Autor Wątek: Zaginione polskie programy na Spectrum  (Przeczytany 122871 razy)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #30 dnia: 2011.11.16, 19:15:54 »
A co do  polskich gier z 1982/83 zdajesz sobie sprawę Ramos, że jeśli jakaś taka "perełka" znajdzie się u kogoś na zakurzonej kasecie to raczej nie będzie to polski Knight Lore tylko jakiś prościutki  progamik w Basicu w 10 linijkach? :)

Duddie

  • ****
  • Wiadomości: 402
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #31 dnia: 2011.11.16, 20:54:03 »
RafalM, jasne. Mam nadzieję, że się zobaczymy na następnym spotkaniu.
ZX Spectrum 48K, ZX Spectrum+, ZX Spectrum 128K, ZX Spectrum +2/+3, Timex 2048, Unipolbrit 2086, FDD3000, Timex Terminal 3000, PlusD, Multiface 128, Multiface +3, divIDE Plus, IF1+microdrive

Borek

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    fotel za biurkiem
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #32 dnia: 2011.11.16, 23:11:45 »
Puszka Pandory:
http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0006835
Brak tzxa, okładki i instrukcji (jeśli jakieś były)


YERZMYEY/HOOY-PROGRAM

  • *****
  • Wiadomości: 1187
  • Miejsce pobytu:
    Rubber Planet
  • AY RIDERS
    • ZX Spectrum demos/games
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #33 dnia: 2011.11.17, 09:32:25 »
No proszę. :) Macie odpowiedź od samego autora. ;)

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #34 dnia: 2011.11.17, 09:58:09 »
@RafalM: Skąd wiesz, może były też lepsze gry niż kilka linijek w BASICu? Jednak z tego co się orientuje to ciężko będzie znaleźć takie gry. Może coś kiedyś wypłynie i ukaże się na necie z tego okresu :)

Widzę, że powoli zbiera się jakiś  materiał do archiwum polskich produkcji.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Borek

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    fotel za biurkiem
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #35 dnia: 2011.11.17, 10:10:04 »
A jeszcze to znalazłem - taka niby instrukcja:


RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #36 dnia: 2011.11.17, 11:07:19 »
No nie, jestem pod wrażeniem  8)


matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #37 dnia: 2011.11.17, 11:11:25 »
@Borek A ja tak z czystej ciekawości chciałbym zapytać... w tamtych czasach te programy sprzedawały się w jakichś mierzalnych ilościach? Były z tego jakieś pieniądze?


Borek

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    fotel za biurkiem
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #38 dnia: 2011.11.17, 11:35:00 »
@Borek A ja tak z czystej ciekawości chciałbym zapytać... w tamtych czasach te programy sprzedawały się w jakichś mierzalnych ilościach? Były z tego jakieś pieniądze?

Krótka odpowiedź: nie.

Dłuższa odpowiedź: poszedłem na Grzybowską, w ciągu piętnastu minut sprzedałem kilka sztuk - kupionych przez właścicieli sąsiednich stoisk, żeby dołożyć pirackie kopie do ichniej oferty. A potem przyszedł gość (właściciel "wypożyczalni"), który zaoferował, że zajmie się dystrybucją. Podpisaliśmy umowę i o ile mnie pamięć nie myli zapłacił 40 tys. zł. Chwilę później musiałem pójść do pracy, jako laborant w IChP (sam dół drabiny ewolucyjnej, niżej były tylko odczynniki nieorganiczne) dostawałem coś koło 15k miesięcznie (w tym były jakieś zlecone i nadgodziny. wg umowy miałem chyba 12k).

W sumie kilka sztuk sprzedałem, ale wyżyć by się z tego nie dało.

matofesi

  • *****
  • Wiadomości: 2048
  • Miejsce pobytu:
    Toruń/Poland
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #39 dnia: 2011.11.17, 11:44:33 »
Czyli zasadniczo standard. Ja pamiętam przeboje z publikacją (trochę później - początek dziewięćdziesiątych) naszych rzeczy na Sama - co prawda w UK, ale nasz wydawca oczywiście walił w rogi jak się dało. W sumie za soft, który się sprzedawał po 25 funtów (i wiem, że sprzedało się kilkadziesiąt kopii przynajmniej) dostaliśmy wszystkiego może ze 200-250 funtów. Ale za to jaka była radocha, że wszyscy chcieli tego używać ;)

RafalM

  • *****
  • Wiadomości: 1133
  • Miejsce pobytu:
    Sulejówek
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #40 dnia: 2011.11.17, 17:12:23 »
Borek, a czy masz może też instrukcję jak przejść Puszkę Pandory? Coś było w którymś Bajtku ale chyba nie wszystko.

Z tego co pamiętam to ostro tam zaszalałeś i zrobiłeś świat 40x40=1600 lokacji. Życia nie straczy by to wszystko obejść :)

Borek

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    fotel za biurkiem
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #41 dnia: 2011.11.17, 21:40:35 »
Borek, a czy masz może też instrukcję jak przejść Puszkę Pandory? Coś było w którymś Bajtku ale chyba nie wszystko.

Nie bardzo. Coś tam pamiętam, ale pewnikiem za mało. Pewnie jakbym w tym pogrzebał, to bym sobie przypomniał coś więcej. Jedyne czego jestem w tej chwili pewien, to że potrzebny był aparat tlenowy żeby przepłynąć przez zalane tunele, i kompas do chodzenia po lesie (chociaż było miejsce, w którym nie działał i chodziło się w losowych kierunkach). Był stary bunkier do którego nie wolno było wejść, bo się zamykał na stałe.

A jak się znam, to nawet jak napisałem coś w Bajtku, to tak, że nikt poza mną nie zrozumiał ;)

Cytuj
Z tego co pamiętam to ostro tam zaszalałeś i zrobiłeś świat 40x40=1600 lokacji. Życia nie straczy by to wszystko obejść :)

Wielkość świata była częścią większego planu :) Ale ważnych pól było kilkanaście, może dwadzieścia kilka. Gdzieś na północnym wschodzie była wysepka, na której rozbił się helikopter - i tam chyba można było zdobyć część wyposażenia.

A mapę było słychać jak się wczytywała - była gdzieś pod koniec i brzmiała trochę w stylu pamięci ekranu. Z tym, że chyba gdzieś w pamięci był również widok z drzewa, który był przerzucany chamskim LDIRem na miejsce, więc takie kawałki powinny być dwa.

Ramos

  • ***
  • Wiadomości: 117
  • Miejsce pobytu:
    Sosnowiec
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #42 dnia: 2011.11.19, 16:37:49 »
@Borek: A pamiętasz grę Hibernatus? Nigdzie jej nie ma na necie, nawet dokładnie nie wiadomo co to była za gra.
- Ramos / Samar / FanCA / HVSC -

Borek

  • *
  • Wiadomości: 25
  • Miejsce pobytu:
    fotel za biurkiem
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #43 dnia: 2011.11.19, 16:47:56 »
@Borek: A pamiętasz grę Hibernatus? Nigdzie jej nie ma na necie, nawet dokładnie nie wiadomo co to była za gra.

Nie pamiętam. To znaczy pamiętam, że była, osobiście o tym mówiłem w kilku wywiadach. Wydaje mi się, że autor był z Krakowa. Ale żadnych szczegółów.

kuba777

  • *
  • Wiadomości: 9
  • Miejsce pobytu:
    proszę uzupełnić/please update
Odp: Zaginione polskie programy na Spectrum
« Odpowiedź #44 dnia: 2011.11.19, 21:03:30 »
@Borek: A pamiętasz grę Hibernatus? Nigdzie jej nie ma na necie, nawet dokładnie nie wiadomo co to była za gra.

Nie pamiętam. To znaczy pamiętam, że była, osobiście o tym mówiłem w kilku wywiadach. Wydaje mi się, że autor był z Krakowa. Ale żadnych szczegółów.

MAM JĄ !! Jakieś 10 lat temu zgrałem parę kaset z gierkami, do formatu z80 oraz tap, hibernatus zachował się chyba tylko w z80, ale lepsze to niż nic !

Grę napisał w 1987 r. Bogusław Woźniak, rozprowadzał Enter Computing (informacje z menu gry)
« Ostatnia zmiana: 2011.11.19, 21:21:08 wysłana przez kuba777 »