Autor Wątek: MB03+  (Przeczytany 6968 razy)

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
MB03+
« dnia: 2019.06.27, 10:54:29 »
Już do kupienia.
Mnie nie stać ;)

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: MB03+
« Odpowiedź #1 dnia: 2019.06.27, 11:08:48 »
Co to jest ?

Kiedy w wyszukiwarke wpisuje MB03 to mi wyskakuje model wiatrowki do kupienia i link w stylu "zaloguj sie na facebook". Mozesz wrzucic jakis aktywny, wolny od logowania sie link ?

Pozdr.
« Ostatnia zmiana: 2019.06.27, 11:21:59 wysłana przez sajmosia »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: MB03+
« Odpowiedź #2 dnia: 2019.06.27, 11:21:38 »
Fajne ;) Tylko po co do tego podlaczać ZX Spectrum  :P
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MB03+
« Odpowiedź #3 dnia: 2019.06.27, 11:31:36 »
Co to jest ?

Następca MB02+, tylko bardziej rozbudowany?

Cytuj
Kiedy w wyszukiwarke wpisuje MB03 to mi wyskakuje model wiatrowki do kupienia i link w stylu "zaloguj sie na facebook". Mozesz wrzucic jakis aktywny, wolny od logowania sie link ?

Poza grupą na FB to niewiele jest, ale może coś się docelowo pojawi pod linkiem http://128land.com/.
I oby się pojawiło. W moim odczuciu brakuje podstawowych informacji o tym produkcie (nawet na FB), a oni już z ofertą sprzedaży wyskakują :)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MB03+
« Odpowiedź #5 dnia: 2019.06.27, 11:39:44 »
O, faktycznie, tu jest sporo informacji! Tylko ta strona jakaś taka... ciężko wyszukiwalna jest. Może dlatego, że w domenie google.com ;)

Hood

  • *
  • Wiadomości: 8
  • Miejsce pobytu:
    Czech Republic
Odp: MB03+
« Odpowiedź #6 dnia: 2019.07.02, 12:36:59 »
Dear ZX friends,

some additional infor about MB03 Ultimate below.

you may have heard of MB-02+, probably the best disk interface for ZX Spectrum, originated back in the 90's. Although not much spread among people, and exist only tens of pieces in the world.

LMN, the co-author of MB-02+ has now developed MB03 Ultimate, and the project is 95 % complete (5%= waiting for a box.)


MB03 Ultimate is an add-on interface, a periphery (like eg. old British BetaDisk) and not a stand alone computer (like eg. Speccy2010). The price without box is 350 EUR, the main board is 10 x 10 cm, has 8 layers and the core is FPGA Xilinx Spartan7- XC7S50 484pins. MB03 Ultimate already now comprises several HW devices, including General Sound, yes. Featuring also the most spread Divide HW with Esxdos, an OS supporting TRD images. And there is still a lot of space in it for extension and further HW implementation. More info to be found here in English: www.128land.com


I made price comparison, ie. I counted prices of all HW that is included in MB03 Ultimate. Of course, the comparison is not ideal. First, prices differ from shop to shop. Second, prices of music HW (Covox, SpecDrum, SAA ...) are virtually unknown. Third, HW functionality may differ, like MB03 comprises General Sound whereas the table counts with more expensive NeoGS= price disadvantage for MB03. On the other hand with TurbosoundFM, MB03 is the winner, because Turbosound FM have 2x AYs, while MB03 has 3x AY.

Of course, MB03 Ultimate can very well operate its older brother MB-02+ so I covered it also and the price totals 782 EUR. And MB03 Ultimate without the box is 350 EUR. 220 EUR is parts, 130 EUR is a board+ assembly in proffesional company, no other profits on MB03 Ultimate for the author.

The table is in excel so that you can easily pick and count price fields of your choice in case some HW is not interesting for you.


At the moment, LMN the author, is trying to lower the price as much as can be. But price lowering can be done only with more pieces now. The more pieces the lower the final price.

Have a nice summer



Hood& LMN



Link here: https://drive.google.com/file/d/16zhN7Wbgv7U8kcQdCjOaTaqStbngggCh/view?usp=sharing


Drodzy przyjaciele ZX,

dodatkowe informacje o MB03 Ultimate poniżej.

być może słyszałeś o MB-02 +, prawdopodobnie najlepszym interfejsie dysku dla ZX Spectrum, pochodzącym z lat 90-tych. Chociaż nie jest zbyt rozpowszechniona wśród ludzi i istnieje tylko kilkadziesiąt sztuk na świecie.

LMN, współautor MB-02 +, opracował MB03 Ultimate, a projekt jest w 95% ukończony (5% = oczekiwanie na pudełko).


MB03 Ultimate to interfejs dodatkowy, peryferia (jak np. Stary brytyjski BetaDisk), a nie samodzielny komputer (np. Speccy2010). Cena bez pudełka wynosi 350 EUR, płyta główna 10 x 10 cm, 8 warstw, a rdzeń to FPGA Xilinx Spartan7-XC7S50 484 pinów. MB03 Ultimate już teraz składa się z kilku urządzeń HW, w tym General Sound, tak. Zawiera również najbardziej rozpowszechnione Divide HW z Esxdos, systemem operacyjnym obsługującym obrazy TRD. Wciąż jest dużo miejsca na rozbudowę i dalszą implementację HW. Więcej informacji można znaleźć tutaj w języku angielskim: www.128land.com


Dokonałem porównania cen, tj. Zliczyłem ceny wszystkich HW zawartych w MB03 Ultimate. Oczywiście porównanie nie jest idealne. Po pierwsze, ceny różnią się w zależności od sklepu. Po drugie, ceny muzyki HW (Covox, SpecDrum, SAA ...) są praktycznie nieznane. Po trzecie, funkcjonalność HW może się różnić, jak MB03 zawiera Dźwięk ogólny, podczas gdy tabela liczy się z droższym NeoGS = wada cenowa dla MB03. Z drugiej strony, dzięki TurbosoundFM, zwycięzcą jest MB03, ponieważ FM Turbosound ma 2x AY, podczas gdy MB03 ma 3 AY.

Oczywiście MB03 Ultimate może bardzo dobrze obsługiwać starszego brata MB-02 +, więc pokryłem go również i cena wynosi 782 EUR. A MB03 Ultimate bez pudełka wynosi 350 EUR. 220 EUR to części, 130 EUR to płyta + montaż w profesjonalnej firmie, żadne inne zyski na MB03 Ultimate dla autora.

Tabela jest w Excelu, dzięki czemu można łatwo wybrać i policzyć wybrane pola cenowe w przypadku, gdy niektóre HW nie są dla Ciebie interesujące.


W tej chwili autor LMN stara się obniżyć cenę tak bardzo, jak to tylko możliwe. Ale obniżenie ceny można teraz zrobić tylko przy większej ilości elementów. Im więcej sztuk, tym niższa cena końcowa.

Udanego lata



Hood & LMN
« Ostatnia zmiana: 2019.07.02, 12:43:35 wysłana przez Hood »

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: MB03+
« Odpowiedź #7 dnia: 2019.07.02, 22:00:13 »
Wszystko  fajnie ale to robi jedna osoba ? Więc za 350 euro mamy kartę w ilości 10 sztuk, więc siła rzeczy niezbyt popularną i w dodatku uzależnioną od jednej osoby której albo będzie sie chciało albo nie pisać dodatkowe CORE czy upgradeew poprawiać bugi.

 W podobnej cenie a nawet mniejszej , można mieć chociażby  ZX EVO z Neo GS i Turbosoundem FM/SAA1099 plus dostęp do bogatej biblioteki Pentagona, i TS-config.

 A tu, jak zwykle występuje problem jajka i kury. Softu nie ma bo nie było karty, karta nie będzie popularna bo nie ma softu. To oczywiście moje prywatna opinia, projekt jest naprawde fajny i gratuluje autorowi.
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MB03+
« Odpowiedź #8 dnia: 2019.07.02, 22:16:16 »
No właśnie. Jak napisałem - mnie nie stać. Nie chodzi o to, że nie mam 350 euro - ale o to, że nie widzę, by się to przekładało na odpowiednią ilość "funu".
A jako ciekawostkę napiszę, że właśnie wydałem znacznie mniejszą kwotę na cyfrowy syntezator z 20 procesorami Ziloga. Co prawda do naprawy, ale... tym bardziej fun factor ogromny ;)

zaxon

  • *****
  • Wiadomości: 4693
Odp: MB03+
« Odpowiedź #9 dnia: 2019.07.02, 22:55:37 »
Do tego 8 warstwowa płyta ? BGA?  A nawet nie ma zasadzonego core z ZX Spectrum żeby mogło działać niezależnie? 50 dolarowe DIV GMX od MVV sobie lepiej radzi , https://github.com/mvvproject/DivGMX .
Siedem kilo smalcu,gesich jajek kopa,zeby moc to polknac tegiego trza chlopa. GG 3456993

Hood

  • *
  • Wiadomości: 8
  • Miejsce pobytu:
    Czech Republic
Odp: MB03+
« Odpowiedź #10 dnia: 2019.07.03, 07:42:23 »
Wszystko  fajnie ale to robi jedna osoba ? Więc za 350 euro mamy kartę w ilości 10 sztuk, więc siła rzeczy niezbyt popularną i w dodatku uzależnioną od jednej osoby której albo będzie sie chciało albo nie pisać dodatkowe CORE czy upgradeew poprawiać bugi.

 W podobnej cenie a nawet mniejszej , można mieć chociażby  ZX EVO z Neo GS i Turbosoundem FM/SAA1099 plus dostęp do bogatej biblioteki Pentagona, i TS-config.

 A tu, jak zwykle występuje problem jajka i kury. Softu nie ma bo nie było karty, karta nie będzie popularna bo nie ma softu. To oczywiście moje prywatna opinia, projekt jest naprawde fajny i gratuluje autorowi.



Busysoft, autor BSDOS 308 dla MB-02 + obiecał napisać nowy system operacyjny dla MB03 Ultimate. Ale widzę, że ten nowy system operacyjny jeszcze nie istnieje.

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: MB03+
« Odpowiedź #11 dnia: 2019.07.03, 11:16:00 »
... w dawnych czasach jak robiono komputer etc. to wysyłano do stajni programistycznych prototypy, żeby coś napisali na tą platformę.

i to działało. Teraz - miliard projektów, brak softu, który to wykorzysta, zamiast tego mamy ceny puszek do komputerów sprzed 35 lat w cenach, które mocno podnoszą brwi do góry.

Ta puszka jest droższa od Nexta i bardziej bez sensu (a wydawało by się, że granice już przesunięto). Świetny pomysł na miliard rzeczy i kombo rozwiązanie za bezsensowne pieniądze i niemożność skorzystania z tej funkcjonalności na poziomie zwykłego usera (brak softu).
dużo sprzętu mało czasu.

SAJ

  • *****
  • Wiadomości: 1484
  • Miejsce pobytu:
    Terra Prime
Odp: MB03+
« Odpowiedź #12 dnia: 2019.07.03, 11:18:01 »
Cena jest lekko odrzucajaca i w sumie troche lekki przerost, bo nie widze jak kempston mouse dodaje 40 euro wartosci do tego urzadzenia, kiedy prawie nikt i nic tego nie wykorzysta. Tak na prawde to urzadzenie rozwiazuje problem, ktorego nikt w temacie nie ma.

Czy ktos pamieta  historie "open pandora", czy jak to sie teraz "pyra" nazywa ?
Jesli nie, to jest tego prosty powod: Zero popularnosci ze wgledu na zaporowa cene.

Pozdr.

Ps. Tak z ciekawosci sprawdzilem na ebaju uk i w tej chwili za £350 mozna kupic SAABa 900 albo VW Golfa 3.

:)

tooloud

  • *****
  • Wiadomości: 3187
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
  • mydłem go!
Odp: MB03+
« Odpowiedź #13 dnia: 2019.07.04, 19:40:41 »
350 GBP za skarbonkę... odważne ceny :)
dużo sprzętu mało czasu.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6840
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: MB03+
« Odpowiedź #14 dnia: 2019.07.04, 22:47:11 »
Czy ktos pamieta  historie "open pandora", czy jak to sie teraz "pyra" nazywa ?

Pyra? W sensie, że gorący kartofel? ;)

Cytuj
Ps. Tak z ciekawosci sprawdzilem na ebaju uk i w tej chwili za £350 mozna kupic SAABa 900 albo VW Golfa 3.

To trochę inny przypadek. Stary samochód kupujesz za 350 funtów, by zaraz w niego włożyć 1000+ funtów na naprawy. To trochę inna forma rozrzutnego masochizmu ;)

350 GBP za skarbonkę... odważne ceny :)

Zwłaszcza, że to takie szklane domy, albo jak pomysły Ochockiego z "Lalki" :)
Niestety, pasjonaci bywają dziwni, ale zdecydowanie - oderwani od świata. Tworzyć coś, na co nie ma rynku, w cenie, po której mało kto to kupi, w dodatku funkcjonowanie jest zależne od oprogramowania, którego nie ma, ale może jeszcze inny pasjonat je napisze (z naciskiem na słowo "może").
Jak już pisałem - nie stać mnie na finansowanie czyichś szalonych idei. No ale ja to z natury jestem absolutnym antytargetem wszelkich startupów ;) Życzę zdrowia, pieniędzy i cierpliwości wszystkim tym, którzy otwierają portfele w takich sytuacjach.