Autor Wątek: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.  (Przeczytany 44479 razy)

Micky

  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Miejsce pobytu:
    Szczecin
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #15 dnia: 2013.03.09, 16:31:33 »
Oczywiście musiałbyś wykonać takie 3 układy. Możesz przy tym skorzystać np. z UL1111, który ma w sobie 3  tranzystory

Dokladnie to ma ich piec z czego dwie to para roznicowa.
Zaleta stosowania takiego rozwiazania jest to, ze poniewaz sa na tym samym podlozu, to maja taki sam dryft temperaturowy.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #16 dnia: 2013.03.09, 17:32:32 »
Tamten schemat z rezystorami 680 jest od innego klona - "Ленинград". W Bajcie - jak radzi Yarek i Prusak trzeba inne rezystory. Nie czuję się na siłach aby samemu to robić - może ktoś zrobi mi taki kabel :-) albo jeszcze lepiej taki adapter:

Zrobiłem taki kabel i działa bez BRIGHT:
« Ostatnia zmiana: 2013.03.09, 17:59:02 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #17 dnia: 2013.03.09, 21:26:35 »
Ciekawy ten adapter. Ma cwany układ wyłączania BRIGHT dla czerni.
Ale ja Ci jednak polecam skopiowanie fragmentu układu z Harlequina. Układ prosty i sprawdzony.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #18 dnia: 2014.12.04, 20:03:46 »
Zabrałem się znowu za kabel RGB - SCART aby zrobić BRIGHT. Lutowałem metodą prób i błędów ale zamierzonego efektu nie osiągnąłem. Mogę jedynie wysunąć pewne wnioski:
  • czym większe rezystory dam na piny RGB tym ciemniejszy obraz w TV bo słabszy
  • jeśli domieszam BRIGHT do RGB bez diód to giną kolory ale wówczas BRIGHT działa tyle, że w odcieniach szarości
A testy robiłem takie:
  • RGB 600om, BRIGHT bez niczego -> brak kolorów, tylko odcienie szarości, BRIGHT działa
  • RGB 600om, 1x 3Kom + BRIGHT -> brak kolorów, tylko odcienie szarości, BRIGHT działa (przy niektórych PAPER do BORDER rozmywa się granica z prawej strony)
  • RGB 600om, BRIGHT 3 diody -> są kolory, BRIGHT tylko lekka poświata
  • RGB 150om, BRIGHT 3 diody + 3x 150om -> ekran jaśniej świeci, są kolory, BRIGHT tylko lekka poświata
Mam już dość tej zabawy :-( Gdzie jest haczyk? Dlaczego bez diód giną kolory a BRIGHT załapuje w odcieniach szarości?
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #19 dnia: 2014.12.04, 20:25:48 »
Według jakiego schematu?

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #20 dnia: 2014.12.04, 20:50:42 »
Takie coś jak w załączniku, oczywiście do tego SYNCHRO i 5V na SCART jeszcze jest. W punkcie drugim ten 3K dałem jeden przed diodami.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #21 dnia: 2014.12.04, 21:11:04 »
A próbowałeś RGB 150 ohm, BRIGHT same diody?
Jest szansa, że typ diod, które stosujesz, gwarantują Ci niepowodzenie. Ale spróbuj, jak napisałem, ewentualnie zamiast 150 ohm daj 210 ohm.
Diody najlepiej, gdyby miały możliwie mały spadek napięcia w kierunku przewodzenia. Jeśli mają 0,6-0,7V, to jak napisałem - gwarantują Ci porażkę.
Najlepszym wyjściem byłoby zastosowanie wzmacniaczy tranzystorowych, wtedy problem diod nie istnieje.
Widzę, że Ci to już nawet sugerowałem ponad rok temu.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #22 dnia: 2014.12.04, 21:41:26 »
A próbowałeś RGB 150 ohm, BRIGHT same diody?
Tak, próbowałem - popatrz wyżej uważnie.

Ale nareszcie coś ruszyło i prawie jest dobrze :-) :D. Zapomniałem jeszcze jednej kombinacji a mianowicie RGB 3x 150om + BRIGHT 3x 150om bez żadnych diód no i działa :-). Jest tylko jeden problem - gdy zrobię tak:
BORDER 0: PAPER 0: INK 7
10 PRINT BRIGHT 1;"Testuje napis"
RUN

to wyświetla mi BRIGHT ale zamiast INK to PAPER w rezultacie napis wygląda jakby było PAPER 7 a INK 0 - coś jest nie tak. BRIGHT dla PAPER w pozostałych kolorach działa OK :-) - nareszcie :-) :-). Muszę jeszcze dobrze potestować.
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #23 dnia: 2014.12.04, 21:45:59 »
A próbowałeś RGB 150 ohm, BRIGHT same diody?
Tak, próbowałem - popatrz wyżej uważnie.

Nie napisałeś tego:
Cytuj
    RGB 600om, BRIGHT bez niczego -> brak kolorów, tylko odcienie szarości, BRIGHT działa
    RGB 600om, 1x 3Kom + BRIGHT -> brak kolorów, tylko odcienie szarości, BRIGHT działa (przy niektórych PAPER do BORDER rozmywa się granica z prawej strony)
    RGB 600om, BRIGHT 3 diody -> są kolory, BRIGHT tylko lekka poświata
    RGB 150om, BRIGHT 3 diody + 3x 150om -> ekran jaśniej świeci, są kolory, BRIGHT tylko lekka poświata


Cytuj
to wyświetla mi BRIGHT ale zamiast INK to PAPER w rezultacie napis wygląda jakby było PAPER 7 a INK 0 - coś jest nie tak. BRIGHT dla PAPER w pozostałych kolorach działa OK :-) - nareszcie :-) :-). Muszę jeszcze dobrze potestować.

No i nic dziwnego, będzie Ci kaszanić kolory, bo wycinając diody pozbywasz się logiki, która jest tu potrzebna.

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #24 dnia: 2014.12.04, 22:11:05 »
Racja, próbowałem RGB 600om + BRIGHT i same diody. Ale próbowałem też RGB 150om, BRIGHT 3 diody + 3x 150om i wtedy BRIGHT nie działa.

Nagrałem wideo -> Link <- jak testuję BRIGHT za pomocą programiku w BASIC'u. Wygląda jakby BRIGHT był za jasny i jakiś globalny nawet dla koloru PAPER 0. Coś mi się wydaje iż wystarczy dobrać odpowiednie wartości rezystorów bez żadnych diód i powinno działać - tylko jakie, już mi się nie chce zgadywać i robić tego metodą prób i błędów. Uważam tak ponieważ w internecie znalazłem schemat jak podłączyć C128 do SCART który ma też RGBI i tam właśnie są same rezystory w ten sam sposób:
ftp://www.zimmers.net/pub/cbm/documents/cables/128-videocable.txt
http://www.commodore128.de/sub-rgfe.lbm
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

steev

  • *****
  • Wiadomości: 1362
  • Miejsce pobytu:
    inode 42
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #25 dnia: 2014.12.04, 22:49:50 »
A próbowałeś układ który jest sugerowany dla Bajta?
(i nie, nie możesz zamienić tych trzech rezystorów 3k jednym :) )
« Ostatnia zmiana: 2014.12.04, 23:11:01 wysłana przez steev »
Machines should work. People should think.

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #26 dnia: 2014.12.04, 22:56:15 »
Uważam tak ponieważ w internecie znalazłem schemat jak podłączyć C128 do SCART który ma też RGBI i tam właśnie są same rezystory w ten sam sposób:
ftp://www.zimmers.net/pub/cbm/documents/cables/128-videocable.txt
http://www.commodore128.de/sub-rgfe.lbm

Diody są po to, by wykluczyć przypadek: czarny + bright = szary.
Samymi rezystorami NIGDY tego nie osiągniesz.
Ale jak starczyło Ci samozaparcia na ponad rok, by chwytać prawą ręką za lewe ucho - to masz już hobby do końca życia ;). Pozostaje mi życzyć Ci powodzenia :)

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #27 dnia: 2014.12.04, 23:14:45 »
A próbowałeś układ który jest sugerowany dla Bajta?
(i nie, nie możesz zamienić tych trzech rezystorów 3k jednym :))
W sumie to tak nie, ale robiłem podobnie tylko dałem 600om zamiast 680om bo nie mam pod ręką akurat i zamiast 3x3K dałem jeden właśnie przed diodami. Jutro pokombinuję jeszcze. Czyli wychodzi na to iż muszą być te 3 diody i odpowiednie rezystory na RGB i BRIGHT. Kurczę już myślałem, że mi się udało w końcu bo jak zmieniam ręcznie atrybuty globalne BORDER, PAPER i BRIGHT to wygląda, że wszystko w porządku i BRIGHT w końcu działa, ale jak odpalę program do testu BRIGHT to wychodzi na jaw, że coś ten BRIGHT nie taki.

Do steev: ten schemat co podałeś i inne na stronie zxbyte.ru oprócz schematu konwertera i podłączenia bez BRIGHT to tylko teoria do tej pory nie sprawdzona praktycznie. Prusakowi się nie chce sprawdzić bo on zrobił sobie super konwerter i ma resztę gdzieś a ja też mam tylko jeden egzemplarz komputera i nie mogę sobie pozwolić na błąd - dlatego tak trudno z tym wszystkim idzie i powoli :-), każdy tylko radzi spróbuj to, spróbuj tamto a nikt nie jest pewny.
« Ostatnia zmiana: 2014.12.04, 23:22:30 wysłana przez Gelip »
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники

trojacek

  • *****
  • Wiadomości: 6831
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #28 dnia: 2014.12.04, 23:25:15 »
każdy tylko radzi spróbuj to, spróbuj tamto a nikt nie jest pewny.

A ja jestem pewny, że gdybyś zastosował układ dopasowujący z Harlequina, jak Ci to doradzałem półtora roku temu, to wszystko by dobrze działało. Ale że jesteś uparty...

Gelip

  • *****
  • Wiadomości: 765
    • Sysprep WinXP SP2 64-bit for pure UEFI with ACPI, AHCI, NVMe, USB 3.x
Odp: Kabel RGB - SCART do klona "Bajt" - pytanie o diody.
« Odpowiedź #29 dnia: 2014.12.04, 23:50:38 »
A ja jestem pewny, że gdybyś zastosował układ dopasowujący z Harlequina, jak Ci to doradzałem półtora roku temu, to wszystko by dobrze działało. Ale że jesteś uparty...
Nie tyle uparty co brakuje mi wiedzy elektronicznej i wolnego czasu bo właśnie od tamtej pory nie miałem odpowiednio dużej ilości wolnego czasu i chęci żeby się z tym babrać. Nie znam się na tym a jedyna metoda aby czegoś się nauczyć samemu to metoda prób i błędów. Jakbym znał się na tyle dobrze na elektronice, umiał posługiwać oscyloskopem itp. to już dawno bym sobie sam zrobił ten kabel oraz inne urządzenia takie jak DivIDE czy AY do "Bajta".
"Byte" Personal Computer
Брестское ПО средств вычислительной техники