Autor Wątek: Płyta ZX48 Issue 6A z dołożonym SN74LS32N  (Przeczytany 2332 razy)

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Płyta ZX48 Issue 6A z dołożonym SN74LS32N
« dnia: 2021.09.16, 00:34:13 »
Cześć,

trafiła mi się płyta Issue 6A z bogatą przeszłością serwisową. Ma jakąś modyfikację z dołożonym SN74LS32N, zamocowanym na oryginalnym (tak myślę  :) ) IC28. Czy może ktoś wie co to za przeróbka? (czy ma cel naprawy jakichś uszkodzeń płyty czy poprawy działania), czy można ją usunąć bez kolejnych modyfikacji? Płyta w aktualnym stanie działa, podaje nie najlepszej jakości obraz na composite (prawdop. kondensatory - jeszcze nie sprawdzałem), do obrazu z modulatora nie udało mi się na razie dostroić.

m0b

  • *****
  • Wiadomości: 801
  • Miejsce pobytu:
    Warszawa
Odp: Płyta ZX48 Issue 6A z dołożonym SN74LS32N
« Odpowiedź #1 dnia: 2021.09.16, 02:48:01 »
Nie masz oryginalnego ROMu, tylko EPROM i ta modyfikacja zapewnia jego działanie. Możesz to wywalić i wstawić diody z rezystorem tak jak tutaj:


A najlepiej zainstalować coś takiego jak w tym wątku. Można wsadzić większy EPROM i w jednej połówce trzymać sobie ROM diagnostyczny.

Sprawdź najpierw, czy modulator nie jest odłączony, bo szkoda czasu na szukanie obrazu, którego nie ma ;) Wywal te przewody walające się wokół modulatora i wyprowadź sygnał na chincha w modulatorze, czyli tak jak wszyscy robią. Nie wydaje mi się, żebyś kiedykolwiek używał modulatora (pomijając jego gniazdo) - obraz na kompozycie jest wystarczająco słaby :)

Potem zostanie Ci wymiana kondensatorów przynajmniej w przetwornicy, a przy okazji można by TR4 przywrócić do normalnych rozmiarów.
« Ostatnia zmiana: 2021.09.16, 02:58:24 wysłana przez maciekb »

KWF

  • *****
  • Wiadomości: 6823
  • Miejsce pobytu:
    trzecia planeta od Słońca
  • "I co ja robię tu, u-u, co Ty tutaj robisz ..."
    • Insta do lasownia
Odp: Płyta ZX48 Issue 6A z dołożonym SN74LS32N
« Odpowiedź #2 dnia: 2021.09.16, 09:09:08 »
Te bramkę OR można zbudować z jednej diody i jednego rezystora 470R - 1k0. W miejsce zworek, tak jak na pokazanym rysunku, diodę pomiędzy /MREQ a 20 zostawiamy, Zamiast drugiej diody od /ROMCS do 20 wsadzamy rezystor. Rezystor 10k nie jest potrzebny.

Diody typu 1N4148 działają w tym układzie.
KWF
-----
R Tape loading error 0:1
Moje zabawki: https://github.com/McKlaud76

tomi

  • GTS
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Miejsce pobytu:
    Poznań
Odp: Płyta ZX48 Issue 6A z dołożonym SN74LS32N
« Odpowiedź #3 dnia: 2021.09.16, 22:08:10 »
Dzięki bardzo za wyjaśnienie i sugestie  :)
W zasadzie chciałem go przywrócić do oryginału. Jednak ponieważ mam w zapasie tylko jedną oryginalną kostkę ROM, w płycie którą może jeszcze będę próbował reanimować (choć padnięta ULA ekonomicznie tego nie uzasadnia), to zostawię rozwiązanie na EPROMie (zwłaszcza, że jest podstawka). Muszę się zastanowić tylko czy rozwiązanie z pajęczyną i siedzących na sobie scalakach nie będzie mnie denerwować  ;D Rozwiązanie zaproponowane przez Klauda wydaje mi się bardziej eleganckie (najmniej będzie się rzucać w oczy) i chyba ten kierunek obiorę.
Na zdjęciu modyfikacji pod zastosowanie EPROM (od Maćka) i innych które przeglądałem w necie jest info, że należy podać Vcc dodatkowo na 1 nóżkę ("Link ROM pins 1&28") . U mnie tak nie jest, zasilanie jest na 28 i 27, a 1 chyba nigdzie nie jest podłączona. Jaki jest cel tej modyfikacji? Bo zarówno na zastanym tu D27128D jak i podmienionym przeze mnie 27C256 z programem diagnostycznym ZX dzielnie startuje i przechodzi testy. Faktycznie w dokumentacji jest zapis, że powinno być tam Vcc dla Read i Standby -ale skoro działa i to od lat to nie wiem czy warto modyfikować? (w myśl zasady jeśli działa  ...).

Ad. sygnału z modulatora, działa - używałem kabla z kompletu z wymienioną końcówką, zamieniłem na swój i obraz się pojawił. ZXS ma dołożone dwa gniazda mini jack stereo, na jednym sygnał kompozyt, a na drugim sygnał z modulatora  :o Przeróbki chyba z końca lat 80'tych gdy były braki  w częściach, bo również gniazdo zasilające zostało zdublowane drugim dwu-pinowym (już usunąłem) podobnie jak wtyczka oryginalnego zasilacza.
Kolejna przeróbka, która akurat mi się podoba i ją zostawię to malutki LED wyciągnięty na klawiaturę informujący o włączonym zasilaniu.
Dodatkowo podczas pierwszych testów okazało się, że CPU (o zatartych oznakowaniach) nie chce działać z DivMMC . Szczęśliwie jest na podstawce i podmiana CPU rozwiązała problem - chyba nieszczęsna przypadłość linii M1.
I tak jak zasugerował Maciek wymiana C44-5, dodatkowy kondensator do AVmoda i koniecznie TR4 na ZTX651 - chociażby ze względów estetycznych  :D