontroler klawiatury na 8042, na szybko jedynie wpadł mi ten projekt - https://hackaday.io/project/184729-smart-ps2-keyboardmouse-for-rc2014

Rozumiem, że używanie współczesnych komponentów może się kłócić z wyobrażeniem retro, ale od tego się nie ucieknie - w monitorze masz zdecydowanie bardziej wydajny procesor niż Z80, użycie zwykłej karty SD lub CF zawierającej wewnątrz bardziej złożony komputer niż cały system Z80 w którym zostałby użyty,...  Wiem, że każdy indywidualnie określa tą granicę, lecz system na Z80 nadal nim pozostanie dopóki nie zaczniemy zastępować procesora emulowanym środowiskiem, użycie nawet najnowszego wielordzeniowego ARM jako peryferiów, nie zmieni sposobu działania i wydajności Z80 CPU.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: [RC2014] Klawiatura, monitor i backplane z zasilaniem.
« Odpowiedź #10 dnia: 2023.03.19, 12:47:29 »
Panowie,
Offtopa na temat czy FPGA to emulacja itp. wyciąłem i przeniosłem do działu "Różności":

https://www.speccy.pl/forum/index.php?topic=7124.0

Tam się możecie naparzać, w granicach regulaminu oczywiście :)
A może w sumie i ja się przyłączę :D